زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


آیا بوسیدن لب کودک خطرناک است و ضرر دارد؟

خطرات بوسیدن لب های کودک و نوزاد

دندان های کودک نمی توانند با خیلی از میکروب ها و باکتری هایی که در دهان بزرگسالان وجود دارد مقابله کنند و به همین دلیل عفونت ها می توانند به آن ها آسیب برسانند. هنگامی که کودک در سن رشد قرار دارد باید خیلی از او مراقبت شود زیرا در این دوران بسیار آسیب پذیر است و ممکن است مشکلات جسمی زیادی برای وی بوجود بیاید.

جلوگیری از بوسیدن کودکان یکی از این مراقبت ها می باشد.
بارها و بارها در مورد بوسیدن نوزادان هشدارهای از سوی متخصصان داده شده است و برای شفاف سازی این هشدارها علت نیز بیان شده اما چقدر به آن اهمیت می دهیم ؟ از نوزادی که با بوسه از دچار آنفولانزا و مرگ شد تا نوزاد دیگری که تا آخر عمر به بیماری ایدزمبتلا گشت تنها مواردی از عوارض بوسیدن کودکان کم سن و سال است ؛ در ادامه ی بحث خطرات بوسیدن نوزاد و کودکان خردسال یکی از متخصصان دندان پزشکی در مورد تاثیرات مخرب این رفتار روی دندان ها و سلامت دهان گفت . دکتر ریچارد مارکس به والدین در مورد فوت کردن غذا و استفاده از کارد و چنگال بچه ها به طور مشترک هشدار می دهد و تاکید می کند که از بوسیدن لب نوزاد و کودک خودداری کنند.

دیوید بکهام، کتی پرایس و اولیویا وایلد تنها سه پدر و مادری هستند که به خاطر بوسه به لب کودکانشان، مورد انتقاد قرار گرفته اند. حالا بحث در حوزه بهداشت و درمان قرار گرفته و یک دندان پزشک با نگرانی در مورد بوسیدن لب های کودک وارد بحث شده است به خصوص اگر دندان های کودک هنوز رشد نکرده باشند.

خطرات بوسیدن لب کودک برای سلامت دهان و دندان ها

براساس اظهارات دکتر ریچارد مارکس، دندان پزشک مشهور ، دندان های بچه قادر به مبارزه با اثرات مخرب باکتری ها نیستند و این باعث می شود نسبت به عفونت آسیب پذیر شوند.
دکتر مارکس مستقلا بیان کرد :دندان های کودکان نسبت به جوانان عاج و مینای متفاوتی دارد ، مینای دندان کودکان بسیار نازک است و به اندازه مینای بزرگ سالان قوی نیست، بنابراین به احتمال زیاد با هرگونه تماس با باکتری ها خیلی زود می پوسد.”
او هشدار می دهد والدین باید مراقب انتقال بزاق دهنشان به دهان کودک باشند چون باکتری های استرپتکوس از بزرگسال به کودک منتقل می شود. این باکتری باعث پوسیدگی دندان بچه می شود و روی بافت و زبان بچه تاثیر می گذارد حتی قبل از اینکه دندان رشد کند؛ بنابر گفته دکتر مارکس بچه ها با این رفتار اشتباه بزرگترها می توانند آنفولانزا ، سرما خوردگی ، ویروس هایی مثل تب خال بگیرند.
پوسیدگی دندان و بیماری های دهانی از عوارض بوسیدن لب نوزاد و کودک است.

وی توصیه می کند پدر و مادر ها باید قاشق و چنگال خود را از کودکان جدا کنند و به هیچ عنوان به صورت مشترک از قاشق و چنگال استفاده نکنند و همچنین والدین برای سرد کردن غذای کودکان نباید غذای آن ها را فوت کنند و این نکته را به خاطر داشته باشید که همواره کودک خود را نزد دندان پزشک ببرید.


همچنین بخوانید :

یبوست نوزاد و نحوه درمان آن

روش فوری درمان دل درد نوزاد

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید