زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


دسته‌ها: قلب و عروق.

آزمایش تروپونین قلب

آزمایش تروپونین میزان تروپونین در خون را اندازه گیری می کند. تروپونین نوعی پروتئین می باشد که در ماهیچه های قلب یافت می شوند. تروپونین به صورت معمول در خون یافت نمی شود. در ادامه اطلاعاتی در مورد آزمایش پروپونین و تفسیر آن می خوانید.

هنگامی که به عضلات قلب اسیب وارد شود، تروپونین به جریان خون وارد می شود. با افزایش پیدا کردن ضربان قلب، مقدار زیادی از تروپونین در خون آزاد می شود.

مقدار زیاد تروپونین در خون ممکن است به معنی حمله قلبی باشد که با تازگی ایجاد شده است. حمله قلبی موقعی اتفاق می افتد که جریان خون به قلب مسدود شود. این انسداد می تواند باعث مرگ هم شود. تشخیص به موقع و درمان می تواند زندگی شما را نجات دهد.

از آزمایش تروپونین برای چه کاری استفاده می شود؟

این آزمایش اغلب برای تشخیص حمله قلبی استفاده می شود. گاهی اوقات برای نظارت بر آنژین بکار می رود ، شرایطی که جریان خون به قلب را محدود کرده و باعث درد قفسه سینه می شود. آنژین گاهی اوقات منجر به حمله قلبی می شود.

 

چرا به آزمایش تروپونین نیاز دارم؟

در صورت بستری در اورژانس با علائم حمله قلبی ممکن است به این آزمایش احتیاج داشته باشید. این علائم شامل موارد زیر است:

درد قفسه سینه یا ناراحتی

درد در قسمت های دیگر بدن از جمله بازو ، کمر ، فک یا گردن شما

تنفس مشکل

تهوع و استفراغ

خستگی

سرگیجه

تعریق

بعد از اولین آزمایش ، احتمالاً طی 24 ساعت آینده دو یا چند بار امتحان خواهید شد. این کار برای دیدن اینکه آیا در طول زمان تغییراتی در میزان تروپونین وجود دارد ، انجام می شود.

 

در طول آزمایش تروپونین چه اتفاقی می افتد؟

یک متخصص مراقبت های بهداشتی با استفاده از یک سوزن کوچک ، نمونه خون از رگ موجود در بازوی شما می گیرد. پس از وارد کردن سوزن ، مقدار کمی خون در لوله آزمایش یا ویال جمع میشود. ممکن است هنگام وارد شدن یا خارج کردن سوزن احساس سوزش کمی کنید. این معمولاً کمتر از پنج دقیقه طول می کشد.

 

آیا برای آمادگی در آزمون باید کاری انجام دهم؟

برای انجام تست تروپونین نیازی به مقدمات خاصی ندارید.

 

آیا خطری برای تست وجود دارد؟

خطر آزمایش خون بسیار کمی وجود دارد. ممکن است در مکانی که سوزن در آن قرار گرفته بود دچار درد جزئی یا کبودی شوید اما بیشتر علائم به سرعت از بین می رود.

 

این نتایج چه معنی ای می دهد؟

سطح طبیعی تروپونین در خون معمولاً بسیار پایین است ، در اکثر آزمایش های خون نمی توان آنها را یافت. اگر نتایج شما پس از شروع درد قفسه سینه ، 12 ساعت سطح طبیعی تروپونین را نشان داد ،بعید است که علائم شما در اثر حمله قلبی ایجاد شده باشد.

اگر حتی سطح کمی از تروپونین در خون شما یافت شود ، ممکن است به این معنی باشد که قلب شما آسیب دیده است. اگر سطح بالایی از تروپونین در یک یا چند آزمایش در طول زمان یافت شود ، احتمالاً به این معنی است که شما دچار حمله قلبی شده اید. دلایل دیگر بالاتر از حد معمول تروپونین عبارتند از:

نارسایی احتقانی قلب

بیماری کلیوی

لخته خون در ریه های شما

اگر در مورد نتایج خود سؤالی دارید ، با پزشک خود صحبت کنید.

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید