زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


آیا خوردن قهوه در عصر می تواند روی خواب تاثیر بگذارد؟

تاثیر خوردن قهوه در عصر بر روی بدن

کافئین و قهوه مدت‌هاست که با مشکلات خواب مرتبط دانسته شده‌اند. با این حال این مطالعه‌ی جدید نشان داد که مصرف کافئین تا ۶ ساعت قبل از زمان خواب می‌تواند خواب را حداقل یک ساعت کاهش دهد.

برای بسیاری از مردم نوشیدن یک فنجان قهوه، یک راه عالی برای سرحال شدن در بعدازظهر یا یک روش لذت‌بخش برای به پایان رساندن وعده‌ی غذایی شب‌شان است.

با این حال تحقیقات اخیر نشان داده‌اند که نوشیدن قهوه حتی در بعدازظهر می‌تواند تأثیر مخربی روی الگوی خواب‌تان بگذارد.

این مطالعه، اثرات کافئین را در هنگامی که در زمان‌های مختلف روز مصرف شود، بررسی کرد. کریستوفر دریک، نویسنده‌ی ارشد این تحقیق است.

او نتیجه می‌گیرد که نوشیدن قهوه در اواخر بعدازظهر می‌تواند اثرات منفی مشابه مصرف یک نوشیدنی کافئین‌دار نزدیک به زمان خواب داشته باشد. توصیه‌ی دریک این است که اگر به دنبال یک خواب خوب شبانه‌ هستید، نباید بعد از ساعت ۵ عصر کافئین مصرف کنید.

کافئین و قهوه مدت‌هاست که با مشکلات خواب مرتبط دانسته شده‌اند. با این حال این مطالعه‌ی جدید نشان داد که مصرف کافئین تا ۶ ساعت قبل از زمان خواب می‌تواند خواب را حداقل یک ساعت کاهش دهد.

این مطالعه شامل ۱۲ شرکت‌کننده با خواب سالم و نرمال بود. از آنها خواسته شد که برنامه‌ی عادی‌شان را برای خواب حفظ کنند اما بمدت ۴ روز، روزانه ۳ قرص به آنها داده شد. یک قرص حاوی ۴۰۰ میلی‌گرم کافئین بود، در حالی که دو قرص دیگر دارونما بودند. یک روز در مطالعه،قرص کافئین با یک دارونمای دیگر جایگزین می‌شد. شرکت‌کنندگان ۶ ساعت قبل از خواب، ۳ ساعت قبل از خواب و درست قبل از خواب، قرص‌ها را مصرف می‌کردند. برای ثبت اختلال در خواب از یک مانتیور مخصوص استفاده شد و از شرکت‌کنندگان خواسته شد که جزئیات خواب‌شان را بنویسند (ساعت رفتن به رختخواب، مدت خواب، تعداد دفعات پریدن از خواب و …).

نتایج نشان داد که مصرف کافئین ۳ تا ۶ ساعت قبل از خواب می‌تواند به طور قابل ملاحظه‌ای در خواب اختلال ایجاد کند. در حالی که افراد به طرق مختلفی تحت تأثیر کافئین قرار می‌گیرند اما این مطالعه یک الگوی مشخص را نشان داد و هر چه ساعت مصرف کافئین به زمان خواب نزدیک‌تر بود، اثرات مخرب آن نیز بیشتر می‌شد. بنابراین قبل از نوشیدن یک فنجان قهوه‌ی عصرگاهی دیگر، کمی به کیفیت خواب‌تان فکر کنید.


همچنین بخوانید :

آیا قهوه باعث پیشگیری از سرطان پروستات می شود؟

نوشیدنی انرژی زا چه عوارضی دارد؟

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید