درمان علائم پیشگیری بیماری

مواظب تغییر شکل اعضای بدن باشید!

مواظب تغییر شکل اعضای بدن باشید!

تغییر شکل اندام های بیرونی بدن خطرناک است!

تغییر شکل اعضای بدن و اندام های بیرون بدن می توانند هشداردهنده جدی در مورد وضعیت جسمی بدن باشند و شرایط بافت ها و اندام های بدن را نشان دهد.

معمولا مشاهده تغییر در رنگ، شکل یا بافتِ بخش‌های مشخصی از بدن می‌تواند علائم یک مشکل جسمی نهفته باشد که باید مورد توجه قرار گیرد.

سایت مدیکال دیلی در این مطلب به برخی از این تغییرات مهم و جدی در اندام‌های بیرونی اشاره کرده که به شرح زیر است:

ناخن‌ها: ظاهر شدن نقطه‌ها یا خط‌های سفید رنگ روی ناخن‌ها می‌تواند با کمبود مواد معدنی ارتباط داشته باشد.

با این حال برخی از کارشناسان بر نادرست بودن این ادعا تاکید دارند از جمله دکتر آندرو ویل از دانشگاه آریزونای آمریکا که می‌گوید: گاهی اوقات بروز یک تغییر در ظاهر ناخن‌ها نشان دهنده یک بیماری نهفته است اما این تغییرات از بروز تنها یک لکه یا خط سفید روی ناخن جدی‌تر هستند.

اما تغییرات شدیدتر و پیش‌رونده در کل ناخن می‌تواند علائم هشدار دهنده یک اختلال جدی‌تر باشد.

موها: ریزش، نازک شدن و خشکی موها می‌توانند نشان دهنده اختلال تیروئید باشد. هر دو نوع کم‌کاری و پرکاری تیروئید می‌توانند بر چرخه رشد مو و فولیکول مو تاثیر بگذارند و موجب ریزش موها شوند.

پستان‌ها: تغییرات ناگهانی در پستان همچون رشد غده نباید نادیده گرفته شود. همچنین تغییر در سایز پستان‌ها و بزرگتر شدن یکی از آنها می‌تواند نشان‌دهنده مشکلاتی از قبیل عفونت‌ یا حتی سرطان باشد.

چشم‌ها: تاری دید می‌تواند نشانه رتینوپاتی دیابتی باشد. وجود گلوکز مازاد به رگ‌های خونی کوچک متصل به شبکیه چشم آسیب می‌زند.

زبان: زبان حاوی سرنخ‌های بسیاری است که در تشخیص مشکلات احتمالی جسمی کمک کننده هستند. در این عضو هر گونه تغییر رنگ، بروز غده یا کبودی، درد یا زخم باید مورد ارزیابی قرار گیرد.

پاها: ورم کردن پاها و مچ پا از عوامل مختلفی همچون نوسانات هورمونی یا مصرف نمک زیاد ناشی می‌شود. در موارد جدی‌تر این علائم می‌توانند بر اثر نارسایی قلبی نیز ظاهر شوند. همچنین ورم کردن می‌تواند با وجود لخته خونی هم مرتبط باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن