زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


دسته‌ها: گوش حلق بینی. برچسب‌ها: گلودرد.

علل گلو درد و تورم لوزه ها و راه درمان آن

دلیل گلودرد و درمان گلودرد

التهاب گلو و التهاب لوزه ها معمولاً بر اثر یک عفونت ویروسی مثل سرماخوردگی ایجاد می شوند. در بزرگسالان سیگار کشیدن و نوشیدن مشروبات الکی نیز می تواند باعث التهابات در گلو شود. التهاب گلو در عرض 12 ساعت بیشتر می شود و علائم خود را نشان می دهد اما راه درمان آن چیست؟

گلودرد و تورم لوزه‌ها

التهاب گلو که به آن اصطلاحاً فارنژیت گفته می‌شود و نیز تورم لوزه‌ها، مشکلات شایعی هستند که اغلب به عنوان گلودرد توصیف می‌شوند. گلو مثل چهار راهی است که عقب دهان و بینی را به حنجره و مری وصل می‌کند. لوزه‌ها در بالای گلو قرار داشته و به دفاع در مقابل حمله عفونتها کمک می‌کند. تورم و التهاب لوزه‌ها در کودکان بسیار شایع‌تر می‌باشد زیرا لوزه‌های آنها بزرگتر می‌باشد. لوزه‌ها با افزایش سن کودک به تدریج کوچکتر می‌گردند. التهاب گلو (فارنژیت) نیز بیشتر در بزرگسالان دیده می‌شود. با اینحال هم التهاب گلو و هم التهاب لوزه‌ها می‌توانند با یکدیگر در کودکان و بزرگسالان دیده شوند.

 

علل ایجاد التهاب گلو و التهاب لوزه‌ها

التهاب گلو و التهاب لوزه‌ها معمولاً بر اثر یک عفونت ویروسی مثل سرماخوردگی ایجاد می‌شوند. سایر علل آن عبارتند از: عفونتهای باکتریایی مثل عفونت استرپتوکوکی و عفونتهای قارچی مثل کاندیدیازیس. سیگار کشیدن و نوشیدن مشروبات الکلی می‌تواند در بزرگسالان باعث التهاب گلو شود.

 

علائم التهاب گلو و التهاب لوزه‌ها

التهاب گلو و التهاب لوزه‌ها دارای علائم شبیه به هم هستند که این علایم در عرض 12 ساعت بدتر می‌شوند و شامل وارد زیر هستند:

  • گلودرد
  • مشکل شدن بلع و قورت دادن
  • درد در گوش که ممکن است با عمل قورت دادن بدتر شود
  • بزرگ شدن غده لنفاوی در گردن

در موارد شدید، گلو و یا لوزه‌ها ممکن است به قدری ورم نمایند که اشکال در نفس کشیدن به تدریج ایجاد شود. گاهی اوقات، یک آبسه در نزدیکی یک لوزه تشکیل می‌شود که به آن اصطلاحاً آبسه اطراف لوزه‌ها می‌گویند. به ندرت اگر التهاب گلو و یا التهاب لوزه بر اثر یک عفونت استرپتوکوکی ایجاد شود، بیماری کلیه به نام گلومرولونفریت ممکن است چند هفته بعد بروز نماید.

علل گلو درد و تورم لوزه ها و راه درمان آن

 

نحوه درمان التهاب گلو و التهاب لوزه‌ها

چندین روش خانگی برای تسکین گلو درد وجود دارد مثل نوشیدن مقادیر زیادی از مایعات داغ و یا خیلی سرد و نیز خوردن بستنی. هم التهاب گلو و هم التهاب لوزه‌ها بطور طبیعی با این اقدامات در عرض چند روز بهبود می‌یابند. با اینحال اگر درد خیلی شدید باشد و یا اینکه بعد از 48 ساعت بهبود نیافت یا دچار اشکال در نفس کشیدن و یا بلع شدید، باید به پزشک مراجعه نمایید. اگر پزشک مشکوک به وجود عفونت باکتریایی شود ممکن است برایتان آنتی‌بیوتیک تجویز نماید. آبسه اطراف لوزه را ممکن است با استفاده از آنتی‌بیوتیک یا تزریق وریدی درمان نمود. راه دیگر آن است که این آبسه را تحت بیهوشی عمومی تخلیه نماییم. در بعضی شرایط ممکن است لازم باشد که لوزه‌ها را با استفاده از عمل جراحی بیرون آوریم. التهاب لوزه‌ها به ندرت در بزرگسالان عود می‌کند اما در کودکان ممکن است این وضعیت بطور مکرر عود نماید. التهاب گلو ممکن است در تمام طول عمر عود نماید.

چگونه تورم گلو را درمان کنیم؟

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


3 دیدگاه

  1. سلام خسته نباشین ی سوال دارم .تقریبا چهار پنج روزه یکم لوزم ورم کرده ی طعمیم تو دهنم هست . بزرگ نشده همون اندازه اولشه البته ی طرف لوزم ورمش بیشتر اون سمت کوچیک .ن گلو درد دارم .سرما خوردم .ن تب .راهنمایی کنید خاهشا ممنون میشم ج بدین

  2. میرابوالفضل موسوی در

    سلام بنده بمدت ۴۸ روز است که گلودرد دارم و انواع آنتی بیوتیکهارو بهمراه قرصهای صد سرفه و مسکن هارو توسط سه پزشک عمومی و یک پزشک متخصص عفونی مصرف کردم ولی اصلا خوب نشدم و درد خودم رو هر چهار ساعت یکبار با مسکن ترکیبی استامینوفن کدئین و ایبوپروفن تسکین میدم. درد امونم بریده و چند کیلو وزن کم کردم و طاقت و تحمل بدنم کم شده نمیدونم دیگه چکار کنم. آزمایشاتم چیزی نشون نمیدن. فقط عکس عفونت در گلو و سینوس و ریه رو نشون داده، لطف منو راهنمایی کنین. آرزوی سلامتی دارم براتون.

  3. سلام. پسرم و ۲۷سالمه .حدود یکماه هست که احساس میکنم یه تیکه گوشت اضافه تو گلومه وقتی اب دهنمو قورت میدم احساس میکنم میره پایین و بر میگرده سرجاش نه درد داره نه خارش یبار رفتم دکتر عمومی خوب نشدم لطفا راهنمایی کنیید

نظر خود را بیان کنید