زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


دسته‌ها: غدد و متابولیسم.

غدد درون ریز بدن

بیماری های مربوط به غدد درون ریز بدن

سیستم غدد درون ریز بر روی ضربان قلب شما  هم اثر دارد، بر روی رشد استخوان ها و بافت های بدن تاثیر می گذارد، حتی بر روی توانایی بچه دار شدن هم تاثیر دارد و نقش مهمی در ایجاد دیابت، بیماری تیروئید، اختلالات رشد و اختلال کارکرد جنسی و سایر اختلالات مرتبط با هورمون ها دارد.

غدد بدن به دو دسته ی برون ریز و درون ریز تقسیم بندی می شوند. غدد برون ریز، بیشتر ترشحات خود را به مجاری بدن می ریزند، ولی غدد درون ریز یا اندوکرین، ترشحات خود را که هورمون ها نام دارند، به خون می ریزند. بیماری های غدد درون ریز مربوط به این هورمون ها هستند.

سیستم غدد درون ریز شبکه ای از غدد است که هورمون هایی را تولید و ترشح می کند و به کنترل بسیاری از عملکرد های مهم بدن کمک می نماید، بویژه توانایی بدن در تبدیل کالری ها به انرژی که سلول ها و اندام ها را تقویت می کند.
سیستم غدد درون ریز بر روی ضربان قلب شما  هم اثر دارد، بر روی رشد استخوان ها و بافت های بدن تاثیر می گذارد، حتی بر روی توانایی بچه دار شدن هم تاثیر دارد و نقش مهمی در ایجاد دیابت، بیماری تیروئید، اختلالات رشد و اختلال کارکرد جنسی و سایر اختلالات مرتبط با هورمون ها دارد.

غدد اندوکرین ( درون ریز) شامل اجزای زیر می باشند:

– غدد آدرنال ( فوق کلیه) : دو غده که بر روی کلیه های قرار دارند و هورمون کورتیزول آزاد می کنند.

– هیپوتالاموس : بخش میانی تحتانی مغز است که برای آزاد کردن هورمون ها از هیپوفیز پیغام ارسال می کند.

تخمدان ها : اندام های باروری جنس مونث هستند که هورمون های جنسی تولید می کنند.

– سلول های جزایر لانگرهانس در پانکراس : سلول هایی در پانکراس که  آزاد شدن هورمون انسولین و گلوکاگن را کنترل می کنند.

پاراتیروئید : چهار غده کوچک در گردن که در رشد و نمو استخوان نقش دارند.

– غده ی پینه آل : غده ای که در نزدیک بخش مرکزی مغز است و ممکن است با الگوهای خواب در ارتباط باشد.

– غده ی هیپوفیز : غده ای که در قاعده ی مغز قرار دارد و در پشت سینوس ها جا گرفته است.  اغلب این غده به نام غده ی مادر نامیده می شود، بر روی بسیاری از هورمون های دیگر هم اثر دارد، بویژه  بر روی تیروئید. مشکلات مرتبط با این غده می تواند بر روی رشد، چرخه های قاعدگی زنانه، و آزاد شدن شیر از پستان اثر گذار باشد.

– بیضه ها : غدد تولید مثلی جنس مذکر هستند که اسپرم و هورمون جنسی مردانه می سازند.

– تیموس : غده ای در بخش فوقانی قفسه سینه که به سیستم ایمنی بدن در ابتدای زندگی کمک می کند.

– تیروئید : غده ای پروانه ای شکل در بخش جلویی گردن که متابولیسم را در کنترل دارد.

اختلالات غدد درون ریز
– دیابت : اشکال متفاوت زیادی از اختلالات غدد درون ریز وجود دارد. یکی از شایع ترین اختلالات غدد درون ریز ، دیابت می باشد.

– نارسایی غده فوق کلیه: غده ی آردنال در این حالت مقدار خیلی کمی هورمون کورتیزول و گاهی آلدوسترون می سازد. علائم آن شامل خستگی،  ناراحتی معده، کم آبی، و تغییرات پوستی می باشد. بیماری آدیسون نوعی عدم کفایت آدرنال است.

– بیماری کوشینگ : تولید بیش از حد هورمون غده ی هیپوفیز باعث بیش فعالیت غده ی آدرنال می شود. وضعیت مشابه آن به نام سندرم کوشینگ نامیده می شود که ممکن است بویژه در کودکان  و افرادی  که داروهای کورتیکواستروئیدی با دوز بالا دریافت می کنند، رخ دهد.

– ژیگانتیسم ، آکرومگالی و سایر مشکلات هورمون رشد : اگر  غده ی هیپوفیز مقدار بسیار زیادی هورمون رشد بسازد، استخوان های کودک و بخش های بدن وی ممکن است به طور غیر طبیعی فورا رشد کنند و اگر سطح هورمون رشد بسیار کم باشد، ممکن است رشد قدی کودک متوقف شود.

پرکاری تیروئید : غده ی تیروئید مقدار بسیار زیادی هورمون می سازد، و باعث کاهش وزن، افزایش ضربان قلب، عرق کردن و عصبی شدن فرد می شود. شایع ترین علت برای بیش فعالیت تیروئید، اختلال خود ایمنی است که بیماری گریوز نامیده می شود.

کم کاری تیروئید : غده ی تیروئید نمی تواند به حد کافی هورمون تیروئیدی بسازد، و باعث ایجاد خستگی، یبوست، خشکی پوست، و افسردگی می شود. غده ی تیروئیدی که فعالیت کمی داشته باشد،  می تواند باعث کند شدن رشد در کودکان شود. برخی انواع کم کاری تیروئید در زمان تولد ایجاد می شوند.

– کم کاری غده ی هیپوفیز : غده ی هیپوفیز مقدار کمی هورمون می سازد و یا اصلا  هورمونی نمی سازد. ممکن است بیماری های متفاوتی ایجاد کند. زنان دچار این اختلال ممکن است دچار توقف در عادت ماهیانه شوند.

– سندرم تخمدان پلی کیستیک ( کیست تخمدان یا تنبلی تخمدان) : تولید بیش از حد آندروژن با نمو تخمدان ها و هورمون های ترشح شده از تخمدان ها تداخل  دارد. این اختلال باعث ایجاد ناباروری می شود.

– بلوغ زودرس : بلوغ زودرس زمانی رخ می دهد که غدد به بدن پیغام دهند تا هورمون های جنسی را زودتر از زمان مقرر ترشح کنند.

تشخیص اختلالات غدد درون ریز
اگر شما مبتلا به اختلالات غدد درون ریز باشید، پزشک شما را به متخصص غدد ارجاع می دهد .
علائم اختلال غدد درون ریز بسیار متنوع است و به نوع غده ی درگیر وابسته می باشد. در حالی که، اکثر افراد مبتلا به بیماری غدد درون ریز از خستگی و ضعف شکایت دارند.
آزمایشات خون و ادرار برای بررسی سطح هورمون ها می تواند به پزشکان در تعیین این که آیا اختلال غدد درون ریز وجود دارد یا که خیر کمک کند. آزمون های تصویر برداری ممکن است  برای تعیین محل تومور و یا ندول استفاده شود.

درمان اختلالات غدد درون ریز
درمان اختلالات غدد درون ریز می تواند دشوار و پیچیده باشد، به طوری که تغییر در سطح یک هورمون می تواند  دیگری را کاهش دهد. پزشک و یا متخصص شما ممکن است آزمون معمولی خون را برای بررسی مشکلات و یا برای تعیین داروها و یا  تنظیم روند درمانی شما درخواست کند.

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید