زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


دسته‌ها: بیماری های زنان.

چسبندگی رحم به چه دلیلی اتفاق می افتد و چطور می توان آن را درمان کرد؟ رحم یکی از اجزای مهم دستگاه تناسلی زنانه است که تخمدان ها در بر می گیرد، نقش مهمی در باروری زنان ایفا می کند و کوچک ترین مشکلی در این اندام، احتمال ناباروری را برای آنها به همراه خواهد داشت. ایجاد هر نوع آسیب، زخم یا عفونتی در داخل دیواره رحم می تواند بهانه ای به منظور آغاز چسبندگی رحمی باشد. به عبارتی دیگر، چسبندگی رحم به موقعیتی اطلاق می شود که در بافت دیوار پوششی رحم زخم های ایجاد می شود.

چسبندگی رحم چیست

وقتی که بافت اسکار میان دیواره های داخلی رحم ایجاد می شود، چسبندگی رحمی (سندرم آشرمن) ایجاد می شود. چسبندگی رحم پس از زخم در حفره رحم مانند اتساع و کورتاژ (D&C) ایجاد می شود که برای ختم بارداری یا قط جنین، خونریزی پیش بیش از حد رحم پس از زایمان یا دیگر شرایط ژنتیکی ایجاد می شود. دلایل دیگر ممکن است مربوط به جراحی های سرپایی باشد که بافت هایی مانند پولیپ یا فیبروم یا اندومتریت (عفونت لایه رحم)  را از بین می برد. چسبندگی رحم شرایط متفاوتی نسبت به فیبرومهای رحمی یا پولیپ های آندومتر دارد و به صورت متفاوتی درمان می شود.

نشانه های چسبندگی رحم

شاید خانم های مبتلا به چسبندگی رحم هیچ علامتی را تجربه نکنند و برخی از خانمها فقط ممکن است چرخه قاعدگی نامنظم ، سبک یا نداشتن قاعدگی را تجربه کنند. از مهمترین اثرات چسبندگی رحم می توان به عدم توانایی در بارداری یا سقط مکرر اشاره کرد. در موارد نادرتر ، ممکن است جریان قاعدگی توسط چسبندگی ها مسدود شود و باعث درد لگن یا دیسمنوره (دوره های قاعدگی دردناک) شود.

 

چسبندگی رحم

 

چه عواملی باعث چسبندگی رحم می شود؟

جای زخم از عمل جراحی رحم مانند اتساع و کورتاژ (D&C). (این علت بیش از 90٪ از IUA است.)

جای زخم بعد از عمل سزارین یا از بخیه هایی که برای جلوگیری از خونریزی استفاده می شود.

آندومتریوز

عفونت اندام های تولید مثل

پرتودرمانی


بخوانید: دلیل خونریزی واژن بعد از نزدیکی چیست؟


راههای تشخیص چسبندگی رحم:

چسبندگی رحم معمولاً با یک روش اشعه ایکس بنام هیستروسالپنگوگرام (HSG) تشخیص داده می شود که از یک سوند کوچک که در دهانه رحم قرار گرفته است برای پمپ کردن رنگ داخل رحم برای مشاهده استفاده می کند. سونوگرافی شور ، جایی که یک محلول شور در داخل حفره رحم وارد شده و سونوگرافی انجام می شود ، می تواند چسبندگی را نیز تشخیص دهد. همچنین هیستروسکوپی می تواند چسبندگی داخل رحمی را تشخیص داد.

 

چسبندگی رحم

 

درمان چسبندگی رحم:

به طور کلی از هیستروسکوپ برای از بین بردن چسبندگی داخل رحمی استفاده می شود ، اگرچه هنوز داده های زیادی وجود ندارد که اثبات این روند احتمال سقط جنین را کاهش می دهد. لاپاروسکوپی نیز ممکن است برای دیدن سطح رحم انجام شود تا از سوراخ شدن آن در حین هیستروسکوپی جلوگیری شود. سونوگرافی با وضوح بالا به ویژه در ترکیب با هیستروسکوپی مفید است و همچنین می تواند برای جلوگیری از سوراخ شدن رحم استفاده شود.

 

در موارد شدید ، ممکن است بیش از یک روش برای درمان موفقیت آمیز چسبندگی رحم انجام شود. علاوه بر این ، ممکن است پزشک برای بخاطر جلوگیری از ایجاد دوباره چسبندگی ، هورمون یا NSAIDS (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی) تجویز کند ، و گاهی اوقات جراح ممکن است توصیه کند که یک سوند پلاستیکی ساختاری را درون رحم برای چند روز یا حتی چند هفته نگه دارید تا دیوارها حفظ شود. در حالی که بهبودی انجام می شود.

 

بعد از هیستروسکوپی چسبندگی رحم، هر نوع حاملگی که در پی آن وجود دارد ، احتمال بروز عوارض از قبیل زایمان زودرس، خونریزی سه ماهه سوم و اتصال غیر طبیعی جفت به لایه رحم را افزایش می دهد.

 

هیستروسکوپی چیست؟

هیستروسکوپی راهی است که پزشک بتواند درون رحم زن را به منظور تشخیص علل احتمالی ناباروری نگاه کند. هیستروسکوپی شامل استفاده از هیستروسکوپ (یک لوله نازک) است که داخل واژن برای بررسی دهانه رحم و داخل رحم وارد می شود.

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید