زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


این روزها بیماری آنفولانزا شیوع پیدا کرده است و برای افرادی که دارای بیماری های زمینه ای دیگر هستند خطرناک است و به همین دلیل باید علائم و نشانه های این بیماری را شناخت و تفاوت آنفولانزا با سرماخوردگی را دانست.

دو بیماری آنفولانزا و سرماخوردگی در عین شباهت به هم، تفاوت های مهمی هم دارند که با شناخت آنها می توانید زودتر درمان شوید.

تفاوت سرماخوردگی و آنفولانزا و علائم آنها

وقتی که صبح با عطسه، سرفه، درد و احساس تب از خواب بیدار می شود چطور باید بفهمیئ که آیا دچار سرماخوردگی شده اید و یا دچار آنفولانزا شده اید.

بیماری سرماخوردگی نسبت به آنفولانزا، بیماری تنفسی ملایم تری است. سرماخوردگی بیمار مبتلا را برای چند روز دچار حال ناخوش می کند، در حالی که آنفولانزا ممکن است تا هفته ها فرد را بیمار نگه دارد. ممکن است آنفولانزا  به مواد و مشکلات جدی مانند ذات الریه منجر شود و فرد در بیمارستان بستری شود.

بیماری سرماخوردگی و آنفولانزا بسیار شبیه به هم هستند ولی تفاوت هایی هم با هم دارند. این بیماری ها از علائم و نشانه هایی برخوردارند که می توانید با هم اشتباه بگیرید و نتوانید درست این دو بیماری را تشخصی دهید.

ممکن است فردی دچار آنفولانزا شده باشد و ناخوشی خود را با سرماخوردگی اشتباه گرفته و از داروهای آن استفاده کند و نتیجه‌ای نگیرد و یا بالعکس. سرماخوردگی نسبت به آنفولانزا یک بیماری تنفسی ملایم‌تر محسوب می‌شود. سرماخوردگی بیمار مبتلا را برای چند روز دچار حال ناخوشایند و بیماری می‌کند درحالی‌که آنفولانزا ممکن است فرد را هفته‌ها در رختخواب نگه دارد. علاوه بر آن ممکن است در برخی موارد آنفولانزا به مشکلات جدی همچون ذات‌الریه منتهی شده و فرد را در بیمارستان بستری کند.

بهتر است تفاوت‌های بین سرماخوردگی و آنفولانزا را شناخته و با توجه به علائم آن‌ها از بیماری خودآگاهی کامل داشته باشیم و بتوانیم از شدت آن‌ها جلوگیری کنیم.

علائم بیماری سرماخوردگی:

سرماخوردگی معمولاً با یک گلودرد شروع‌شده که پس از یکی دو روز از بین می‌رود. نشانه‌های بعدی سرماخوردگی ازجمله آبریزش و گرفتگی بینی همراه با سرفه پس‌ازآن ظاهر می‌شوند و برای ۴ یا ۵ روز ادامه‌دارند. حتی ممکن است فرد بیمار تب کند که البته در بزرگ‌سالان کمتر دیده‌شده است و کودکان بیشتر در معرض خطر تب قرار دارند. پس از آبریزش بینی، ترشحات سبزرنگ و غلیظی از بینی ترشح می‌شود که کم‌کم به ترشحات مخاطی ختم می‌شود. پس‌ازآن وضعیت بیمار رو بهبود می‌رود.

علائم آنفولانزا:

معمولاً نشانه‌های آنفولانزا از سرماخوردگی شدیدتر است. این علائم عبارت‌اند از گلودرد، تب، سردرد، درد عضلانی، گرفتگی گلو و سرفه. بیشتر این علائم طی ۲ تا ۵ روز بهبود پیدا می‌کنند. اما معمولاً بیش از یک هفته بیمار احساس خستگی و ضعف دارد. در افراد مبتلابه آنفولانزا عارضه ذات‌الریه بسیار رایج است و این بیماری را بیشتر می‌توان در جوانان، سالمندان و افراد مبتلابه مشکلات ریه و قلب مشاهده کرد. در این جدول به‌طور مجزا می‌توانید ویژگی‌های هر دو بیماری را دیده و آن‌ها را باهم مقایسه کنید.

تفاوت سرماخوردگی و آنفولانزا

 

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید