زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


دسته‌ها: مقالات خواندنی. برچسب‌ها: رپورتاژ آگهی.

سویه دلتا که برخی با نام کرونای هندی از آن یاد می‌کنند، به ویروس غالب کرونا در کشور تبدیل شده است و آموزش نحوه مقابله با آن از مهم‌ترین کارهای ما در این روزها است.

سویه دلتا که برای نخستین بار در کشور هندوستان مشاهده و ثبت شد، نوعی جهش‌یافته از ویروس کرونا است که هم قدرت انتقال بالاتری دارد و هم شدت بیماری بالاتری ایجاد می‌کند و هم سنین پایین‌تر را هم درگیر می‌کند. به قول خودمانی ویروسی بسیار وحشی‌تر از کرونای معمولی است و از این رو لازم است تا مراقبت از خود را دوچندان کنیم تا مبادا به دام این ویروس بیفتیم.

با توجه به این که متاسفانه سطح واکسیناسیون در کشور ما بسیار پایین است، همچنان مهم‎ترین راه‌های مقابله با ویروس کرونای دلتا و دلتا پلاس استفاده از ماسک و حفظ فاصله اجتماعی است. اما برای مقابله با کرونای دلتا از چه ماسکی باید استفاده کرد؟ این سوالی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

برای مقابله با سویه دلتای کرونا از چه ماسکی استفاده کنیم؟

مهم‌ترین ویژگی‌های سویه دلتای کرونا

1- سرعت انتقال بالاتر: سویه دلتا نسبت به ویروس کرونای معمولی قدرت انتقالی حدود 3 تا 4 برابر دارد. یعنی به طور مثال، اگر یک بیمار مبتلا به کرونا معمولی سه یا چهار نفر را مبتلا می‌کرد، بیمار مبتلا به دلتا حدود 14 نفر را آلوده می‌کند.

2- سرعت بالاتر انتشار در بدن بیمار: سویه دلتا با سرعت بیشتری در بدن انسان پخش می‌شود، به طوری که طی 2 تا 3 روز علائم بیماری در بدن شدت می‌یابد. در حالی که در کرونای معمولی این مدت بیشتر از یک هفته بود.

3- دوره کمون کوتاه‌تر: دوره پنهان بیماری کرونا در بدن بین 3 تا 14 روز طول می‌کشید، اما ویروس جدید در کمتر از 7 روز خود را نشان می‌دهد.

4- درگیر کردن سنین پایین‌تر: برخلاف کرونای معمولی که بیشتر بیماران از سنین 20 به بالا بودند، سویه دلتا کودکان و نوجوانان را هم درگیر می‌کند.

ماسک مناسب برای مقابله با ویروس کرونا دلتا و دلتا پلاس

حال که با ویژگی‌های سویه دلتای کرونا آشنا شدیم، ببینیم برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری بهتر است از چه ماسک‌هایی استفاده کنیم؟

آنچه مسلم است این نکته است که برای مقابله با این ویروس وحشی باید از ماسک‌های قوی‌تری استفاده کرد که قدرت پالایش (فیلتراسیون) بالاتری دارند و با شدت بیشتری از ورود ویروس به دستگاه تنفسی انسان جلوگیری می‌کنند.

اما ماسک‌های قوی‌تر کدامند؟

هر چه کارایی ماسک به لحاظ نفوذناپذیری بالاتر باشد و قدرت فیلتراسیون بالاتری داشته باشد، گزینه بهتری در دوران کروناست. کارایی فیلتراسیون به مولفه‌هایی مانند تعداد لایه های ماسک، مشخصات لایه فیلتر (کیفیت، نوع و گرماژ مناسب) و نیز شکل ظاهری ماسک (به نحوی که روی صورت فیکس شود) وابسته است. اما بجز قدرت فیلتراسیون، افت فشار (یعنی امکان تنفس با ماسک) هم بسیار مهم است.

 بهترین ماسکی که بیشترین کارایی را دارد، ماسک‌ FFP3 با کارایی فیلتراسیون 99 درصد است. ماسک N99 نیز کارایی 99 درصدی دارد. ماسک‌FFP2 و نیز ماسک N95 در رده بعدی قرار می‌گیرند.

1- ماسک FFP3 یا N99

بهترین و قوی‌ترین گزینه برای مقابله با سویه دلتا ماسک‌های ان 99 هستند. همانطور که از نام این ماسک‌ها پیداست قدرت فیلتراسیون این ماسک‌ها 99 درصد است و این به معنای مقاومت قدرتمند در برابر ورود ویروس به بدن است. این ماسک‌ها آنقدر قوی هستند که از آنها در بخش ICU بیمارستان‌ها استفاده می‌شود. ماسک FFP3 ماسکی با کارایی 99 درصد در استاندارد اروپا و ماسک N99 ماسکی با کارایی 99 درصد در استاندارد امریکاست.

تنها مشکل این ماسک‌ها هزینه نسبتاً بالای آنها است، ولی استفاده از آنها در مکان‌های آلوده و به ویژه در مجاورت بیماران بسیار منطقی و صحیح است.

ماسک N99 سوپاپ دار بخریم یا بدون سوپاپ؟

هر دو نوع ماسک N99 بدون سوپاپ و سوپاپ دار برای جلوگیری از ابتلا به کرونا مناسب هستند.

اما:

در نوع سوپاپ دار، سوپاپ موجود در ماسک تنفسی N99 باعث خروج هوای بازدم از طریق این سوپاپ می شود که تنفس را بسیار راحت‌تر می‎کند.

تعبیه سوپاپ برروی این ماسک‌ها تا حد زیادی گرما و رطوبت ناشی از بازدم را کاهش می‌دهد و همچنین باعث تنفس‌پذیری راحت‌تر می‌شود. در هنگام دم و کشیدن هوا به درون ریه‌ها (از طریق دهان و بینی) این سوپاپ بسته می‌شود و هوا به ناچار از خود ماسک که دارای فیلترهای قوی است، وارد بدن می شود. این کار باعث می شود تا ضمن ساده‌تر کردن تنفس، فیلتر ماسک هم به خوبی عمل کند.

اما باید توجه داشت که با توجه به مجهز بودن این ماسک به سوپاپ، افراد بیمار به هیچ وجه نباید از این نوع ماسک استفاده کنند. این ماسک تنها برای استفاده افراد سالم طراحی شده است.

ماسک FFP3  بدون سوپاپ گزینه مناسبی برای افراد ناقل یا بیمار در دوران کروناست.

2- ماسک FFP2 یا ماسک N95

این ماسک ها که قدرت فیلتراسیون 95 درصدی دارند به عنوان یک گزینه قابل اطمینان در مقابله با کرونا مطرح هستند. ماسک‌ FFP2 (https://coromarket.ir/shop/ffp2-mask/) و نیز ماسک N95 هم در بسیاری موارد در بخش بیماران کرونایی بیمارستان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند که این نشان از قدرت بالای مقابله آنها با ویروس کرونا است.

ماسک FFP2 به دو صورت سوپاپ دار و بدون سوپاپ کارایی مناسبی جهت جلوگیری از ابتلا به کرونا دارد؛ تفاوت ماسک FFP2 با N95 این است که ماسک‌های سری FFP در مقابل ذرات روغنی نیز مقاومت دارد. بنابراین، این ماسک در آلودگی هوا نسبت به نوع N95 کارایی بیشتر و بهتری دارند.

این ماسک‌ها از ماسک‌های FFP3 ارزان‌تر بوده و برای استفاده در شرایط معمول زندگی بسیار مناسب هستند.

3- استفاده از دو ماسک همزمان

در صورتی که قدرت خرید ماسک‌های ان99 یا ان95 را ندارید، بهتر است از روش دیگری استفاده کنید. در این روش به جای زدن یک ماسک قدرتمند از دو ماسک استفاده می‌شود. بهترین گزینه برای این کار استفاده از یک ماسک پارچه‌ای روی ماسک سه لایه است.

توجه داشته باشید که زدن دو ماسک سه لایه روی هم چندان به قدرت آنها کمک نمی‌کند و نکته دیگر این که روی ماسک های ان99 و ان95 از ماسک دیگری استفاده نکنید. این ماسک‌ها به اندازه کافی قوی هستند و استفاده از ماسک دیگر روی آنها تنها باعث تنگی نفس شما خواهد شد.

جمع بندی

در این مقاله کوتاه سعی کردیم مهمترین نکات مطرح در استفاده از ماسک برای مقابله با ویروس کرونای دلتا را برایتان تشریح کنیم. البته فراموش نکنیم که استفاده از ماسک‌های سه بعدی N95 و N99 و نیز ماسک سه بعدی kf94 نیز گزینه‌های دیگری برای مقابله با این سویه هستند.

نکته دیگری که نیاز است مورد تأکید قرار گیرد این است که حتی با استفاده از ماسک‌هایی قوی مانند N99 نیز نباید دچار غرور کاذب شویم و به محیط‌های آلوده وارد شویم. حفظ فاصله اجتماعی و پرهیز از ورود به مکان‌های شلوغ، آلوده و سربسته از مهم‌ترین راهکارها برای دوری از ابتلا به ویروس کرونا و سویه دلتا است.

اگر به دنبال خرید یک ماسک باکیفیت هستید، پیشنهاد ما به شما کرومارکت (https://coromarket.ir/) است که بهترین ماسک را با ارزان ترین قیمت ارائه کرده است.

 

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید