زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


دسته‌ها: مقالات خواندنی.

مدت ها بود که دلم میخواست  کتاب آموزنده و جذابی را پیدا کنم که با تمامی کتاب هایی که تا به حال خوانده ام فرق داشته باشد، از آنجایی که به شدت اهل مطالعه بودم کتاب های زیادی را مطالعه کرده بودم که هرکدام برایم تجربه ای عمیق و دستاوردی گرانبها بود.

کتاب های بی شماری که برای خواندن هر کدام از آنها ساعت ها زمان گذاشته بودم، کتابهایی که گاهاً بعد از خواندن آنها به ندرت پشیمان می شدم و  از زمانی که صرف آنها کرده بودم، ناراحت می شدم.

اما در این بین کتاب‌هایی نیز بودند که  که به تجارب و آموزه های من در چند سال زندگی شخصی ام اضافه می‌کردند و محدوده ای از باورها و اعتقادات جدید را پیش رویم قرار می دادند.

 کتاب هایی که با خواندن آن ها و دریافتن مطالب اصلی شان توانستم تمامی مراحل زندگی ام تا کنون را با سربلندی و موفقیت پشت سر گذاشته و به خوبی مدیریت کنم، کتابهایی که تمامی حال و روز این روزهای خود را مدیون مطالب مفید آنها هستم.

یکی از کتابهایی که  مطالب آموزنده و نکات کلیدی آن بسیار زندگی شخصی من را تحت تاثیر قرار داده کتابی است با عنوان “توهم باهوشی ” جلد دوم، نوشته تونی رابینسون ترجمه دکتر میثم شکری ساز. مطالب این کتاب و به کارگیری آنها، الحق و الانصاف که تاثیرات بی نظیری در زندگی من گذاشته است که دوست دارم شما ر ا نیز در بعضی از آنها شریک کرده و مطالب خوبش را با شما به اشتراک بگذارم.

همانطور که میدانید انسان ها اشرف مخلوقات هستند و آن چیزی که آنها را از سایر موجودات متمایز می سازد قدرت تعقل آن ها است،این مسئله پیش پا افتاده که در باور تمامی ما جا دارد مسئله به واقع قابل تفکر است، همه ما بر این باور هستیم که انسان‌ها ذاتاً موجوداتی با درایت و عاقل هستند، اما تمامی فیلسوفان و دانشمندان بزرگ با ارائه تحقیقات علمی خلافی مسئله را ثابت کردند. تمامی تحقیقات نشان دهنده این است که انسان ها آنچنان که فکر می کنند باهوش نیستند و فقط درگیر توهم نوعی باهوشی هستند که همه آنها را درگیر کرده است، عقل و درایت یک انسان به راحتی می تواند تحت شرایطی خاص کاملا نابود شود به نحوی که باعث شود انسان دست به اقداماتی کاملا عجیب و غریب و غیرعاقلانه بزند.

قدرت تعقل وهوش یکی از خصوصیات ذهنی بشر بوده و قابلیت های مختلفی مانند دقت یادگیری برنامه‌ریزی و استدلال و سرعت دارد. افراد با توجه به ویژگی های متفاوت شان هنگامی که از این مهارت ها استفاده کردند نام باهوش را بر روی خود یا دیگران می گذارند.

کتاب میثم شکری ساز، کارآفرینی متهم به کلاهبردار بودن؟

اما انسان ها آنقدرها هم که فکر می کنند باهوش نیستند بلکه دچار هاله ای از توهم باهوشی هستند بسیاری از تفکرات و رفتارهای افراد آنگونه که فکر می کنید شکل نمی‌گیرد، همه انسان ها فکر می کنند که علت اصلی کلیه رفتارهای شان را می دانند اما به واقع اینطور نیست، آنچه که ۱۰۰% واضح هست این است که انسان ها علت اصلی علاقه احساسات و رفتارهای خود را نمی دانند، شاید فکر کنید که به نوعی علت بعضی از رفتارهای تان را می دانید اما شما صرفاً توهم دانستن این موارد را دارید، شاید فکر کنید که می دانید دلیل ریشه احساسات فعلی تان چه بوده و کجا اتفاق افتاده است، مثلا در بازدید از نمایشگاه هنری حس خیلی خوبی به بعضی از آثار و حس نسبتاً بدی به بعضی از آثار دیگر دارید که برای اولین بار دیده اید اما علت اصلی این علاقه و نفرت چیست؟  قطعا دلیل مشخصی برایتان وجود ندارد بلکه صرفاً این احساسات را هنگام دیدن آن آثار تجربه کرده اید. احساسات و رفتارهای انسان بسیار پیچیده بوده و شناسایی و توصیف آنها گیاهان بسیار سخت و بعضاً غیر ممکن است.

باور اشتباه دیگری که در مورد عقاید و نظریات انسان‌ها وجود دارد این است که هرکجا باورهای هر انسانی به چالش کشیده شود به راحتی اطلاعات جدید وارد ذهن شده آن‌ها را قبول خواهد کرد در حالیکه اینطور نیست وقتی که باورهای عمیق تان با ارائه برهان و دلیل به چالش کشیده شوند بیشتر بر روی آنها پافشاری و اصرار خواهید کرد.

اینجاست که توهم باهوشی انسان ها زیر سوال می رود؟

اینکه انسانها از اعماق وجود حس خاصی را تجربه می‌کنند و یا دلیلی که آنها را به انجام کاری وا میدارد همچنان دلیل ناشناخته دارد که همه افراد فکر می کنند دلیل آن را می دانند اما در حقیقت این طور نیست!

منشا بسیاری از رفتارها و احساسات آدمی از اعماق وجودش نشأت می گیرد به شکلی که حتی خود آن شخص نیز علت وجود چنین احساساتی را نمی داند اما تو هم این را دارد که تمامی احساسات درونی خود را شناخته و منشا و دلیل آنها را می داند.

این کتاب ناشناخته های بسیاری را برای من روشن کرد به طوری که کتاب توهم باهوشی را بارها و بارها خواندم و هر روز بیشتر از روز قبل از آن چیزی یاد گرفتم

کتاب میثم شکری ساز، کارآفرینی متهم به کلاهبردار بودن؟

خواندن این کتاب برای من به مانند چراغی بود در دل یک تاریکی عظیم، تاریکی که خود حتی نیز نمی دانستم که نشان از جهل من دارد.

اما با خواندن چند باره این کتاب بسیاری از حقایق را دریافتم و توانست منشاء بسیاری از احساسات و رفتارهای خود را ارزیابی کرده و در جهت تغییر و تصحیح آنها قدم بردارد با آگاهی کامل بر این موارد، توانستم راحت تر با چالش تغییر خود کنار آمده و استراتژی های مناسبی برای ادامه زندگی ام پیدا کنم.

استراتژی‌هایی که قبل از خواندن این کتاب برایم کاملا دست نیافتنی بود!

امروز در جایی ایستادم که می توانم با آگاهی کامل بگویم که آنقدرها هم که فکر می کنم باهوش نیستم و ممکن است تحت شرایط محیط و زندگی خود دچار حالاتی شوم و یا رفتارهای را انجام دهم که نشأت گرفته از عقل و درایت من نیستند و صرفاً تحت شرایط خاص از من سر می زنند.

به اینجا رسیدم که میگویم با وجود اینکه فکر میکردم فردی تحصیلکرده و باهوش هستم اما اعتراف می کنم که دچار توهم خودبزرگ ‌بینی و باهوشی نیز بودم و تمامی این ها به لطف خواندن کتاب تو هم باهوشی برایم رقم زده شده است، کتاب ارزشمندی به ترجمه دکتر میثم شکری ساز.

درباره مترجم

دکتر میثم شکری ساز متولد ۱۳۶۵ در خانواده ای نظامی متولد شد وی تحصیلات عالیه خود را در مقطع کارشناسی مهندسی صنایع و کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار و دکترای کارآفرینی حرفه ای در دانشگاه آزاد اسلامی به پایان رساند. در سال ۱۳۹۰ موفق به تاسیس موسسه آموزش مجازی پارس شد که بعدها آنرا به هولدینگ پارس پندار نهاد دانش بنیاد گسترش داد موسسه ای که با محوریت دانش بنیاد ش توانسته خدمات فرهنگی و اجتماعی بسیاری به ایرانیان عزیز ارائه دهد.

دکتر میثم شکری ساز در کنار مدیریت موسسه آموزشی خود در طی این سالها به فعالیت های دیگری نیز مشغول بوده، از جمله تالیف و ترجمه کتاب های مختلف ارزشمند و همچنین مترجم چندین کتاب پرفروش سال در زمینه بازاریابی موفقیت مدیریت فروش و ….

این مدیر و چهره علمی پویا و کارآفرین برتر سال ۱۳۹۶ سخنران انگیزشی موفقیت نیز بوده و فعالیت های گسترده‌ای را در این حوزه ها به ثمر رسانده است. از دیگر آثار ترجمه شده توسط این جوان موفق و پویا می‌توان به توهم باهوشی یک، بازاریابی گوریلی، فراتر از استراتژی، رازهای بازاریابی، استوار اشاره کرد.

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید