زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


معرفی روش های خانگی برای درمان هموروئید

هموروئید یا بواسیر یکی از بیماری های شایع است که خیلی ها با این مشکل درگیر می شوند و به دنبال راه درمان هستند. هموروئید یا بواسیر به شرایطی گفته می شود که در اثر عوامل مختلف به ویژه یبوست شدید و طولانی و حتی اسهال طولانی رگ های خونی مقعد تورم می شود و در درون یا خارج از مقعد به صورت زائده ای ایجاد می شود که گاهی با خونریزی، درد یا سوزش همراه می شود.

عواملی همچون بارداری، فشار زایمان طبیعی، افزایش سن، رژیم غذایی کم فیبر و ویژگی های وراثتی، عدم ورزش و تحرک می توانند باعث تشدید شدن هموروئید شوند. بعضی از داروها و پمادهای مختلف برای درمان و یا کاهش آثار این بیماری شایع وجود دارد. درمان های خانگی و طبیعی همیشه بهترین گزینه هستند و به خصوص اینکه اگر شما در خانواده ای هستید که بیشتر افراد آن مشکلات هموروئید را دارند، احتمالا شما هم به این بیماری دچار می شود و بهترین روش پیشگیری با درمان های خانگی می باشد تا هرگز با این بیماری آزار دهنده مواجه نشوید.

 

درمان هموروئید در منزل

 

آب تربچه برای درمان خانگی هموروئید
یک چهارم فنجان آب تربچه را در روز دوبار بنوشید. صبح‌ها و شبها، به مرور میزان آن را به نصف لیوان برسانید.

 

درمان هموروئید در منزل

 

درمان خانگی هموروئید با لیمو تازه
نصف یک لیمو ترش را داخل یک لیوان شیر گرم بچکانید و اگر طعم آن اذیتتان می کند کمی عسل هم بریزید. روزی سه تا چهار بار این ترکیب را بخورید. لیمو دیواره رگ‌های خونی را تقویت می کند. اگر شیر نمی‌توانید بخورید نصف لیمو ترش را با دمنوش زنجبیل و نعنا و عسل ترکیب کنید و روزی یک بار آن را بنوشید همه این ترکیبات برای هموروئید عالی هستند.

درمان هموروئید در منزل

 

درمان خانگی هموروئید با علف تازه کدو قلیایی یا کدو تلخ
آب برگهای کدو قلیایی را بگیرید و سه قاشق چایخوری از آن را صبح‌ها ناشتا با یک لیوان شیر مخلوط کنید  و با شکم خالی بنوشید یک ماه این کار را بکنید تا نشانه‌های بواسیر کاملا از بین برود.

 

درمان هموروئید در منزل

 

درمان خانگی هموروئید با آلوئه ورا
خاصیت ضد التهاب آلوئه ورا آن را یک داروی مفید برای بواسیر کرده‌است. از ژل داخل برگهای آلوئه ورا برای از بین بردن التهاب و سوزش مقعد استفاده کنید. برگ آلوئه ورا را در یخچال خنک نگه دارید و ژل آن را به مقعد بزنید.

 

درمان هموروئید در منزل

 

درمان بواسیر با انجیر خشک
انجیرها  را بشویید و شبها در آب بگذارید. صبح با شکم خالی آب انجیر خشک را بنوشید.

 

درمان هموروئید در منزل

 

حبوبات
خوردن همه نوع حبوبات به علت فیبر زیاد آنها برای از بین بردن هموروئید بسیار مفید است حتما در رژیم غذایی خود بگنجانید.

 

درمان هموروئید در منزل

 

درمان خانگی بواسیر با سرکه سیب
یک قاشق چایخوری سرکه سیب طبیعی را در یک فنجان آب مخلوط کنید و روزی دوبار بنوشید. اگر تحمل سوزش اولیه سرکه سیب دارید با پنبه سرکه سیب طبیعی را به مقعد بمالید. در آغاز ممکن است سوزش داشته باشد اما خیلی زود خوب می شود.

 

درمان خانگی هموروئید با سیاه دانه

 

درمان هموروئید در منزل

یک قاشق غذاخوری سیاه دانه را روی حرارت تفت دهید و با همین میزان سیاه دانه تفت داده نشده ترکیب کنید و پودر کنید. روزانه نصف قاشق چایخوری از آن ترکیب را با آب بخورید.

 

درمان هموروئید در منزل

 

زیره در درمان بواسیر
یک چهارم قاشق چایخوری پودر زیره را با نوک انگشت نمک (خیلی کم) مخلوط کنید و با آب ولرم روزی یک بار بخورید.

 

درمان هموروئید در منزل

 

روغن بادام
روغن بادام خشکی و پارگی ناشی از یبوست و بواسیر را بهبود می‌بخشد. برای چرب کردن مقعد کمی روغن بادام روی پنبه بزنید. می توانید این کار را هر چند بار در روز که احساس نیاز کردید انجام دهید.

 

درمان هموروئید در منزل

 

روغن زیتون و درمان بواسیر
روغن زیتون هم به علت خواص آنتی اکسیدانی‌اش برای هموروئید بسیار مفید است. همچنین روغن زیتون کمک می کند رگهای خونی راحتتر حالت ارتجاعی داشته باشند و کمتر مانع از خونریزی هموروئید می شود روزانه مقعد را با پنبه و روغن زیتون چرب کنید.

 

درمان هموروئید در منزل

 

آب گرم
روزی دو بار ناحیه مقعد و باسن را در آب گرم  به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قرار دهید. این کار باعث کاهش درد و التهاب هموروئید می‌شود.

 

درمان هموروئید در منزل

 

کیسه یخ
برای از بین بردن التهاب و ورم ناحیه مقعد از کیسه یخ استفاده کنید. این کار درد را هم زود آرام می‌کند این کار را روزی ۲ تا ۳ با ر انجام دهید تا درد را آرام کنید. به ویژه که یخ باعث جمع شدن رگها می‌شود و کمتر رگهای خونی از مقعد بیرون می آیند.

 

درمان هموروئید در منزل

 

چای کیسه‌ای
چای کیسه‌ای یک درمان سریع ودر دسترس است کافی است چای کیسه‌ای را به مدت ۳ دقیقه در آب گرم بگذارید. بهتر است خودتان چای کیسه‌ای درست کنید تا از کیفیت و خواص چایی واقعی برخوردار باشد همین کار را با چای سبز هم می‌توانید انجام دهید. بعد از اینکه چای کیسه‌ای کاملا خیس خورد. آب اضافی آن را بگیرید . از آنجا که چایی ایجاد لکه روی لباس می‌کند آن را روی نوار بهداشتی بگذارید و استفاده کنید مطمئن شوید که چای کیسه‌ای را مقعد تماس دارد. به مدت ۳۰ دقیقه بگذارید بماند این کار را چند بار در روز انجام دهید و هر بار از چای کیسه‌ای تازه استفاده کنید.

 

درمان هموروئید در منزل

 

ورزش

با داشتن ورزش و تحرک روزانه می توانید تا حد زیادی یبوست را که عامل اصلی هموروئید است درمان کنید و به همین جهت باید روزی 20 دقیقه حرکات ورزشی انجام دهید تا مشکلات گوارشی شما بهبود پیدا کند.

به جز درمان های خانگی، می توانید کرم های آنتی هموروئید را از داروخانه تهیه نمایید و به محض مشاهده علائم بواسیر و هموروئید از آنها استفاده نمایید. نباید بگذارید که این بیماری طولانی شود زیرا در این صورت مجبور به عمل های جراحی سخت و حتی بیماری هایی مانند سرطان مقعد و روده خواهد شد.

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


1 دیدگاه

  1. بزرگترین علت هموروئید در جامعه امروز سکس مقعدی یا استفاده از اسباب بازی جنسی داخل مقعد است که نویسنده هیچ اشاره ای به این مهم نکرده است

نظر خود را بیان کنید