داروها

نحوه مصرف داروها در ماه رمضان چگونه باید باشد؟

نحوه مصرف داروها در ماه رمضان چگونه باید باشد؟

نحوه مصرف دارو در ماه رمضان

در ماه رمضان مصرف دارو باید جوری باشد که هرگز آن را قطع نکنید و یا در صورت قطع کردن دارو با پزشک خود باید مشورت کنید. قطع کردن دارو می تواند باعث بروز اختلالات جدی در سلامت شما شود.

 

دکتر فرزانه فرجیان- معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در مورد مصرف دارو در ماه مبارک رمضان اظهار داشت: قطع مصرف دارو و یا تغییر در میزان و زمان مصرف داروها، بدون مشورت با پزشک معالج و یا دکتر داروساز، کار نادرستی است که می‌تواند باعث بروز اختلال در روند درمان و کاهش اثربخشی داروها شود.

وی تصریح کرد: قطع خودسرانه مصرف برخی از داروها مانند داروهای بیماران کلیوی، داروهای مغز و اعصاب، داروهای فشار خون و صرع، کار بسیار خطرناکی است که می‌تواند عوارض ناگواری به دنبال داشته باشد.

وی در ادامه گفت: برای جلوگیری از بروز مسمومیت دارویی و یا تداخل مصرف داروها با یکدیگر، بیماران در خصوص نحوه مصرف داروها به همراه غذا و یا مصرف هم‌زمان چندین دارو، با پزشک مشورت کنند.

قطع خودسرانه مصرف برخی از داروها مانند داروهای بیماران کلیوی، داروهای مغز و اعصاب، داروهای فشار خون و صرع، کار بسیار خطرناکی است که می‌تواند عوارض ناگواری به دنبال داشته باشد

فرجیان اظهار داشت: بیماران دیابتی، بیماران کلیوی، مبتلایان به آسم و یا صرع، مادران باردار و شیرده، مبتلایان به زخم‌های گوارشی حتماً باید قبل از اقدام به روزه داری، پزشک معالج خود را در جریان قرار داده و در خصوص نحوه مصرف داروهای خود با وی مشورت کنند.

به گزارش سازمان غذا و دارو – وی در رابطه با بیماران دیابتی، به‌ویژه مصرف کنندگان انسولین اظهار داشت: این دسته از بیماران باید زیر نظر پزشک اقدام به روز داری کرده و روزانه در چندین نوبت به‌صورت منظم میزان قند و فشار خون خود را کنترل کنند.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به طولانی بودن مدت روزه داری و کاهش میزان الکترولیت‌ها، آب و قند بدن، توصیه کرد: بهتر است روزه داران گرامی افطار خود را با آب، چای، سوپ سبزیجات به همراه چند عدد خرما شروع و پس از گذشت یک تا دو ساعت از افطار، نسبت به صرف شام اقدام کنند.

وی تأکید کرد: در شروع افطار باید از مصرف غذاهای پرچرب، سرخ کردنی و حجیم اجتناب کرد و نوشیدن آب بسیار سرد نیز در ابتدای افطار باعث بروز اختلال در هضم غذا و تضعیف عملکرد معده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن