زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


دسته‌ها: مقالات خواندنی. برچسب‌ها: رپورتاژ آگهی.

انواع سرطان دوران کودکی و نوجوانی

سرطان دوران کودکی نادر است. برای کودکان از هر 285 نفر 1 نفر قبل از رسیدن به 20 سالگی سرطان تشخیص داده می شود. پیشرفت در درمان باعث افزایش بقا در بسیاری از کودکان شده است. با این حال ، سرطان بعد از جراحات غیر عمد ، دومین علت اصلی در مرگ کودکان 1 تا 14 ساله است  بنابراین مشاوره تلفنی با متخصص کودکان الزامی است.

سرطان‌های شایع در کودکان و نوجوانان کدامند؟

به طور کلی برای کودکان و نوجوانان (0 تا 19 سال) ، شایع ترین انواع سرطان ها سرطان خون است که سرطان های سلول های خون یا مغز استخوان است. تومورهای مغز و سیستم عصبی مرکزی ، از جمله سرطان های ستون فقرات. و لنفوم ، که سرطان غدد لنفاوی یا غدد هستند). با این حال ، انواع سرطان در سنین مختلف می تواند متفاوت باشد و تشخیص آن توسط متخصص کودکان و اطفال صورت می پذیرد.

سرطان خون

سرطانی در سلول های مغز استخوان ، یکی از متداول ترین انواع سرطان های دوران کودکی است. مغز استخوان هسته یا مرکز نرم استخوانهای طولانی بدن است که در آن گلبولهای سفید ، گلبولهای قرمز و پلاکتها تولید می شود. گلبول های سفید خون (لکوسیت ها نامیده می شوند) به مبارزه با عفونت کمک می کنند. گلبول های قرمز خون اکسیژن را برای بدن حمل می کنند. پلاکت ها به بدن کمک می کنند تا خونریزی را متوقف کند.

در کودکان مبتلا به سرطان خون ، مغز استخوان سلولهای سفید غیر طبیعی و نابالغ زیادی تولید می کند که قادر به مقابله با عفونت نیستند. سرانجام این سلول های سرطان خون سلول های سفید خون را از بین می برد و به ویروس ها ، باکتری ها و سایر میکروارگانیسم ها اجازه می دهد بدن را آلوده کرده و فرد را بیمار سازند. سلول های سرطان خون همچنین گلبول های قرمز و پلاکت ها را از بین می برد و بدن اکسیژن کافی دریافت می کند و خونریزی را پس از آسیب متوقف می کند.

انواع سرطان خون عبارتند از

لوسمی لنفاوی حاد (ALL) – تقریباً سه چهارم لوسمی های كودكی ALL هستند كه شامل رشد غیر طبیعی نوعی گلبول سفید نابالغ به نام لنفوبلاست است.

سرطان خون حاد میلوئیدی (AML) – رشد غیرطبیعی نوع دیگری از گلبول های سفید خون به نام میلوبلاست و مونوبلاست. از آنجا که سلول های سرطان خون از مغز استخوان خارج می شوند و وارد جریان خون می شوند که در همه جای بدن وجود دارد ، سرطان خون یک بیماری سیستمیک است. سرطان خون می تواند به عروق خونی مغز و نخاع ، بیضه ها ، تخمدان ها ، کلیه ها و سایر اندام ها سرایت کند.

لنفوم – لنفوم نوعی سرطان در سیستم ایمنی بدن است که بر بافت های لنفاوی (غدد لنفاوی و سایر غدد از طریق بدن مانند لوزه ها یا تیموس) تأثیر می گذارد. سلول های لنفوم ، سلول های سفید خونی غیر طبیعی و نابالغ که نمی توانند با عفونت مقابله کنند ، در نهایت بافت نرمال لنفاوی را از بین می برد. این باعث می شود که گره ها یا غدد نتوانند از بدن در برابر مهاجمان خارجی مانند ویروس ها دفاع کنند. سلول های لنفوم را می توان در مغز استخوان و سایر اعضای بدن مانند کبد یا طحال نیز یافت. بسته به محل سرطان ، لنفوم می تواند علائم مختلفی ایجاد کند.

انواع لنفوم‌ها عبارتند از:

بیماری هوچکین (یا لنفوم هوچکین) – معمولاً با علائم و نشانه های تدریجی و مداوم مانند خستگی ، تب و کاهش وزن بروز و پیشرفت می کند.

سرطان های مغز (و سایر سرطان های سیستم عصبی مرکزی)

انواع مختلفی از تومورهای مغزی و ستون فقرات یا سرطان های سیستم عصبی مرکزی وجود دارد و روش های درمانی متفاوت است. سرطان های مغز و ستون فقرات از رشد غیر طبیعی عصب نابالغ یا سلول های پشتیبانی کننده در مغز یا ستون فقرات ناشی می شود. این سلولهای غیر طبیعی در مغز یا نخاع فضا اشغال می کنند و می توانند حرکت طبیعی ، احساس ، فکر و / یا رفتار را مختل کنند.

بسته به انواع سلولهای سرطانی درگیر ، چهار گروه مشترک از سرطانهای مغزی یا کودکی در دوران کودکی و نوجوانی وجود دارد.

آستروسیتوما – از آستروسیت یا بافت حمایتی مغز ناشی می شود. آنها ممکن است کم درجه باشند که به آرامی رشد می کنند و به ندرت به قسمت های دیگر مغز گسترش می یابند ، یا درجه بالایی دارند که تهاجمی تر هستند و می توانند به سایر قسمت های مغز و نخاع گسترش یابند.

تومورهای نورواکتودرمال اولیه – از سلولهای عصبی بدوی بوجود می آیند و در کودکان بیشتر از بزرگسالان شیوع دارند.

گلیومای ساقه مغز – در دسته بافت عصبی در پایه مغز ایجاد می شود ، جایی که عملکردهای حیاتی مانند ضربان قلب ، تنفس و بلع کنترل می شود.

Ependymomas – معمولاً در پوشش بطن های مغز، چهار کیسه هوایی متصل به مغز ایجاد می شود. بطن ها مایع مغزی نخاعی را تولید می کنند که مغز و نخاع را احاطه و کوسن می کند. در صورت وجود اپاندیموم ، این مایع اغلب سلولهای سرطانی را به اطراف مغز و ستون فقرات می فرستد.

انواع سرطان دوران کودکی و نوجوانی

رابدومیوسارکوم

رابدومیوسارکوم یک سرطان از رشد غیر طبیعی سلولهای عضلانی نابالغ است. این می تواند باعث تورم شود ، که ممکن است دردناک باشد یا نباشد و با رشد در سر و گردن ، کشاله ران ، شکم ، لگن یا بازو یا پا ، عملکرد طبیعی بدن را مختل کند. وقتی رابدومیوسارکوما گسترش می یابد ، به طور معمول به غدد لنفاوی ، استخوان ، مغز استخوان یا ریه سرایت می کند.

دو نوع اصلی رابدومیوسارکومای کودکان وجود دارد:

رابدومیوسارکوم آلوئولار – بیشتر در نوجوانان دیده می شود و معمولاً عضلات بزرگ تنه ، بازوها و پاها را درگیر می کند (اما در جاهای دیگر نیز دیده می شود).

رابدومیوسارکوم جنینی – بیشتر در نوزادان و کودکان خردسال دیده می شود و بیشتر در سر و گردن ، مثانه ، پروستات ، بیضه ها و واژن رخ می دهد.

نوروبلاستوما – نوروبلاستوما نوعی سرطان است که با رشد غیر طبیعی سلولهای عصبی نابالغ شروع می شود و بیشتر اوقات در غده فوق کلیوی (اندامی که هورمون درست می کند و در خارج از کلیه قرار دارد) ایجاد می شود. همچنین می تواند در بافت عصبی در امتداد ستون فقرات نزدیک گردن ، قفسه سینه یا شکم ایجاد شود. این سلول های غیرطبیعی می توانند عملکرد طبیعی نواحی بدن آسیب دیده را مختل کرده و به پوست ، مغز استخوان ، استخوان ها ، غدد لنفاوی و کبد منتقل شوند.

نوروبلاستوما (تومور ویلمز)

تومور ویلمز یا نوروبلاستوما متداول ترین نوع سرطان کلیه در کودکان است. این بیماری بیشتر در کودکان بین 2 تا 5 سال دیده می شود. این سرطان از رشد غیر طبیعی سلولهای نارس کلیه به وجود می آید ، که اغلب باعث ایجاد توده روی شکم کودک می شود و عملکرد کلیه را مختل می کند. این سرطان می تواند به ریه ها ، کبد ، استخوان ، مغز یا غدد لنفاوی سرایت کند.

سرطان تیروئید

سرطان تیروئید (سرطان) یک رشد غیر طبیعی از بافت نابالغ تیروئید است که به صورت یک توده یا تودهها در غده پروانه ای شکل در وسط گردن ایجاد می شود. این سرطان در تولید هورمون طبیعی تیروئید که متابولیسم ، میزان چربی ، فشار خون و دمای بدن را کنترل می کند ، اختلال ایجاد می کند. سرطان تیروئید می تواند به نواحی گردن یا غدد لنفاوی ، ریه ها ، استخوان یا گاهی مغز گسترش یابد.

سرطان استخوان

سرطان های اولیه استخوان (سرطان هایی که از استخوان شروع می شوند) اغلب در کودکان بزرگتر و نوجوانان رخ می دهد ، اما در هر سنی ممکن است ایجاد شود. این سرطان ها توده های دردناکی روی استخوان (های) ایجاد می کنند و در رشد و پایداری طبیعی استخوان تداخل ایجاد می کنند. سرطان های اولیه استخوان ممکن است به ریه ها و همچنین سایر استخوان ها و بافت نرم گسترش یابد. سرطان اولیه استخوان با سرطان متاستاتیک استخوان ، که رشد غیر طبیعی سلولهای نابالغ از سلول های غیر استخوانی در جای دیگر بدن است که سپس به استخوان ها گسترش می یابد ، متفاوت است.

دو نوع اصلی از سرطان های اصلی استخوان در کودکان رخ می دهد:

استئوساركوم: غالباً در دوران جهش رشد بلوغ بوجود می آید و حدود نیمی از این سرطان های استخوان در ناحیه زانو ایجاد می شود.

سارکوم Ewing: نوعی سرطان استخوان کمتر شایع است که بیشتر در استخوان های لگن (مفصل ران) ، دنده ها ، تیغه های شانه و بالاتنه و بازوها دیده می شود.

تومورهای سلول

تومورهای سلول جوانه از رشد غیر طبیعی سلولهای نابالغ ناشی می شود که به طور معمول در تخمک های تولید مثل در دختران و اسپرم در پسران رشد می کند. تقریباً 90٪ از تومورهای سلولهای زایایی در سلولهای تولید مثل غدد جنسی (بیضه ها یا تخمدان ها) شروع می شوند و منجر به ایجاد توده یا تغییرات هورمونی غیرطبیعی می شوند. برخی از این رشد سرطان ها می توانند به صورت توده هایی در شکم ، مغز یا قفسه سینه ظاهر شوند. این می تواند به غدد لنفاوی ، ریه ها ، کبد و مغز گسترش یابد.

تومورهای سلول d از رشد غیر طبیعی سلولهای نابالغ  به وجود می آید که به طور معمول در تخمک های تولید مثل در دختران و اسپرم در پسران رشد می کند. تقریباً ۹۰ درصد از تومورهای سلولهای جنین در سلولهای تولید مثل غدد جنسی (بیضه ها یا تخمدان ها) شروع می شوند و منجر به ایجاد توده یا تغییرات هورمونی غیرطبیعی می شوند. برخی از این پیشرفت سرطان ها می توانند به صورت توده هایی در شکم ، مغز یا قفسه سینه ظاهر شوند. این می تواند به غدد لنفاوی ، ریه ها ، کبد و مغز گسترش یابد.

چه عواملی باعث سرطان در دوران کودکی و نوجوانی می شوند؟

علل بیشتر سرطان های کودکی و نوجوانی تا حد زیادی شناخته نشده است. سرطان هایی که کودکان و نوجوانان به آن مبتلا می شوند قابل پیشگیری یا مسری محسوب نمی شوند.

تعداد کمی از سرطانهای دوران کودکی می تواند مربوط به سندرم داون (تریزومی 21) یا سایر ناهنجاریهای ژنتیکی ارثی به نام جهش باشد. قرار گرفتن در معرض اشعه بیش از حد یا مواد شیمیایی محیطی با سرطان دوران کودکی به ندرت ، در ارتباط است اما تأیید این عوامل خطرزا بسیار دشوار است.

آیا درمان ها و میزان بقای سرطان در دوران کودکی و نوجوانی بهبود یافته است؟

ارزیابی سریع و دقیق از نوع سرطان مهم است ، زیرا انواع مختلف سرطان ها به طور متفاوتی درمان می شوند. سرطان های دوران کودکی و نوجوانی معمولاً در بیمارستان کودکان توسط پزشکان متخصص در زمینه سرطان های کودکان درمان می شوند. این پزشکان متخصص آنکولوژی کودکان هستند.

امروزه با آزمایش بهتر برای تعیین انواع خاص سرطان ها و درمان های بهتر موجود ، سرطان های دوران کودکی و نوجوانان قابل درمان تر از گذشته هستند. میزان بقا به طور کلی در سرطان کودکی و نوجوان در حال حاضر در بسیاری از انواع سرطان در نتیجه شرکت در آزمایشات بالینی و مراقبت های پزشکی ویژه در مراکز سرطان کودکان و نوجوانان به ۹۰ درصد نزدیک می‌شود.

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید