تغذیه و تناسب اندام

مضرات رژیم گیاهخواری چیست؟

آیا رژیم گیاهخواری خوب است

رژیم گیاهی

خیلی از زنان و مردان چاق تلاش می کنند با خوردن غذاهای فیبر دار و رعایت کردن رژیم گیاهی به اندام ایده آل برسند که ممکن است خطراتی برای بدن داشته باشد.

رژیم گیاهخواری و چه خطراتی برای سلامت دارد

این در حالی است که دکتر محمدرضا وفا، متخصص تغذیه ورژیم‌درمانی می‌گوید: «نه‌تنها فیبرهای طبیعی و مکمل‌های آنها، بلکه داروها هم برای درمان چاقی، معجزه نمی‌کنند. یعنی حتی مصرف تمام داروهای مجاز و استانداردی که تجویز آنها در شرایط خاصی برای کنترل وزن صورت می‌گیرد هم نمی‌توانند به‌تنهایی کمکی به کاهش وزن افراد بکنند. به‌همین دلیل هم نه افراد چاق و نه افراد لاغر، نباید به دنبال منابع غذایی یا دارویی خاص و معجزه‌آسایی برای پایین آوردن یا بالا بردن سریع وزن خود باشند.»

رژیم گیاهی

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران می‌افزاید: «رژیم‌های غذایی باید اصولی باشند تا ترکیب بدن به‌هم نخورد و وزن کم شده، دوباره برنگردد.»

وی تاکید می‌کند که دریافت فیبر‌های غذایی فراوان از طریق مصرف بیش از اندازه میوه و سبزی هم در کشور ما، چندان توصیه نمی‌شود. چرا؟ «چون رژیم‌های گیاه‌خواری و خام گیاه‌خواری در کشورهای غربی تحت شرایط خاصی، هیچ اشکالی ندارد و افراد مختلف می‌توانند از این رژیم‌ها پیروی بکنند. اما خوراکی‌های ما هنوز از نظر تکنولوژی خوراکی، چندان غنی‌شده نیستند. با این حساب، افرادی که در ایران، تنها غذاهای گیاهی سرشار از فیبر مصرف می‌کنند، در معرض ابتلا به کمبودهای شدید و خطرناک تغذیه‌ای قرار می‌گیرند.»

منبع- سلامانه

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن