زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


لامپ یو وی

رپورتاژ آگهی
دسته‌ها: مقالات خواندنی. برچسب‌ها: رپورتاژ آگهی.

پرتو لامپ یو وی با پیشرفت علم و تکنولوژی تبدیل به جایگزین بسیار مناسبی برای نور خورشید شده است، و در فضاهای سرپوشیده ای که دسترسی به پرتو طبیعی نور خورشید ندارند لامپ یو وی بسیار کارآمد خواهد بود و با وجود این امر استفاده و کاربرد آن بصورت گسترده ای در حال افزایش است. در این مقاله در ابتدا به تعریف و توضیح اشعه و پرتو یو وی و همچنین انواع و کاربردهای مختلف لامپ یو وی خواهیم پرداخت.

لامپ یو وی

پرتو لامپ یو وی

پرتو ماوراءبنفش نوعی پرتو و اشعه الکترومغناطیسی است که برای چشم انسان قابل رویت نیست، به همین علت در هنگام روشن بودن لامپ یو وی پرتو ساطع شده برای ما قابل مشاهده نیست، این پرتو دقیقاً همان اشعه ای است که علت آفتاب سوختگی و برنزه شدن بدن انسان ها است، با این حال ، مدت زمان قرارگیری در معرض این پرتو باید به میزان استاندارد باشد و باید دقت داشته باشیم که قرارگیری بیش از حد در برابر این پرتو و لامپ یو وی باعث از بین رفتن بافت های زنده پوست انسان می شود. اشعه الکترومغناطیسی موجود در نور خورشید در قسمت هایی با طول موج  و فرکانس مختلف ساطع می شود که این محدوده گسترده پرتو الکترومغناطیسی با عنوان طیف الکترومغناطیس شناخته می شود که به هفت قسمت مختلف تقسیم می شود که این تقسیم بندی بر اساس کاهش طول موج، افزایش انرژی و فرکانس شکل می گیرد. این دسته بندی شامل انواع امواج رادیویی، ماکرویو، مادون قرمز، نور مرئی، اشعه یو وی، اشعه گاما و اشعه ایکس می شود. طیف الکترومغناطیس پرتو لامپ یو وی و اشعه ماوراءبنفش مابین نور مرئی و اشعه ایکس قرار دارد ،که این طیف با توجه به میزان پرتو و واحد نانومتر، به سه دسته یو وی ای UVA، یو وی بی UVB و یو وی سی UVC تقسیم می شود.

لامپ یو وی

کاربردهای لامپ یو وی

اشعه یو وی موجود در لامپ یو وی انرژی لازم برای شکستن پیوند های شیمیایی را دارد .  و با توجه به وجود انرژی بالا، امواج این اشعه قادر به شکستن پیوندهای یونی هم هستند و در نتیجه ، یونیزاسیون شکل گرفته توسط لامپ یو وی ،هم می تواند مفید و هم مضر باشد. در حال حاضر کاربردهای لامپ یو وی  را با وجود گسترش بیماری ها و شکل گرفتن بیش از اندازه میکروارگانیسم ها بیشتر از هر زمانی را می توان در موارد و مصارف مختلف مانند مصارف تجاری، صنعتی و بهداشتی مشاهده کرد. در ادامه با توجه به گستردگی استفاده و کاربرد لامپ یو وی به مهمترین کاربردهای این لامپ ازجمله درمان پوست، ضدعفونی آب و محیط، دفع حشرات، تصفیه هوا و پرورش گیاهان خواهیم پرداخت.

لامپ یو وی

کاربرد لامپ یو وی در درمان پوست و سولاریوم

کاربرد لامپ یو وی داخل دستگاه های سولاریوم برای برنزه شدن پوست یکی از رایجترین کاربردهای عمومی لامپ یو وی بشمار می رود. به این صورت که لامپ یو وی با وجود پرتو ماوراءبنفش می تواند همانند خورشید اثرات تیرگی پوست را ایجاد کند. در حال حاضر کسانی که قصد تیره شدن پوست خود را دارند استفاده از سولاریوم را جهت برنزه کردن به آفتاب گرفتن ترجیح می دهند، یکی از دلایل استفاده از سولاریوم راحتی و زمان کمتری است که برای برنزه شدن نیاز است، همچنین نور خورشید همواره می تواند آفتاب سوختگی بهمراه داشته باشد، از طرفی پرتو یو وی ای لامپ یو وی باعث برنزه شدن می شود و پرتو خورشید به غیر از پرتو یو وی ای شامل پرتو یو وی بی می شود که برای بدن انسان مضر است. همچنین از پرتو لامپ یو وی برای درمان آسیب های پوستی، بیماری آبله و پسوریازیس استفاده می شود. از این لامپ ها جهت درمان زردی نوزادان در فتوتراپی استفاده می شود، ضمن اینکه لامپ یو وی می تواند از رشد نوع مشخصی از سرطان پوست جلوگیری کند.

لامپ یو وی

ضدعفونی با لامپ یو وی

در حال حاضر از لامپ یو وی جهت استریل و ضدعفونی بصورت گسترده ای استفاده می شود. لامپ یو وی در ضدعفونی آب، ضدعفونی هوا، ضدعفونی محیط و اجسام بسیار تاثیرگذار است. از لامپ یو وی سی جهت ضد عفونی آب استفاده می شود. پرتو لامپ یو وی سی می تواند میکروارگانیسم های موجود در آب را از بین ببرد و آب را استریل کند، به همین دلیل برای گندزدایی آب بدون استفاده از مواد شیمیایی در تصفیه خانه های آب از لامپ یو وی استفاده می شود. استفاده از لامپ یو وی در ضدعفونی آب همچنین باعث از بین رفتن کلر موجود در آب می شود.

لامپ یو وی

لامپ یو وی دفع حشرات

پرتو لامپ یو وی با روش های مختلفی بر رفتار و رشد حشرات تاثیر می گذارد، که می توان دفع حشرات بوسیله این لامپ را به چند دسته تقسیم کرد. یکی از بیشترین واکنش های حشرات نسبت به نور و پرتو یو وی فتوتاکسی است. حشرات در مواجه با پرتو ماوراءبنفش از خود رفتارهای فتوتاکتیکی نشان می دهند که در توضیح این رفتارها می توان به جاذبه و دافعه اشاره کرد. جاذبه به معنای فتوتاکسی مثبت و حرکت حشرات و آفات به سمت منبع نور و پرتو ماوراءبنفش است که از آن برای به دام انداختن حشرات استفاده می کنند. اما باید در نظر داشته باشیم که طول موج و شدت موثر پرتو بین گونه های مختلف حشرات و آفات متفاوت است. دیگر رفتار فوتوتاکتیکی که حشرات از خود نشان می دهند دافعه است، یعنی فوتوتاکسی منفی و دور شدن از نور و پرتو لامپ یو وی ، این واکنش دافع می تواند برای جلوگیری از ورود آفات و حشرات به منطقه کشت و کشاورزی استفاده شود، البته با توجه به طول موج ها و شدت هایی که در گونه های مختلف حشرات و آفات تاثیر گذار است و آنها را دفع می کند. همواره دفع حشرات بوسیله لامپ یو وی در منازل هم دیده می شود. معمولا از آن برای کشتن مگس ها ، پشه ها و سایر حشرات استفاده می کنند .برخلاف انسان ها، حشرات می توانند پرتو ماورابنفش را ببینند .وقتی یک لامپ یو وی روشن می شود حشرات به سمت آن کشش پیدا می کنند و به حفاظ های دستگاه لامپ یو وی برخورد کرده و دچار برق گرفتگی شده و از بین می روند.

لامپ یو وی

تصفیه هوا با لامپ یو وی

دستگاه های تصفیه هوا با بهره گیری از لامپ یو وی می تواند در کیفیت هوای داخل فضاهای مختلف ذتاثیر گذاشته و از رشد قارچ و باکتری ها جلوگیری کند. پرتو لامپ یو وی سی می تواند باکتریها، قارچ ها و ویروس های معلق در هوا را از بین ببرد. در نتیجه تصفیه هوا با پرتو لامپ یو وی نتیجه قابل قبولی خواهد داشت. بدلیل آنکه هوا ضریب جذبی کمی دارد، و اجازه میدهد پرتو یو وی به میکروارگانیسم های موجود در هوا حمله کند. از این رو پرتو یو وی کاربرد مهمی در تصفیه هوا دارد. با استفاده از دستگاه تصفیه هوا یو وی حتی در ساده ترین سیستم گردش طبیعی هوا، کاهش قابل توجهی در تعداد ارگانیسم های موجود در هوای اتاق رخ میدهد، بنابراین خطر ایجاد عفونت و بیماری ها با گردش هوا، که عامل شیوع بسیاری از بیماری ها است، بطور قابل توجهی کاهش پیدا میکند. با این حال، باید بخاطر داشت که هوای تصفیه شده، به خودی خود یک عامل ضدعفونی و تصفیه کننده نیست.

لامپ یو وی

لامپ یو وی پرورش گیاه

پرتو لامپ یو وی در تولید پلی فنول ها استفاده می شوند که برای گیاهان بسیار مفید هستند . این ماده برای جلوگیری از سرطان هم مفید است و  حتی می تواند باعث شود شما جوان به نظر برسید. این ماده در تولید کشمش هم کاربرد دارد. همچنین میتوان از لامپ های یو وی در تولید گیاهانی که کاربرد پزشکی دارند استفاده کرد.

لامپ یو وی

درباره نوراکومارت

تجهیزات روشنایی از جمله مواردی است که عموم مردم به صورت روزانه از آن استفاده می‌کنند و در سبد خرید بخش بزرگی از جامعه قرار دارد. نوراکو با هدف تسهیل در تهیه کالای با کیفیت و مقرون به صرفه برای همه افراد جامعه، فعالیت خود را به عنوان فروشگاه تخصصی تجهیزات روشنایی آغاز کرده است. با توجه به گسترش اینترنت و میل هر چه بیشتر افراد به خرید اینترنتی، خلاء حضور یک فروشگاه اینترنتی در زمینه تجهیزات روشنایی احساس می‌شد. نوراکو در تلاش است تا با تامین طیف کاملی از انواع محصولات، بتواند انتخاب اول ایرانیان در زمینه خرید تجهیزات روشنایی و خرید آنلاین لامپ باشد. نوراکو در حال حاضر با تامین بیش از 500 نوع کالا از تجهیزات روشنایی یکی از غنی‌ترین و بروزترین فروشگاه‌ اینترنتی در حوزه روشنایی محسوب می‌شود. ما در نوراکو امکان خرید اینترنتی و حضوری از معتبرترین و باکیفیت‌ترین برند‌های داخلی و خارجی را برای شما فراهم آورده‌ایم. نوراکو با تکیه بر سابقه 40 ساله خود در بازار روشنایی ایران و پرسنل حرفه ای خود این اطمینان خاطر را برای شما فراهم می‌آورد که با خرید اینترنتی و حضوری تجهیزات روشنایی از این مجموعه بهترین تجربه خرید را خواهید داشت.

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید