زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


دلایلی عالی برای شروع دوچرخه سواری

فواید دوچرخه سواری برای سلامت روح و روان
دسته‌ها: تغذیه و تناسب اندام. برچسب‌ها: بازنشر.
فواید دوچرخه سواری

فواید دوچرخه سواری

دوچرخه سواری (به انگلیسی: Cycling) در فضای باز و یا در فضای بسته یک ورزش مناسب و قابل دسترس برای تمام افراد در هر سنی می باشد. دوچرخه سواری فعالیت جسمی مفیدی است که می تاوند شما را از چاقی، دیابت، مشکلات قلبی و روحی حفاظت کند.

در این مطلب دلایل قانع کننده برای شروع کردن دوچرخه سواری و فواید آن را بیان می کنیم.


8 دلیل خوب برای دوچرخه سواری

دوچرخه سواری برای سوزاندن کالری و لاغر شدن بسیار ورزش خوبی است. اگر می خواهید همیشه سالم باشید و دچار بیماری های قلبی نشوید هر روز دوچرخه سواری کنید. رکاب زدن تمام پایین تنه، سینه و بازوها را درگیر می کند.

اما در ادامه دلایلی برای شما آورده است که شما را بیشتر به اینکه هرروز دوچرخه سواری کنید مشتاق می کند، پس با تک پزشک همراه باشید.

 1. روحیه‌تان را بهتر می‌کند

چیزی به اندازه بیرون رفتن برای دوچرخه سواری، سرحال‌تان نمی‌کند. دوچرخه سواری فرصتی است برای کشف محیط بیرون، استشمام هوای تازه و البته ورزش کردن.

دوچرخه سواری بدن را پر از انرژی کرده و قدرت تحمل را بیشتر می‌کند. ورزش کردن موجب ترشح اندورفین در مغز می‌گردد. اندورفین به بهترکردن خلق وخو کمک کرده، استرس را کم می‌کند و به ذهن آرامش می‌دهد.


 1. بهبود سلامت روان

دوچرخه‌سواری به عنوان روشی برای رفت و آمد علاوه بر آنکه نسبت به پیاده‌روی در وقت صرفه‌جویی می‌کند بلکه برای بهبود سلامت روان نیز مفید است.

به گزارش مدیکال دیلی، بررسی‌ها نشان می‌دهد که: افرادی که برای رفت و آمد به محل کار از دوچرخه استفاده می‌کنند نسبت به افرادی که با وسایل حمل و نقل عمومی یا شخصی رفت و آمد دارند، شادتر هستند.


 1. استرس را کاهش می‌دهد

مطالعات نشان می‌دهد ورزش کردن به کاهش استرس و اضطراب کمک می‌کند. تمرینات شدید بدنی موجب برانگیختگی ترشح سروتونین و دوپامین در مغز می‌گردد.

این اندوروفین‌ها، موجب تقویت روحیه و نشاط شده و ذهن را آرام می‌ کنند. دوچرخه‌سواری راهی است برای تسکین اعصاب ناراحت و ناتوان!


 1. فشار کم به مفاصل و تقویت استخوان ها

برخلاف دویدن، رکاب زدن دوست مفاصل است. این حرکت، فشاری به زانوها و مفاصل لگن وارد نمی‌کند. هرچند دویدن، تمرینی عالی است، اما نقاط ضعف خودش را دارد.

می‌تواند پاها را انعطاف‌پذیر و نیرومند و قلب را تقویت کند، اما به مفاصل فشار وارد می‌نماید. فشار مداوم باعث تحلیل رفتن مفاصل شده و استخوانی که به این مفاصل مربوط هستند خُرد می‌شوند.

از سویی دیگر، دوچرخه سواری پاها را قوی می‌کند، اما تاثیرات منفی بسیار کمتری دارد. فشار کمتری به مفاصل وارد می‌شود بنابراین ورزشی است فوق‌العاده برای افرادی که از درد مفاصل یا روماتیسم رنج می‌برند.

هنگام دوچرخه‌ سواری ماهیچه‌های شانه، ماهیچه‌های سرینی در نشیمنگاه و ماهیچه چهارسر ران فعالیت دارند. فعالیت چندین ماهیچه به حفظ سلامت استخوان‌ها و جلوگیری از کاهش تراکم استخوانی کمک می‌کند.

دوچرخه سواری


 1. کمک به بیماران مبتلا به آرتریت

افرادی که از مشکلات تعادلی رنج می‌برند می‌توانند از فواید دوچرخه‌سواری در فضای بسته بهره ببرند. همچنین این موضوع در مورد بیماران مبتلا به آرتریت هم صحیح است که می‌توانند بدون وارد کردن فشار به مفاصل ورزشی مفید برای قلب و عروق انجام دهند.

افراد مبتلا به استئوآرتریت یا روماتوئید آرتریت که به دلیل درد، فعالیت جسمی ندارند اغلب دچار مشکلات تعادلی می‌شوند. بنابراین، آنان کمتر احتمال دارد با دوچرخه‌های ثابت به خود آسیب وارد کنند.


 1. دوچرخه‌سواری، ریزه‌کاری یا حساسیت خاصی ندارد

برعکس تمرینات بدنسازی، دوچرخه سواری نیازی به نکته سنجی ندارد و برای هرکسی در هر سن و سالی مناسب است. درواقع، هروقت که دوچرخه سواری را یادبگیرید، می‌توانید دوچرخه سوار شوید، بدون توجه به این‌که ۱۰ سال داشته باشید یا ۱۰۰ سال. می‌توانید از این به بعد هر روز دوچرخه سواری کنید.

همچنین بخوانید: ورزش پیلاتس چیست؟

 1. قلب را قوی نگه می‌دارد

آیا می‌دانستید که دوچرخه سواری یکی از بهترین تمرینات هوازی است؟

به‌غیر از نیرومند کردن پاها، ضربان قلب را افزایش داده و جریان خون را زیاد می‌کند. مطالعات گوناگون تائید کرده‌اند که دوچرخه سواری منظم موجب سلامت قلب و عروق می‌شود و ریسک بیماری‌های عروق کرونری را کاهش می‌دهد.

فواید دوچرخه سواری

فواید دوچرخه سواری


 1. تقویت عملکرد مغز

درحالی‌که فواید دوچرخه‌سواری برای مقابله با بیماری قلبی-عروقی و دیابت آشکار است، بررسی‌ها نشان می‌دهد این ورزش بهبود عملکرد مغز، قدرت شناختی و ساختار مغز را نیز به دنبال دارد.

گروهی از محققان آمریکایی در مطالعه‌ای که سال ۲۰۱۲ انجام گرفت، مشاهده کردند که: انجام مرتب دوچرخه‌سواری مهارت‌های حل مسئله و حافظه‌ای را در افراد مسن حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد بهبود می‌ بخشد.


 1. روند کاهش وزن را افزایش می‌دهد

دوچرخه سواری کردن توان کاهش وزن‌تان را بیشتر می‌کند، تمام بدن را نیرومند کرده و چربی می‌سوزاند. دوچرخه سواری می‌تواند سرعت متابولیسم را افزایش داده و تحرک و انعطاف‌پذیری را بهتر کند.

حتی اگر با سرعت تفریحی هم رکاب بزنید، می‌توانید دست‌کم ۲۸۰ کالری بسوزانید. به گفته کارشناسان حوزه سلامت، رکاب زدن چربی سوزی را حتی هنگام خواب هم بیشتر می‌کند!


 1. تقویت سیستم ایمنی

جدای از کمکی که دوچرخه سواری به شما درجهت اندامی متناسب‌تر می‌کند، موجب تقویت سیستم ایمنی هم می‌شود.

وقتی سیستم ایمنی قوی باشد، بدن نسبت به عفونت‌های رایج مانند سرماخوردگی، سرفه و آنفلوآنزا مقاوم‌تر خواهد بود. مطالعات نشان داده دوچرخه‌سواری توان بدن برای مبارزه با پاتوژن‌ها و التیام و درمان را بیشتر می‌کند.


 1. طول عمر را بیشتر می‌کند

ورزش منظم به افزایش طول عمر کمک می‌کند. دوچرخه سواری هم به‌طور خاص، بر سال‌های عمرتان می افزاید، حتی اگر آسیبی از دوچرخه سواری به شما برسد.

همچنین بخوانید: دلیل نفس کم آوردن هنگام ورزش چیست؟
منبع عکس: اینجا
به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید