زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


سرطان ریه و علائم و تشخیص آن

حتماً نام سرطان ریه زیاد به گوشتان خورده است. متأسفانه سرطان ریه بعد از سرطان پستان دومین عامل مرگ و میر را شامل می شود.

عوامل و راه های درمان سرطان ریه

سرطان ریه به عنوان یکی از کشنده ترین نوع سرطان ها در جهان سالانه شمار زیادی از زنان و مردان را به کام مرگ می کشد. سرطان ریه بعد از سرطان پستان دومین عامل مرگ و میر زنان در جهان است .

سرطان ریه چیست؟

سرطان ریه  نوعی بیماری است که مشخصه آن رشد کنترل نشده سلول در بافت های ریه است. گفتنی است که اگر این بیماری درمان نشود، رشد سلولی می تواند در یک فرایند به نام متاستاز به بیرون از ریه گسترش پیدا کند و به بافت های اطراف یا سایر اعضای بدن برسد.  انواع اصلی سرطان ریه سرطان های ریه سلول کوچک (SCLC)، که سرطان سلولی جو شکل نیز نامیده می شود، و سرطان ریه سلول غیر کوچک (NSCLC) هستند. شایع ترین علائم عبارتند از سرفه (همراه با خلط خونی)، کاهش وزن و تنگی نفس.

سرطان ریه و علائم و تشخیص آن

عوامل ابتلا به سرطان ریه

علت ابتلا به سرطان ریه

دلیل 90 درصد از سرطان های ریه قرار گرفتن در معرض دود دخانیات برای یک مدت طولانی است . درصد ابتلا به سرطان ریه در افرادی که سیگار نمی کشند 15٪ است.

آلاینده های موجود در هوای محیط زیست و محل کار:موادی چون آزبست (پنبه نسوز)، گاز رادون (گازی بی رنگ و بی بو که از تجزیه طبیعی اورانیم در آب، خاک و مصالح ساختمانی قدیمی تولید می شود)، اورانیوم و نیکل عامل مستعد کننده و پیشتاز در ابتلاء به سرطان ریه هستند.

استنشاق دود سیگار در محیط برای افراد غیر سیگاری

عوامل ژنتیکی:وجود سابقه سرطان ریه بین اعضای نزدیک خانواده احتمال ابتلا به این سرطان را افزایش می دهد.

عوامل ایمنولوژیک (ایمنی) : نارسایی مکانیسم ایمنی طبیعی بدن عاملی مستعد کننده در ایجاد سرطان ریه شناخته شده است.

علائم و نشانه های سرطان ریه

متاسفانه، نشانه های سرطان ریه سال های متعددی طول می کشد تا خود را بروز دهد اما در کل نشانه های و علائم سرطان ریه شامل:

سرفه افرادی که سیگار نمی کشند بیش از دو هفته طول می کشد.

تغییر رنگ خلط سینه

مشاهده خون در خلط سینه

دوره های مکرر حالت ذات الریه یا برونشیت

سرفه افرادی که سیگار می کشند زیاد می شود و از شدت بیشتری برخوردار است.

افزایش میزان خلط سینه

خس خس کردن سینه

خستگی مفرط

از دست دادن اشتها

سر درد، درد استخوان و درد مفاصل

شکستگی های استخوان که مربوط به جراحت های تصادفی نباشد

اثرات وابسته به اعصاب، عدم تعادل در راه رفتن و یا از دست دادن حافظه به سورت دوره ای

ورم گردن یا صورت

از دست دادن وزن بی دلیل

سایر علائم و نشانه ها ممکن است در اثر کسترش این سرطان به سایر بخش های بدن باشد که شامل سر درد، ضعف، درد، شکستگی استخوان، خونریزی و یا لخته شدن خون باشد.

روش های تشخیص بیماری

سرطان ریه و علائم و تشخیص آن

راه های تشخیص سرطان ریه

با توجه به وضیعت عمومی سلامت فرد، بررسی های تشخیص سرطان ریه ممکن است شامل:

عکس برداری از ریه ها با تابش اشعه X

آزمایش خلط

سی تی اسکن: در این روش دستگاه سی تی اسکن با گرفتن تعدادی عکس توسط اشعه ایکس، تصویری سه بعدی از بدن را نشان می دهد و از این طریق محل و اندازه دقیق ضایعه و پراکندگی تومور ریه به بخش های دیگر قفسه سینه یا اندام های دورتر مانند کبد مشخص می شود.

پرتونگاری با استفاده از تشدید میدان مغناطیسی:این آزمایش مشابه سی تی اسکن است با این تفاوت که به جای تابش اشعه X از مغناطیس جهت عکسبرداری از اعضای بدن استفاده می شود. در این آزمایش بیمار به مدت 30 دقیقه به طور ساکن درون اتاقک این دستگاه می ماند و تصاویر مقطعی از بدن او تهیه می شود.

 نمونه برداری یا بیوپسی: بررسی میکروسکوپی از نمونه بافت تومور. این آزمایش بسیار مهم است زیرا مطمئن ترین روش برای تشخیص سرطان ریه و نوع آن به حساب می آید.

توموگرافی با نشر پوزیترون یا پت اسکن – در این روش دستگاه اسکنر در اطراف بیمار می چرخد و تصویر از طریق نشر پوزیترون بوسیله یک ماده رادیواکتیو که به بیمار تزریق شده و یا توسط او استنشاق

می شود، شکل می گیرد، با این روش مشاهدهً بصری ریه درسه بعد امکان پذیر می شود.

سونوگرافی در این شیوه از امواج صوتی جهت بررسی ساختار توده در ریه استفاده می شود.

 آزمایش تنفس: در این شیوه بیمار قبل از جراحی تحت آزمایشات تنفسی متفاوت قرار می گیرد.

 آزمایش خون:تومورهای سرطانی آنتی ژن و آنزیم های مشخصی را تولید می کنند که ممکن است از طریق آزمایش خون کشف شوند. اندازه گیری آنتی ژن کارسینو امبریونیک و آنزیم NSE از آزمایش های غربالگر این بیماری است. افزایش میزان سطح این پروتئین ها مبین نشانه های سرطان و کاهش میزان آنها در حین درمان نشانه مهار کردن رشد سرطانی سلول های بیمار است.

 اسکن استخوان: تصویربرداری از استخوان به وسیله یک ماده رادیواکتیو روشی بسیار ارزشمند است که در تشخیص انتشار سرطان به استخوان، مؤثر بودن درمان سرطان و روند التیامی نواحی درگیر در استخوان به کار می رود.

راههای درمان سرطان ریه

جراحی: معمولا اگر ضایعه بدخیم منحصر به ریه باشد ممکن است بخش کوچک یا تکه کاملی از ریه

سوزاندن ضایعه بدخیم با اشعه لیزر:در بعضی موارد ضایعه بدخیم سرطان ریه منجر به مسدود شدن حنجره می شود. در چنین موردی پزشک با سوزاندن ضایعه بدخیم با اشعه لیزر راه عبور هوا را برای بیمار باز می کند. این روش به طور کامل نمی تواند منجر به ازبین بردن ضایعه بدخیم شود اما کمکی است جهت سهولت تنفس در بیمار.

شیمی درمانی: جهت از بین بردن یاخته های سرطانی پراکنده مورد استفاده قرار می گیرد. شیمی درمانی جهت پیشگیری از عود بیماری و مواردی که سرطان در بدن پخش شده تجویز می شود. استفاده از داروهای شیمیایی منجر به انهدام سلولهای سرطانی می شود.

 رادیوتراپی یا اشعه درمانی: جهت از بین بردن مستقیم ضایعه بدخیم ریه بکار گرفته می شود. در این روش از اشعه با انرژی زیاد استفاده می شود و این اشعه با آسیب رساندن به سلولهای زنده منجر به مرگ آنها می شود. خستگی شدید، افسردگی، تهوع، استفراغ، بی اشتهایی و آسیب های عروقی و تنفسی از عوارض جانبی رادیوتراپی است. همچنین رادیوتراپی ممکن است باعث سرکوب سیستم خونساز بدن و کاهش گلبولهای سفید و ضعف سیستم ایمنی بدن و نهایتا بروز عفونت شود.

درمان فوتودینامیک: استفاده از رنگ و نور است. در این شیوه رنگ به داخل یک ورید تزریق و سپس در تمام بدن منتشر می شود. بعد از چند روز، این رنگ فقط در سلولهای بدخیم باقی می ماند. سپس نور قرمز رنگ لیزری به سلول تابانده می شود و رنگ درون سلول سرطانی این نور را جذب می کند. این امر منجر به عکس العمل فوتوشیمیایی که مخرب سلول هاست می شود.

درمان بیولوژیکی یا ایمونولوژیک که مشتمل بر بازسازی، تحریک، هدایت و تقویت سیستم طبیعی دفاعی بدن بیمار است و با استفاده از آنتی بادی و هدایت سیستم دفاعی خود بیمار جهت مبارزه با سرطان صورت می گیرد. استفاده از عواملی مانند اینترفرون:سلولهایی که فعالیت ضدتوموری مستقیم دارند، و آنتی بادی های مونوکلونال که اثرات تداخل بقاء سلول را دارند، رشد سرطان را کاهش می دهد.

تشخیص سرطان ریه با آزمایش خون!

پژوهشگران “دانشگاه هاروارد” سعی دارند برای کاهش هزینه و خطر تشخیص سرطان ریه، این کار را با آزمایش خون انجام دهند.

شاید در آینده فقط یک آزمایش خون بتواند جایگزین روش سی‌تی اسکن شود و به شناسایی بیماران مبتلا به سرطان کمک کند.

پژوهشگران “بیمارستان عمومی ماساچوست”(MGH) با بررسی نمونه‌های خون و بافت‌های تومور بیماران مبتلا به “سرطان ریه سلول غیر کوچک”(NSCLC)، نشانگرهایی را شناسایی کرده‌اند که می‌توانند زیرمجموعه‌های سرطان ریه را تشخیص دهند و مرحله‌ای که سرطان در آن قرار دارد، شناسایی کنند. آزمایش این نشانگرها مشخص کرد که نمونه‌های خونی مورد بررسی، در چه مرحله‌ای از بیماری به دست آمده‌اند و بیماران در چه مرحله‌ای قرار دارند.

شاید یافته‌های این پژوهش بتوانند به پزشکان کمک کنند تا تصمیم بگیرند که آیا درمان‌های استاندارد، برای بیماران مبتلا به سرطان ریه کافی است یا اینکه بیماران به درمان‌های تهاجمی‌تری نیاز دارند.

“کارگروه خدمات پیشگیرانه در ایالات متحده”(USPSTF)، اخیراً پیشنهاد کرده است که بیماران میانسال و مسن‌تر که سابقه مصرف سیگار و یا نوشیدنی‌های حاوی الکل را دارند، سالانه با سی‌تی اسکن مورد بررسی قرار بگیرند. این آزمایش می‌تواند توموهای کوچک ریه را مشخص کند اما برای بررسی کلی، کارایی نداشتند زیرا هزینه و میزان خطر آنها برای بیماران بالا بود.

“لئو چنگ”(Leo Cheng)، بیوفیزیکدان بیمارستان عمومی ماساچوست و استادیار رادیولوژی “دانشگاه هاروارد”(Harvard University) گفت: محدودیت‌های موجود، نیاز ضروری برای یک روش کم‌هزینه را نشان می‌دهد که حداقل تهاجم را به بدن داشته باشد و بتواند بیماری را در مراحل ابتدایی و هنگامی که قابل درمان است، تشخیص دهد.

وی افزود: نمی‌توان سی‌تی اسکن را یک ابزار مناسب برای بررسی سالانه هر بیمار دانست؛ در نتیجه ما سعی داریم زیست‌نشانگرهایی را از نمونه‌های خونی به دست آوریم که می‌توان آنها را مورد بررسی فیزیکی قرار داد تا اگر شکی در مورد ابتلا به سرطان ریه وجود داشته باشد، بیمار با سی‌تی اسکن مورد بررسی قرار بگیرد.

چنگ و همکارانش، نمونه‌های خون و بافت تومور به دست آمده در زمان جراحی را مورد بررسی قرار دادند تا نشانه‌های “متابولومیک”(metabolomic) را با “طیف‌نگاری با تشدید مغناطیسی”(MRS) مشخص کنند.

چنگ افزود: اگرچه پژوهشگران دیگر نیز از طیف‌نگاری با تشدید مغناطیسی برای شناسایی نشانگرهای احتمالی سرطان ریه استفاده می‌کنند اما پژوهش ما نمونه‌های به دست آمده طی جراحی را مورد بررسی قرار می‌دهد.

آزمایش‌ها طوری طراحی شدند که بتوانند تشخیص دهند آیا نمونه‌های خون و بافت تومور یک بیمار، ویژگی‌هایی دارند که بتواند وجود داشتن یا وجود نداشتن سرطان ریه را مشخص کند و دقت تشخیص یک آزمایش خون ساده را مورد تایید قرار دهد.

پژوهشگران، متابولیت‌های خاصی را شناسایی کردند که در هر دو نمونه وجود داشتند و توانستند با بررسی تفاوت‌های میان آنها، متوجه شوند که درمان بیمار مبتلا به “سرطان سلول سنگفرشی”(SCC) باید با درمان بیمار مبتلا به “آدنوکارسینوم”(Adenocarcinoma) متفاوت باشد. آنها همچنین توانستند متابولیت‌هایی که بیماری را در مراحل ابتدایی آن مشخص می‌کنند، از بیماری‌هایی که در مرحله حاد هستند و به درمان تهاجمی‌تری نیاز دارند، تشخیص دهند.

آزمایش‌ها توانستند نمونه‌های به دست آمده از بیمارانی که به طور متوسط تا ۴۱ ماه پس از جراحی زندگی می‌کنند و بیمارانی که عمر آنها بیش از ۴۱ سال است، شناسایی کنند. ممکن است این یافته‌ها بتوانند سرطان را در مراحل ابتدایی آن نشان دهند تا شاید بیمارانی که در خطر مرگ زودرس قرار دارند، از مزایای آزمایش‌های بالینی داروهای جدید برخوردار شوند.

هدف نهایی پژوهش، ابداع نوعی آزمایش خون است که می‌تواند وجود نشانه‌های مشکوک به سرطان ریه را در یک بیمار خاص نشان دهد. بدین ترتیب، می‌توان بیماران را با یک آزمایش خون ساده شناسایی کرد و سپس در صورت لزوم، آنها را با سی‌تی اسکن مورد بررسی قرار داد.

منبع: نمناک

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید