زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


لیورگل چیست؟

نحوه مصرف لیورگل و عوارض آن
دسته‌ها: داروها. برچسب‌ها: بازنشر.
لیورگل چیست؟

پاکسازی کبد با لیورگل

داروی لیورگل از گیاهی به نام خار مریم تولید می شود و برای درمان اختلالات کبدی همچون آسیب کبدی ناشی از مواد شیمیایی، الکل و شیمی درمانی به شکل مصرف دهانی استفاده می شود.

در برخی موارد هم برای درمان آفتاب سوختگی به صورت موضعی مصرف میشود. در ادامه ی این مطلب از تک پزشک برای شما تمامی خواص و موارد مصرف این دارو را خواهیم گفت. با ما همراه باشید.


لیورگل چیست؟

قرص ليورگل تهيه شده از عصاره گياهي خارمريم (سيلي مارين) از طريق تحريك سنتز پروتئين ريبوزومال باعث افزايش قدرت نوسازي سلولهاي كبدي می شود.

لذا يك درمان كمكي كاملاً موثر برای مسمومیتهای کبدی، هپاتیت ها، جلوگیری از پیشرفت سیروز کبدی و بخصوص کبد چرب خواهد بود. این دارو معمولا در دو شکل قرص های 140 و 70میلی گرمی موجود است.

اين دارو فاقد هر گونه عارضه جانبی است و تنها در معدودی از موارد می تواند منجر به بروز اثرات ملینی کاملاً ملایمی می گردد. این دارو لازم است سه نوبت در روز و در هر بار یک قرص ۱۴۰ میلی گرمی یا دو قرص ۷۰ میلی گرمی مصرف گردد. مدت زمان مصرف دارو بخصوص در کبد چرب تا سه ماه قابل توصیه است.

قرص لیـورگل با دارابودن مواد موثره‌ی سیلی مارین، در درمان موارد زیر می تواند بسیار موثر باشد:

 1. مسمومیت‌های كبدی
 2. هپاتیت‌های حاد و مزمن Cو B
 3. سیروز كبدی
 4. كبد چرب

قبل از مصرف باید بدانید

مصرف این دارو برای کسانی که به سیلی مارین آلرژی دارند و یا کسانی که در گذشته بیماری های زیر را داشته اند پیشنهاد نمی شود:

 1. سرطان سینه، رحم، تخمدان
 2. سابقه اندومتریوز یا فیبروزهای رحمی

پیش از مصرف لیورگل حتما باید با پزشک مشورت کنید و اگر داروهای دیگری هم مصرف می کنید باید به پزشک گزارش شود.
تحقیقاتی در بارداری برای آن صورت نگرفته است، پس برای مصرف در بارداری و شیردهی باید با دستور پزشک مصرف شود.


لیورگل و کبد

کبد مهمترین كارخانه‌ی شیمیایی بدن است. این عضو با تولید صفرا كمك به هضم چربی‌ها نموده و بسیاری از سموم را از روده‌ها دفع می‌كند. قدرت كبد برای انجام این اعمال مهم، اغلب تحت تاثیر مواد متعددی كه روزانه انسان در معرض آنها قرار می‌گیرد به خطر می‌‌افتد.

غذاها و بعضی از گیاهان داروئی می‌توانند سلول‌های كبدی را در مقابل این ضایعات محافظت نموده و به نقش كبد به عنوان مهمترین عضو سم زادی بدن در این امر كمك نمایند. به علت نقش بسیار مهم كبد در اعمال بدن، پیشگیری و درمان بیماری‌های آن ضرورت بسیار زیادی دارد.

آسیب كبد كه به دنبال تخریب سلولی ناشی از فعالیت ویروسی و تغییرات التهابی ثانویه ناشی از تحریك سیستم ایمنی بدن ایجاد می‌شود، ممكن است به مدت 20-10 سال به صورت نهفته فعال بوده و تا زمان بروز سیروز كبدی هیچگونه علامت و نشانه‌ای از خود ظاهر نسازد.

این مدت طولانی، فرصت مناسبی برای درمان بیمار، توسط داروهای گیاهی و درنتیجه كنترل بیماری و پیشگیری از آسیب جدی به كبد به شمار می‌رود.

کبد

استفاده از لیورگل برای کبد


خواص لیورگل

بیش از 2000 سال است كه از گیاه خار مریم( Silybum marianum ) در درمان پشتیبان بیماری‌های كبدی و اختلالات كیسه صفرا استفاده می‌گردد.

این درحالی است كه امروزه جدای از پیشینه‌ی تاریخی این گیاه به عنوان داروی محافظ كبدی، اثرات سودمند دیگر آن در درمان بیماری‌‌های سایر اعضاء نیز شناسایی شده است.

میوه‌ گیاه خار مریم دارای فلاونوئید‌های گیاهی مهمی همچون:

 • سیلی بین
 • سیلی كریستین
 • سیلی دیانین

است كه در مجموع سیلی مارین نامیده می‌شوند و همگی دارای اثرات محافظت كننده‌ی كبدی می‌باشند.

این خاصیت، در واقع به معنای افزایش مقاومت یاخته‌های كبدی در مقابل آسیب‌های سمی می‌باشد. از مهمترین اثرات این گیاه می‌توان اثرات آنتی اكسیدانی مستقیم، مهار پراكسیداسیون چربی‌ها، بازسازی ذخایر گلوتاتیون درون یاخته‌ای و افزایش سوپراكسیددیسموتاز را نام برد.

از طرف دیگر سیلی مارین، فعالیت آنزیم RNA پلیمراز را در هسته‌ی سلولی افزایش داده و با تحریك سنتز پروتئین‌های ریبوزومال در یاخته‌‌های كبدی، تسریع سرعت بازسازی سلول‌ها را موجب می‌شود و با كاهش فعالیت فاكتورهای نكروز دهنده‌ی توموری، تثبیت غشای ماست سل، مهار فرآیند التهابی و اثرات ضد فیبروتیك به روند بازسازی بافت كبد كمك شایانی می‌نماید.

درمان بیماری‌های كبدی مثل سیروز، كبد چرب و هپاتیت مزمن همواره ازمشكلات پیش روی پزشكان بوده است. كارآئی داروهای موثر در درمان اختلالات كبدی نظیر اینترفرون، كورتیكو استرئیدها و … هر چند مناسب است اما در بسیاری از موارد، متناقض عمل كرده و عوارض مصرف آنها عامل بازدارنده‌ای برای تجویزشان می‌شود.

درسال‌های اخیر محققین به صورت گسترده‌ای به مطالعه‌ی داروهای گیاهی به عنوان جایگزینی برای درمان‌‌های شیمیائی پرداخته‌اند.

در مطالعه‌ای كه در سال 2004 در بین بیماران هپاتیت C مزمن در آمریكا انجام شد، شایع ‌ترین داروی گیاهی مورد استفاده‌ی این بیماران سیلی مارین گزارش شده است.

در مطالعه‌ای كه در فنلاند انجام گرفت، پس از گذشت ۴ هفته از مصرف داروی سیلی مارین در بیماران، مقادیر آنزیم‌های AST و ALT كاهش قابل ملاحظه‌ای داشت و در مطالعات بافت شناسی هم، روند ترمیمی یاخته‌ای كاملا مشخصی، دیده شد.

درمطالعات حیوانی نیز، سیلی‌مارین در مقابل سموم مختلف كبدی ناشی از داروهای هپاتوتوكسیك، اثرات محافظتی خود را برروی یاخته‌‌های این بافت نشان داده است.

همچنین در برخی تحقیقات غیر اثبات شده این دارو برای بیماری های زیر هم موثر واقع شده است:

 1. از بین بردن آکنه
 2. آلزایمر
 3. اختلال کبدی در بیماران الکلی
 4. مسمومیت با قارچ
 5. بهبود عوارض داروهای شیمی درمانی برای کبد و کلیه
 6. بزرگ شدن پروستات
 7. تب یونجه
 8. کلسترول بالا

لیورگل

همچنین بخوانید: گیاه خار مریم چه خواصی دارد؟

مقدار مصرف و نحوه نگهداری لیورگل:

به هیچ وجه اشکال مختلف این دارو را با هم مصرف نکنید، زیرا احتما اوردوز را برای مصرف کننده بالا می برد. دارو را در درمای اتاق و به دور از رطوبت، گرما و نور نگهداری کنید.

اگر وعده ی مصرفی از این دارو را فراموش کردید تا رسیدن به وعده ی بعدی صبر کنید واز مصرف دوبرابر در یک وعده خودداری کنید.

دوزهای زیر در تحقیقات علمی مورد مطالعه قرار گرفته است:

برای دیابت:

۳ نوبت در روز و در هر نوبت یك قرص 140 میلی گرمی و یا دو قرص 70 میلی گرمی لیورگل، (شرکت دارویی محصولات گیاهی گلدارو) همراه با آب به مدت 45 روز میل شود.

برای سوء هاضمه:

یک میلی لیتر از یک محصول ترکیبی خاص ساخت شرکت (Iberogast by Medical Futures ,Inc) که حاوی لیورگل و چند گیاه دیگر است، به مدت 4 هفته و روزانه سه بار استفاده شود.

جهت مروری جامع‌تر بر گیاه داروئی خارمریم( سیلی مارین)، كتاب یك كلید برای هزار قفل ( A key for the thousand lock ) كه از طرف جمعی از محققین دانشگاهی تهیه شده است، معرفی می‌گردد.

بهترین زمان مصرف قرص لیورگل 14 و 70:

بر اساس تحقیقات علمی، مصرف این دارو در زمان مشخصی پیشنهاد نشده است و شما می توانید دارو را در هر زمانی که می خواهید مصرف کنید و مصرف این دارو پیش از خواب ارجحیتی به زمان دیگری بر اساس منابع علمی ندارد.
این ادعا بر آن اساس است که در هیچ یک از منابع علمی در این باره منبع خاصی آورده نشده است.

همچنین بخوانید: علائم مسمومیت کبدی و سمی شدن آن
منبع عکس: freepik
به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید