زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


دسته‌ها: مشاوره ازدواج.

دعوا با همسر

زن و شوهرها پس از عواهای زناشویی دچار بعضی از رفتارهای اشتباه می شوند که مشکلاتشان را با همسرشان بیشتر می کند و باعث می شود که رابطه آنها سرد شود. اما پس از دعوا باید چطور با همسر رفتار کرد تا مشکلات کمتر شوند؟

این کارها را پس از دعوا با همسر انجام ندهید

بحث و دعوا زن و شوهر با یکدیگر بسیار عادی است زیرا آنها دو انسان با طرز فکرهای متفاوت هستند که در مواردی با هم اختلاف نظر دارند و همین اختلاف نظر سبب می شود با یکدیگر بحثشان بشود. اما برخی از زن و شوهرها پس از بحث با هم کارهای اشتباهی را انجام می دهند که به تثبیت و طولانی تر شدن ناراحتی بسیار کمک می کند. در این مطلب از تک پزشک اشتباهاتی را یادآور شده ایم که توصیه اکید داریم که بعد از دعوا آنها را ترک کنید و دیگر تکرار نکنید.

سکوت کردن اشتباه است

اگر بعد از دعوا به کمی زمان برای به دست آوردن روحیه خود نیاز دارید و ترجیح می دهید با همسرتان صحبت نکنید ، حتما علت رفتارتان را به او بگویید زیرا او علت رفتار شما را نداند احساس می کند شما برای تنبیه او این کار را می کنید و به همین علت احساساتش را به شما نمی گوید. شما می توانید به او بگویید:«احساسات من به زمان نیاز دارد که به حالت قبلی باز گردد. به من فرصت بده تا حالم خوب شد، با هم صحبت کنیم.»

حرف های همسرتان را فراموش کنید

کلمات آزار دهنده ای که همسرتان در حین دعوا به شما می گوید را فراموش کنید و در ذهن خود نگه ندارید و بگذارید هر چه همسرتان حین دعوا گفته است، همان جا باقی بماند. اما پس از آرامش خود و همسرتان به او بگویید که کدام یک از کلماتی که او در جر و بحث به زبان می آورد، شما را آزار می دهد.

معذرت خواهی نکنید

زمانی که با همسرتان دچار مشکل شدید و با او به جرو بحث پرداختید پس از دعوا تنها ازاو معذرت خواهی نکنید بلکه بگویید که من به خاطر فلان چیز یا فلان حرف، از تو معذرت می خواهم و در آینده سعی می کنم که اشتباهم را جبران کنم.

همچنین برای کار بد خود و برخورد تندتان بهانه تراشی نکنید و نگویید:«روز کاری بدی داشته ام، سردرد دارم یا شب قبل بد خوابیده ام»؛ چون این جملات، مشکل را حل نمی کنندپس اگر عصبانی یا خسته اید و یا از نظر روحی آسیب دیده اید ویا در محل کار یا هر جای دیگری شرایط بدی را گذرانده اید ، قبل از رسیدن به خانه همسرتان را از این موضوع مطلع کنید تا او بداند شما بیشتر از شرایط عادی حساس و شکننده اید.»

از دعوای مجدد نترسید

در صورتی که بحثتان بی نتیجه باقی بماند و مشکلتان حل نشده باشد اما از ترس اینکه دوباره دعوا بین شما پیش آید از صحبت با هم فرار می کنید باید بدانید اینکار اشتباه است زیرا اینگونه ناراحتی ها از بین نمی روند. به حرف های همسرتان واکنش نشان دهید و بگویید:«بنابراین منظور تو این است که… درست است؟» و از او تایید بگیرید تا مطمئن شوید منظورش را خوب متوجه شده اید.

دعوا با همسر

آزار کلامی اشتباه است

اگر در زمان دعوا داد بزنید و به همسرتان برچسب بزنید آثار این کار در زمان بعد از دعوا نیز باقی می ماند و بسادگی از بین نمی رود. وقتی با همسرتان برای بررسی و حل اختلافات به گفتگو می نشینید از کلمات و عبارت های نامناسب برای خطاب کردن او استفاده نکنید و او را نرنجانید و با جملات ساده و قابل فهم به او بگویید:وقتی به خانه برمی گردی و به من بی اعتنایی می کنی، من احساس تنهایی می کنم.

به دنبال راه حل باشید

بعد از دعوا بهتر است روی عواملی که دعوا را به وجود آورده اند، متمرکز نشوید بلکه برای مسئله ای که بر سر آن جر و بحث کرده اید، راه حل پیدا کنید.

به یکدیگر فرصت بدهید

بعد از دعوا بعد از اینکه خونسردی تان را به دست آوردید، موضوع را به میان بکشید و روی آن کار کنید. این وقفه خصوصا برای مردها مفید است، چون یک مرد وقتی که کمی استراحت می کند مغزش برای مدتی از آن موقعیت رها می شود. سپس می تواند با ذهنی بازتر و احساسی گرم تر به موقعیت برگردد و نگاه منطقی تری به آنچه روی داده داشته باشد و راه حل را همراه با همسرش پیدا کند.

از با هم بودنتان لذت ببرید

به جای اینکه تمام روز دعوایتان را به یاد بیاورید و به دنبال مقصر بگردید، سعی کنید نگویید:«منظورم این نبود!» گفتن این جمله مثل این است که می خواهید صورت مسئله را پاک کنید این کار اوضاع را وخیم تر می کند؛

زیرا جوابی که همسرتان به شما می دهد، این است که «چرا منظورت همین بود!» بازگشت به گذشته و تاکید بر گفته های خود و طرف مقابلتان باعث می شود به جای راه حل، بر آنچه گذشته است، تمرکز کنید. اگر همسرتان بعد از دعوا می گوید:«منظورم این نبود». جواب بدهید:«درست است که چنین منظوری نداشتی، اما طوری رفتار کردی که من این طور احساس کنم. پس، از این به بعد این کار را انجام نده.»

سرزنش کردن خود بعد از دعوا اشتباه است

دعوا کردن همیشه هم بد نیست و گاهی اوقات نشانه مهم بودن رابطه برای طرف مقابل است؛ بنابراین اگر با همسرتان جر و بحث می کنید، خوشحال باشید از این بابت که زندگیتان را به حال خودش رها نکرده اید و هنوز این زندگی برایتان مهم است.

جر و بحث و اختلاف در بهترین رابطه ها هم پیش می آید و سرزنش خودتان فایده ای ندارد و وقت تان را هدر می دهدپس خودتان را سرزنش نکنید زیرا اعتماد بنفس تان و احترامی که برای خود قائلید لطمه خواهد خورد. شما با کمی تفکر می توانید از بحث های تان برای نزدیک تر شدن به هم استفاده کنید.

دعوای تان را در شبکه های اجتماعی جار نزنید

دعوای زن و شوهری چیزی است که باید خصوصی بماند و اگر ما به اعتماد همسرمان ضربه بزنیم هر دوی شما دچار آسیب می گردیم. بیرون بردن دعوا به بیرون از خانه سبب قضاوت دیگران ازرابطه ی شما می گردد و هیچ کمکی به حل مشکلات تان نمی کند.

دعواها و اختلاف های تان را پیش خودتان نگه دارید و اگر می خواهید با کسی درباره آنها حرف بزنید ، کسی را انتخاب کنید که به او اطمینان داشته و توصیه های منطقی و صادقانه به شما بکند.

نگذارید مشکل تان مدت زیادی حل نشده بماند

در صورت باقی ماندن اختلافات حل نشده شما به همان صورت احساس خشم و نارضایتی تان بیشتر می شود. خشم ِ حل نشده و احساس آزردگی ِ التیام پیدا نکرده رشد کرده و کنترل بحث های تان را دشوارتر و استرس تان را بیشتر و سلامت رابطه شما را به خطر می اندازد.

یکدنده نباشید و عذرخواهی همسرتان را بپذیرید

اگر همسرتان از شما صمیمانه و صادقانه عذرخواهی کرد آن را بپذیرید تا بیشتر از حد لازم احساسات منفی باقی نمانند. لجبازی و رد عذرخواهی تنها شرایط را بدتر و مشکلات را عمیق ترمی کند.در رابطه ی زناشویی، برنده و بازنده نداریم و هردوی شما در یک جبهه هستید.

بعدها دوباره این دعواها را پیش نکشید

یادآوری مداوم دعواها و ناراحتی ها سبب می شود زمانی برای عشق ورزیدن باقی نماند. در بحث رواشناسی در نمناک گفته بودیم که یادآوری مداوم اختلاف های گذشته حل شده، رفتاری مهربانانه نیست و رابطه را خراب می کندو با این کار دعوای جدیدی را شروع خواهید کرد و به همسرتان هم نشان می دهید که حل اختلاف های پیشین هیچ ارزشی نداشته اند.

نگویید که منظوری نداشته اید

اگر حرف ناراحت کننده ای در زمان دعوا به همسر خود زده اید فقط به او نگویید که منظوری نداشته اید زیرا این حرف می تواند همسرتان را عصبانی کند و نشان دهد که خوب هم منظور داشته اید. اگر بگویید منظوری نداشته اید آن را حل نمی کنید و ممکن است در آینده دوباره پیش بیاید.

رابطه ی جنسی را به عنوان جبران دعوای تان استفاده نکنید

رابطه ی جنسی باید از روی عشق، صمیمیت و توجه باشد و برای برقراری یک رابطه جنسی لذت بخش زمانی مناسب است که هیجان و احساس شما مناسب آن باشد. شما نباید بعد از جنگ و دعوای تان برای تغییر دادن فضا رابطه ی جنسی برقرار نمایید و اگر احساس می کنید نیاز دارید با نزدیک شدن به همسرتان، ارتباط صمیمی را دوباره برقرار کنید.

می توانید او را در آغوش بگیرید و نوازشش کنید و شما تنها زمانی می توانید رابطه ی جنسی انجام دهید که هر دوی شما واقعا آن را بخواهید. استفاده ی ابزاری از رابطه ی جنسی تحت هر شرایطی بد است و می تواند چیزی را که نوعی از صمیمیت و عشق را تداعی می کند به مرز هراس و سوء استفاده بکشاند.

بعد از دعوا قهر نکنید

نادیده گرفتن همسرتان و قهر کردن فقط آزردگی و خشم را بعد از دعوا بیشتر می کند و نوعی سوء استفاده ی عاطفی است که بی احترامی، خوار و خفیف کردن و دغل کاری نیز محسوب می شود.

هرگز اتاق خواب تان را از هم جدا نکنید

بااین کار، همه چیز را بدتر می کنید زیرا این کار سبب می شود دوری و جدایی پیش آید و دعوای شما کش آمده و ادامه دار گردد.

از یک متخصص کمک بگیرید

اگرهمیشه بر سر موضوعات تکراری با همسر خود بحث می کنید یا نمی توانید مسایل گذشته را فراموش کنید، پیش از بدتر شدن اوضاع پیش مشاور بروید تا راهکار تازه ای به شما ارائه برای حل مشکلتان ارائه دهد.

دعوا با همسر

طریقه آشتی کردن با همسر

نخستین گام برای مصالحه این است که فرض کنیم که همه انسان ها نسبت به یکدیگر متفاوتند و البته ما و فردی که با آن دعوا کرده ایم، ایده ها و نظرهای مختلفی داریم و اولین گام جهت آشتی کردن با همسر این است که یکدیگر را قبول کنیم و نظرات متفاوت هم را مورد پذیرش قرار دهیم و مهمتر از همه، پس از جنگ، ما به دنبال انتقام نیستیم و ما نمی خواهیم پس از دعوا با سخنان و رفتار بعدی تحقیر شویم و قصد صدمه و آزار همسر خود را ندشاته باشیم. سعی کنید به نقطه تفاهم برسید و با همسر خود سازش نمائید. همچنین می توانید از مرکز مشاوره مجیب به صورت تلفنی در این خصوص مشورت بگیرید و از خدمات متخصصین بهره مند شوید.

بررسی دعوای زنان

دقیقا نمی توان گفت که مردان بیشتر خشونت آمیزند یا زنان بیشتر هستند، اما بین مردان و زنان در برخورد با این رفتار تفاوت وجود دارد. قهر یک پاسخ تنبیهی برای نشان دادن نارضایتی زنان است که از نارضایتی خود رنج می برند. زنان برای آشتی کردن با همسر مشتاق هستند احساسات خود را در محیط اطراف نشان دهند، به طوری که آنها تصمیم می گیرند به سرعت ثابت کنند که ناراحت هستند، در واقع یک زن در حال تلاش برای جلب توجه طرف مقابل است. از سوی دیگر، زنان عواطف و احساسات خود را بیان می کنند از کلمات استفاده می کنند و فکر می کنند بدترین حالت برای دیگران، منع آنها برای حرف زدن است، اما این بدان معنا نیست که کل رابطه قطع شده است و آشتی کردن حتمی خواهد بود.

بررسی دعوای مردان

مردان از قاعده کلی هیچی یا همه استفاده می کنند، رابطه از نظر آن ها یا کاملا بسته و تمام شده است است و یا پایدار در نظر آنها می باشد، آنها هیچ نقطه مرکزی در رابطه برای خود ندارند و از آنجا که آنها در رابطه با زنان در رابطه با قضیه حرف زدن ضعیف هستند، بنابراین نمی توانند به عنوان عبارت قهر کردن ناراحتی یا عصبانیت خود را نشان دهند. از آنجایی که آنها با مکالمه و حرف نزدن با همسر کمتر اذیت می شوند، ممکن است برخی از مردان، اگر قهر کنند از روی لجبازی دیگر میلی به آشتی کردن با همسر نداشته باشند. حتی اگر رابطه آن ها در معرض خطر قرار گیرد. جهت این کار می توانید به صورت تلفنی و در تمام طول هفته از مرکز مشاوره روانشناسی مجیبدرخواست کمک نمائید.

پیشقدم بودن برای آشتی کردن با همسر

هنگامی که هر دو در مورد موضوع خاصی ناراحت هستید، ممکن است بخواهید منتظر بمانید تا مرحله بعدی اولین گام آشتی را دیگری شروع کند، بدین معنی است که شما نمی توانید آسیب های عاطفی که در زندگی شما ایجاد شده است را اصلاح کنید و متوجه نشوید که با توجه به این اشتباه، شما ممکن است در طول زمان، علاقه خود را به همسر از دست بدهید و یا از شدت آن کم شود؛ بنابراین برای آشتی کردن با همسر و بدست آوردن دل همسر، خودتان پیش قدم شوید.

آماده کردن خود از لحاظ روحی

اگر احساس کنید که حتی یک درصد برای مصالحه آمادگی ندارید، به هیچ وجه ادامه ندهید، زیرا ممکن است صحبت را شروع کنید و کنترل خود را از دست بدهید و وضعیت بدتر از آن شود، بنابراین گفته شده است که از لحاظ روحی آماده شوید سپس قدم بگذارید و پیش بروید. جهت آشتی کردن با همسر شما از خودگذشتگی کرده و با وجود تمام احساسات منفی که به نحوی شما را منع به انجام این کار می کنند، به سمت طرف مقابل خود بروید و رابطه را ادامه دهید. این باعث می شود که او از اشتباهات خود پشیمان شود و ارزش شما را بهتر درک کند. در این نزاع ها قضاوت زودرس نداشته باشید و مثل نوجوانان عصبانی نباشید. ضمنا می توانید در روزهای تعطیل نیز از خدمات مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی مجیب استفاده نمائید.

پیدا کردن ریشه جهت آشتی کردن با همسر

در بسیاری از ازدواج ها، زن و شوهر هرگز سعی نمی کنند ریشه های اشتباهات و مشکلات خود را پیدا کنند و بعد از هماهنگی، در مورد علل دعوا و پنهان سازی مشکلات خود فکر نمی کنند. در نتیجه، گاهی اوقات مشکلات هنوز حل نشده است و این خود را دوباره در دعوا نشان می دهد و یا در روح باقی می ماند. به جای پوشش دادن مشکلات، بهتر است احساسات خود را با همسر خود حل کنید، جهت آشتی کردن با همسر به احساسات خود گوش کنید و سعی کنید همدیگر را درک کنید، اگر این کار را انجام دهید، از بسیاری از دعوا ها جلوگیری خواهد شد.

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید