اخبار سلامت و پزشکی

تفاوت های بدن زنان و مردان از نظر پزشکی چیست؟

تفاوت های بدن زنان و مردان از نظر پزشکی چیست؟تفاوت های پزشکی آقایان و خانمها

در آقایان چربی اضافه بیشتر در کمر و شکم جمع می شود و چاقی آقایان سیبی شکل است ولی در خانمها چربی بیشتر در لگن و ران ها جمع می شود و به شکل گلابی است.

تفاوت‌های فیزیکی میان مردان و زنان کاملاً مشخص است، ولی هنگامی که صحبت از سلامتی و مراقبت‌های بهداشتی می‌شود، رفتاری یکسان خواهیم داشت؛ چرا که پزشکان معتقدند از آنجا که زن و مرد مواد غذایی یکسان می‌خورند، یکسان ورزش می‌کنند و در صورتی که مریض شوند، تقریباً علائم یکسانی دارند، باید به‌طور یکسان و مشابه نیز با آن‌ها رفتار شود.این در حالی است که پژوهش‌های جدید تفاوت‌های مختلفی در آن‌ها یافته است که در کل نظریه‌ها تغییر ایجاد می‌کند. در زندگی روزمره، تفاوت‌های جنسیتی به کلیشه تبدیل شده‌اند و از این کلیشه‌ها حتی در جوک‌ها و طنزها استفاده می‌شود؛ ولی پژوهشگران دریافته‌اند که این تفاوت‌ها منجر به کشفیات بزرگی در مراقبت‌های بهداشتی می‌شود. حال این تفاوت‌ها کدامند؟

درد

مردان و زنان هر دو احساس متفاوتی نسبت به درد دارند. وقتی مردان احساس درد می‌کنند، فشار خونشان بالا می‌رود؛ در حالی‌که در زنان ضربان قلب آن‌ها افزایش می‌یابد و فشارخون آن‌ها کاهش یافته و یا دست‌کم ثابت باقی می‌ماند. زنان نسبت به انواع مختلف درد احساس متفاوتی دارند.
به گفته پژوهشگران زنان به نسبت مردان درد را زودتر احساس می‌کنند و دامنه تحمل آن‌ها از مردان کمتر است؛ اگرچه برخی از مطالعات نشان می‌دهند که مردان در بروز حتی دردهای کوچک به نسبت زنان مضطرب‌ترند.
زنان بیش از مردان به دردهای مزمن و طولانی دچار می‌شوند و دردهای ناشی از فیبرومیالژی، سندرم روده تحریک‌پذیر، آرتریت و میگرن در آن‌ها بسیار شایع است.

تپش قلب

قلب و شریان‌های مردان به نسبت زنان کوچک‌تر است قلب آن‌ها سریع‌تر می‌زند و حتی در حین حملات قلبی علائم متفاوتی دارند.
در حملات قلبی، مردان بیشتر دچار درد قفسه سینه و احساس درد در بازوی سمت چپ و سوءهاضمه می‌شوند، در حالی‌که زنان دچار تنگی نفس، خستگی غیرمعمول، تهوع و اضطراب می‌شوند.
با این حال اکثر پزشکان درد قفسه سینه را مهم‌ترین نشانه حمله قلبی در هر دو جنس می‌دانند. احتمال حمله قلبی دوم نیز در زنان یک سال پس از اولین حمله بیش از مردان است.

مغز

هورمون استروژن در زنان، از آن‌ها در برابر ابتلا به بیماری‌های قلبی محافظت می‌کند؛ حال آنکه تستوسترون در مردان، از علل اصلی ابتلا به بیماری قلبی است و افزایش کلسترول خون و بیماری‌های عروقی را در پی دارد. تستوسترون بیش از حد طبیعی در مردان موجب انجام رفتارهای خطرساز و تهاجمی می‌شود

مغز مردان به لحاظ فیزیکی بزرگ‌تر از مغز زنان است؛ اما این امر هیچ ربطی به توانایی فکری آن‌ها ندارد و به لحاظ اینکه مردان برای حرکت ماهیچه‌ها به سلول‌های عصبی بیشتری نیاز دارند، مغزشان بزرگ‌تر است.
تخمین زده شده که تعداد سلول‌های مغز مردان 4 درصد بیشتر و وزن آن 100 گرم بیشتر از مغز خانم‌هاست.
با این حال وزن مغز هر دو جنس به نسبت وزن بدنشان تقریباً یکسان است. مغز زنان نسبت به مغز مردان فشرده‌تر و پر از نورون است؛ به‌خصوص در منطقه مسئول زبان.

احساسات

زنان در ایجاد رابطه به نسبت مردان احساسی‌تر و بهتر قادر به بیان احساسات خود هستند و متأسفانه همین امر باعث می‌شود آن‌ها بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی قرار بگیرند.

ساختار استخوان

نیاز زنان به کلسیم بیش از مردان است، زیرا به دلیل عوامل مختلف همچون حاملگی، عادت ماهیانه و شیردهی مقداری از کلسیم بدنشان از بین می‌رود و 80 درصد بیش از مردان به پوکی استخوان مبتلا می‌شوند. با افزایش سن، مقدار استروژن در بدن زنان کاهش و خطر ابتلا به پوکی استخوان افزایش می‌یابد؛ به طوری که طی ده تا هفت سال اول یائسگی ممکن است تا 20 درصد از توده استخوانی خود را از دست بدهند و همین امر آن‌ها را بیشتر مستعد ابتلا به پوکی استخوان می‌کند.

عوارض جانبی دارو

مطالعه انجام شده بر روی عوارض جانبی بیش از 10 دارو نشان می‌دهد که زنان در معرض عوارض جانبی بیشتری به نسبت مردان قرار دارند و این ناشی از نوسانات هورمونی، ترکیبات بدن، وزن، سوخت‌وساز دارو و کبد است.
همچنین تأثیر داروها در زمان نزدیک به چرخه قاعدگی خانم‌ها، متفاوت می‌شود. هورمون‌های باروری و دستگاه گوارش و فرایندهای متابولیک نیز تأثیر متفاوتی بر عوارض جانبی داروها دارند.
تفاوت نسبت عضله به چربی در زنان یکی از عوامل مهم این تفاوت است که متأسفانه پزشکان در اکثر مواقع بدون در نظر گرفتن این تفاوت‌ها، دوز داروهای یکسانی را برای مردان و زنان در نظر می‌گیرند.

تأثیر سیگار

زنان در صورت مصرف دخانیات بیش از مردان در معرض خطر و مشکلات قرار می‌گیرند. زنانی که سیگار می‌کشند و هم‌زمان از داروهای خوراکی و یا روش‌های هورمونی پیشگیری از بارداری استفاده می‌کنند، بیشتر در معرض خطر لخته شدن خون و سکته مغزی قرار دارند و در ترک سیگار زنان بیش از مردان دچار نشانه‌های ترک می‌شوند.

باروری

قدرت باروری در زنان پس از سن 35 سالگی کاهش می‌یابد و با آغاز یائسگی به پایان می‌رسد؛ ولی مردان تا سن 60 سالگی قدرت باروری دارند.

طول عمر

بر اساس پژوهش‌های مختلف، میانگین طول عمر زنان بیش از مردان است و شاید دلیل آن توجه بیشتر زنان به رژیم غذایی و ورزش منظم باشد.
به خصوص در کشورهای پیشرفته و توسعه یافته، تعداد زنان سالمند بسیار بیشتر از مردان سالمند است، به طوری که در آمریکا میزان مرگ و میر مردان 41 درصد بیش از زنان است.

هورمون‌ها

مردان و زنان هر دو احساس متفاوتی نسبت به درد دارند. وقتی مردان احساس درد می‌کنند، فشار خونشان بالا می‌رود؛ در حالی‌که در زنان ضربان قلب آن‌ها افزایش می‌یابد و فشارخون آن‌ها کاهش یافته و یا دست‌کم ثابت باقی می‌ماند

هورمون‌های زنانه و مردانه تفاوت بسیاری با یکدیگر دارند. هورمون استروژن در زنان، از آن‌ها در برابر ابتلا به بیماری‌های قلبی محافظت می‌کند؛ حال آنکه تستوسترون در مردان، از علل اصلی ابتلا به بیماری قلبی است و افزایش کلسترول خون و بیماری‌های عروقی را در پی دارد.
تستوسترون بیش از حد طبیعی در مردان موجب انجام رفتارهای خطرساز و تهاجمی می‌شود.

اضافه وزن

در مردان، وزن اضافی به صورت چربی در خط کمر و شکم جمع می‌شود و اغلب چاقی سیبی شکل دارند، در حالی که در زنان چربی زیادی بیشتر روی لگن و ران‌ها قرار می‌گیرد و چاقی گلابی شکل دارند.
با توجه به تفاوت‌هایی که به آن اشاره شد، شاید باور این موضوع که استفاده از دارویی که برای همه افراد مناسب است، خیلی سخت باشد و مفهوم آن در آینده‌ای بسیار نزدیک تغییر کند و شاید حتی با توجه به تفاوت‌های جنسیتی نوع داروها نیز عوض شده و برای هر جنس داروی متفاوتی تجویز شود.

کدامیک در ارتباطات اجتماعی قوی‌ترند؟

ارتباط با دیگران فقط کلامی نیست و به گفته کارشناسان حدود 90 درصد از ارتباطات غیرکلامی هستند و از طریق چشم، لحن صدا و حرکات بدن به فرد دیگر منتقل می‌شوند.
این رفتارها تنها مربوط به حرکات نمی‌شوند. حتی زمان و فضا و مکان نیز در انتقال پیام مهم هستند.
به طور کلی مشاهده می‌شود که زنان در برقرار کردن ارتباط نزدیک به نسبت مردان راحت‌ترند.

حالات چهره

هنگامی که موضوع حالات چهره مطرح باشد، زنان موفق‌ترند.
حالت چهره، ارتباط چشمی، حرکت دادن سر، لبخند و تأیید با سر و… در زنان بیشتر دیده می‌شود و این امر به آن‌ها کمک می‌کند که فرد مقابل احساس بهتری داشته باشد و مطمئن شود که احساسات و عبارات او درک می‌شود.

وضعیت بدن

مردها دوست دارند هنگام صحبت با طرف مقابل در کنار او یا در موقعیتی زاویه‌دار از او قرار بگیرند، حال آنکه زنان ترجیح می‌دهند رودررو و چهره به چهره صحبت کنند.
جان گری نویسنده کتاب زنان مریخی، مردان ونوسی معتقد است که همین تفاوت در مردان این احساس را ایجاد می‌کند که وقتی زنان رودرروی مردان قرار می‌گیرند، حالت تهاجمی و مقابله دارند؛‌ در حالی که اصلاً این‌چنین نیست.
به‌طور کلی پذیرفته شده است که مردان ارتباط را وسیله‌ای برای حل مشکلات و انتقال داده‌ها می‌دانند، در حالی‌که زنان ارتباط را راهی برای اتصال و برقراری صمیمیت عاطفی می‌دانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن