زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


دسته‌ها: طب سنتی.
در این بخش شما را با خواص دارویی بیدمشک آشنا می کنیم و اطلاعاتی در مورد عرق بیدمشک می خوانید. این گیاه می تواند باعث درمان بعضی از بیماری ها شود.

تمام خواص درمانی بیدمشک

بیدمشک گیاهی است تقویت کننده قلب، ملین، تقویت کننده اصعاب و محرک قوای جنسی است، این گیاه دارویی دستگاه گوارش را تقویت می کند و اشتها را افزایش می دهد. بهتر است قبل از پرداختن به خواص این گیاه در ابتدا با این گیاه بیشتر آشنا شوید.

محیط زیست:بیدمشک بومی منطقه اروپا و آسیای غربی و آسیای مرکزی است.
بیدمشک منطقه کاملا سایه را تحمل نمی کند و اغلب در زمین های باز، در حاشیه های جنگل یا جنگل های خلوت و در امتداد سواحل، رودخانه ها، دریاچه ها و جاده ها رشد می کند.
توضیحات:بیدمشک درختچه ای برگدار یا درخت کوچکی است که متعلق به خانواده بید مشک Salicaceae است.
بیدمشک می تواند تا 10 متر (33 فوت ) رشد کند با تاج های عریض و تنه بزرگ تا یک متر. تنه و شاخه ها دارای پوست های خاکستری رنگی و چوب سخت زرد و قرمز هستند. برگ نسبتا بزرگ، سبز و طولی 3 تا 12 سانتیمتر است. شکوفه بیدمشک قبل از اینکه شاخ و برگ در ماه آوریل یا مه ظاهر شود. گل ها به صورت نقره ای هستند و گل های بیدمشک ماده و نر را در درختان جداگانه رشد می دهند.
پس از گل دهی، گل های ماده کپسول سبز و مویی را تشکیل می دهند که حاوی دانه های کوچک متعددی است که در موها قرار دارد. اندازه کوچک دانه ها همراه با موها در پراکندگی کمک می کند. دانه ها نیاز به جوانه زنی دارند.
استفاده از قطعات گیاهی:عمدتا پوستی است که از نظر پزشکی استفاده می شود. جوانه ها، گل های بیدمشک جوان، شاخه های تازه و برگ ها می توانند خورده شوند.

کاربرد درمانی، مزایا و استفاده های سنتی از بیدمشک :

عناصر فعال و مواد

پوست حاوی سالیسیلات ها در مقادیر مختلف، به طور متوسط حدود 0.5٪ در پوست تازه است. پوست آن همچنین حاوی مقدار زیادی تانین است. برگ حاوی فلاونوئیدها مانند روتین (روتین)، سیناروزید، کورستین و لووتولین است.
مهم ترین مواد در بیدمشک برای اهداف دارویی عبارتند از:فنول گلیکوزید (سالیسیلات) سالیکورتین و سالیسیان. سالیکورتین به سالیسیل هیدرولیز شده است، یا در گیاه یا پس از مصرف آن، و سالیکین به (= الکل سالیسیلی) تبدیل می شود.
سالیگنین به جریان خون جذب می شود و در کبد به اسید سالیسیلیک اکسید می شود. فرم اسید سالیسیلیک اسید (استیل اسلسیلیک اسید یا ASA) داروهای شناخته شده ضد درد (آسپیرین) است.
خواص بیدمشک

بیدمشک در طب سنتی

واقعیت این است که پوست بیدمشک دارای خواص ضد درد و ضد تب است، که قبلا توسط فیلسوفان یونان باستان بقراط تئوفراستوس، شناخته شده بود. خواص دارویی پوست در دوره های قرون وسطی در بسیاری از نقاط اروپا شناخته شده بود و پوست به طور معمول برای جبران درد ناشی از سردرد و دندان درد شناخته می شد.
علاوه بر این، پوست به طور سنتی به عنوان دارو، برای متوقف کردن خونریزی، و به عنوان یک راه حل برای اسهال استفاده می شد. در مواضع بیرونی، عصاره های پوستی به طور سنتی برای پاک کردن زخم ها و به عنوان راه حل برای التهاب، صدمات و درد های جزئی پوست استفاده می شود. هنگامی که پوست نیز به سرکه اضافه شود به عنوان درمان برای زگیل استفاده می شود.
عرق این گیاه پرخاصیت مقوی قلب بوده و برای حفظ سلامتی آن بسیار مناسب و موثر است و همچنین باعث کاهش تب شده و خاصیت تب بری دارد. عرق بیدﻤﺸﻚ تقویت کننده دستگاه عصبی و جوشانده برگ آن با عسل آرام کننده اعصاب است، همچنین جوشانده گل آن بیماریهای عصبی، افسردگی، دردهای عضلانی و بیماریهای روماتیسمی را درمان می کند.
بید مشک گیاهی است که دستگاه گوارش را تقویت کرده و اشتها را افزایش می دهد.چنانچه در بخش سلامت نمناک می خوانید طب جوشانده برگ یا پوست درخت بیدﻤﺸﻚ سبب دفع انگلها و کرمهای معده و روده می شود.
خواص بیدمشک

منبع طبیعی اسید سالیسیلیک

گیاه سالیکس بزرگ است و همه گونه های این جنس دارای سالیسیلات (به عنوان مثال سالیکورتین، سالیسیان و ترمولاسین) به میزان بیشتر یا کمتر هستند. در ابتدا بیدمشک سفید (Salix alba) و بیدمشک بنفش (Salix purpurea) که برای استخراج اسید سالیسیلیک استفاده می شود. اسید سالیسیلیک ابتدا از گونه های کاملا غیرمرتبط جدا شد.
اسید سالیسیلیک پیش ماده اسید استیل سولسیلیک است که یک ماده مصنوعی شبیه به اسید سالیسیلیک است که از پوست بیدمشک و دیگر گیاهان برداشته شده است و ابتدا توسط شرکت آلمانی در سال 1899 معرفی شد.
اسم آسپرین به عنوان نام عمومی برای داروهای استیل سلیسیلیک اسید تبدیل شده است و یکی از مواد دارویی رایج در جهان است. اسید استیلسالیسیلیک معمولا برای خواص ضد تب، ضد رماتیسمی و ضد درد استفاده می شود و ماده فعال در بسیاری از داروهای شناخته شده مانند آلبولی، دیسپیرل، و گلوبید است.
با توجه به این واقعیت که بیدمشک و دیگر میوه ها یک منبع طبیعی اسید سالیسیلیک هستند، پوست این گیاهان می تواند یک درمان مناسب برای آرتروز و بیماری های روماتیسمی باشد، به ویژه هنگامی که کمر، زانو و باسن تحت تاثیر قرار می گیرند.
در ترکیب با سایر گیاهان، پوست بیدمشک ممکن است در از بین بردن التهاب و تورم و تحرک بیشتر در مفاصل دردناک و سفت و سخت مفید باشد. آماده سازی حاوی عصاره پوست نیز می تواند به عنوان نسخه برای تب بالا، عفونت های سرماخوردگی، سردرد خفیف و درد ناشی از التهاب استفاده شود.
پوست نیز حاوی مقادیر زیادی از تانین ها است و عصاره پوست نیز می تواند در درمان گلودرد استفاده شود و چای ساخته شده از پوست می تواند به عنوان درمان برای سوزش سر دل، بیماری معده معده، و مسمومیت غذایی. گیاه همچنین ممکن است عرق شبانه و گر گرفتگی های مرتبط با یائسگی را کاهش دهد.
مزیت استفاده از پوست بیدمشک به جای داروهای مصنوعی آسپیرین این است که گیاهان خون را رقیق نمی کنند یا باعث تحریک معده نمی شوند که عوارض جانبی شایع آسپرین است.
اثر ضد درد پوست پوست بیدمشک کندتر است، اما طولانی تر از آن است که با آسپیرین به دست می آید. عوارض استفاده از بیدمشک این است که اثر دارویی آن تا حدودی قابل پیش بینی نیست و بستگی زیادی به حضور فلور روده ای به اندازه کافی برای تبدیل اجزای فعال پوست به مواد مورد نیاز برای کاهش درد است.
خواص بیدمشک

استفاده های دیگر از بیدمشک :

شاخه های خشک شده با برگ های متصل به عنوان خوراک حیوانات مورد استفاده قرار گرفتند، اما از نظر تغذیه ای، این عمل ظاهرا ارزش زیادی ندارد. به عنوان یک منبع غذایی برای انسان، جوانه ها (در فصل زمستان) و بیدمشک های جوان (در فصل بهار) می توانند پخته و خورده شوند یا شاید ترجیحا با سایر مواد تشکیل دهنده در سوپ ها مخلوط شوند.
اگر چه برگ های جوان و ساقه نرم سالانه طعم تلخ دارند، آنها نیز ممکن است تازه خورده شوند و یا آنها را به یک توده سبز به شیوه ای مشابه اسفناج پخته.
لایه ی درونی پوست (فلوئم) می تواند خشک شود، به زمین اضافه شود و به عنوان یک افزودنی به آرد اضافه شود تا طول آن بیشتر شود، اما در زمان های قدیم، با جایگزینی گل با این روش، عموما پوست نخل و کاج مورد استفاده قرار گرفت.
چوب بیدمشک سخت و الاستیک است و برای ساخت اقلام مختلف خانگی و ابزار مزرعه مورد استفاده قرار می گیرد.
از آنجا که چوب حاوی رزین نیست می تواند طعم مواد غذایی را آلوده و یا تغییر دهد، اغلب در گذشته برای ساخت ظروف نگه داری شیر، کره و مواد غذایی دیگر استفاده می شد.
با توجه به محتوای بالای تانین در بیدمشک ، آن را برای برنزه کردن (فرآیند درمان پوست و برای تولید چرم) استفاده می کنند.
در سوئد، پوست یک بار به عنوان رنگ، رنگ سیاه، برای پشم و کتانی استفاده می شود.
خواص بیدمشک

مقدار و نحوه مصرف بیدمشک:

به عنوان یک چای:اضافه کردن 2 یا 3 گرم پوست خرد شده به یک فنجان آب سرد. سپس مخلوط را به نقطه جوش برسانید و اجازه دهید 5 دقیقه قبل از صاف کردن خیس شود.
دوز سنتی یک فنجان 3-4 بار در روز به عنوان یک درمان برای بیماری های روماتیسمی جزئی، سردرد، تب بالا و التهاب دستگاه گوارش است.
خیسانده :پوست باید در فصل بهار از شاخه های نه چندان ضخیم جمع آوری شود و سپس در یک ظرف شیشه ای مهر و موم قرار داده شود.
اضافه کردن 40٪ الکل تا زمانی که پوست پوشیده شود و سپس مخلوط را در مکانی تاریک برای یک ماه یا حتی قبل از از بین بردن پوست نگه دارید. خیسانده را در بطری شیشه ای مهر و موم شده برای استفاده در آینده قرار دهید.
دوز توصیه شده یک قاشق چای خوری در لیوان آب سه بار در روز است. این را می توان برای مثال سردرد، التهاب، درد روماتیسمی، درد عضلانی، درد کمر ، درد قاعدگی، احتباس ادراری، سرماخوردگی، آنفولانزا و آسیب های ورزشی جزئی استفاده کرد.
خواص بیدمشک

اثرات جانبی بالقوه بیدمشک:

درست مثل آسپیرین، بیدمشک می تواند واکنش های آلرژیک در افراد حساس به سالیسیلات داشته باشد. بیدمشک و سایر گونه های متعلق به سالیکس نباید همزمان با داروهای مرسوم حاوی استیل اسلسیلیک اسید استفاده شود.
زنان باردار و شیرده باید همیشه با مشاوره با یک متخصص از گیاهان استفاده کنند.
استفاده طولانی مدت یا دوزهای بالاتر گیاهان می تواند سبب تحریک دستگاه گوارش، حالت تهوع و یبوست شود. محصولات تجاری حاوی پوست بیدمشک باید عصاره فنول گلیکوزید استاندارد (محاسبه شده به عنوان سالیسی) باشد.
لازم به ذکر است که بیدمشک نمی تواند جایگزین آسپرین برای رسیدن به اثر ضد انعقاد باشد.

 مورد این عرق بسیار مفید باید گفت که عرق بیدمشک با داشتن ترکیباتی همچون ژرانیون سالیسین، تانن، به عنوان داروی موثر در تقویت قلب، آرام بخش و رفع کننده درد و خستگی شهرت یافته است. عطاران معتقدند بیدمشک گیاهی ملین و تقویت کننده قلب و دستگاه گوارش است و مصرف عرق آن اشتها را افزایش می دهد. عرق بیدﻤﺸﻚ تقویت کننده دستگاه عصبی و جوشانده برگ آن با عسل آرام کننده اعصاب است، همچنین جوشانده گل آن بیماریهای عصبی، افسردگی، دردهای عضلانی و بیماریهای روماتیسمی را درمان می کند.

همچنین از شربت آن به عنوان نوشیدنی معطر و خوش طعم در مراسم و دید و بازدیدها استفاده می شود، تهیه عرق بیدمشک در آغازین روزهای بهار یکی از سنتهای خانواده های آذربایجانی به ویژه خانواده های ارومیه ای است که به شکل سنتی انجام می پذیرد و این امر به عنوان یک سنت ویژه با آیین های خاصی و به وسیله دستگاه های تعریق صورت می گیرد. اسانس یا عرق بیدﻤﺸﻚ علاوه بر خواص درمانی برای معطر کردن شربتها نیز به کار می رود.

۱. خواص عرق بیدمشک

 • تقویت قلب، رفع گرفتگی و خفقان قلب، تقویت عمومی بدن، ملین، مصرف بیدمشک در جوانی, مانع پيدايش فشار خون در دوران پیری می شود.
 • عرق بیدمشک قند خون را پایین می آورد و نوشیدن آن بدون مواد شیرین کننده به مقدار قابل توجهی قند خون را نقصان می دهد.
 • عرق بیدمشک مقوی قلب بوده و برای حفظ سلامتی آن بسیار مناسب و موثر است و همچنین باعث کاهش تب می‌شود و خاصیت تب‌بر دارد.
 • عرق بیدمشک تقویت‌کننده دستگاه عصبی بوده و جوشانده برگ آن با عسل اعصاب را آرام می‌کند.
 • همچنین عرق بیدمشک، آرامبخش و خواب‌آور است. جوشانده گل بیدمشک همراه با شکر، ناراحتی‌های عصبی، افسردگی، درد‌های عصبی و روماتیسمی را بهبود می‌بخشد
 • یکی دیگر از خواص عرق بیدمشک کاهش قند خون است.
 • عرق بیدمشک را با شربت بهارنارنج مخلوط كنيد و چهل روز صبح و شب هربار يك ليوان بنوشيد، عرق بدن كه از ضعف باشد را متوقف مى‏سازد.
 • عرق بیدمشک یکی از آرامبخش‌های گیاهی به شمار می‌رود، این خاصیت عرق بیدمشک ناشی از ترکیباتی به نام ژرانیون سالیسین و تانن در آن است.
 • از دیگر خواص عرق بیدمشک، رفع درد و خستگی ناشی از کار و فعالیت زیاد است.
 • برای درمان یرقان عرق بیدمشک، عرق بید، عرق کاسنی و عرق شاه تره را روزی سه بار، هر بار یک استکان همراه با دو گرم تخم خرفه مخلوط و میل کنید.
 • برای رفع سردرد و سرگیجه ناشی از سودا بایستی از شربت عرق بیدمشک و گلاب استفاده کنید.
 •  از خواص عرق بیدمشک، تقویت دشتگاه گوارش و افزایش اشتها می‌باشد.
 •  تسکین تورم و بهبود عملکرد دستگاه گوارش از جمله خواص عرق بیدمشک می‌باشد.
 •  این عرق سردردهای ناشی از گرم مزاجی را تسکین می‌دهد.

۲. عرق بیدمشک در بارداری

فواید مصرف عرق بیدمشک در بارداری بعضی خوراکیها یا داروهای گیاهی می‌توانند خطراتی را، هر چند اندک، برای جنین به همراه داشته باشند.

لذا توصیه می‌شود که مادران باردار و به ویژه بانوانی که سابقه یا خطر سقط جنین، خونریزی دوران بارداری و مشکلات مشابه دارند؛ مصرف آنها را به حداقل کاهش دهند و به ویژه در مورد داروهای گیاهی تنها با مشورت پزشک با تجربه اقدام کنند.

به طور کلی از آن جایی که دوران بارداری، دورانی حساس و مهم به شمار می‌رود، مصرف بیش از حد گیاهان دارویی توصیه نمی‌شود چرا که ممکن است به جنین آسیب وارد کند.

ا این وجود با توجه به اینکه یکی از مشکلات شایع زنان در طی بارداری، افسردگی دوران بارداری و تنش‌های روحی است، برای تسکین این تنش‌ها در صورت ضرورت می‌توان از مقدار کمی مخلوط عرق بیدمشک و عرق بهارنارنج استفاده نمود.

از آن جایی هرگونه تنش روحی و جسمی در سلامت آینده کودک موثر است، اهمیت به بهبود حالات ماردران باردار بسیار مهم است.

استفاده از عرق بیدمشک در بارداری یکی از پرطرفدارترین عرقیجات در میان زنان باردار به شمار می‌رود، با این وجود به دلیل طبیعت سرد آن، مصرف بیش از حد آن ممکن است به جنین آسیب وارد کند.

۳. خواص بیدمشک و گلاب

عرق بیدمشک و گلاب برای قلب و اعصاب بسیار مفید می باشد. بخصوص اگر به آن کمی هم زعفران اضافه کنید.

۴. عرق بیدمشک و عسل

عرق بیدمشک تقویت کننده دستگاه عصبی و جوشانده برگ آن با عسل آرام کننده اعصاب است، همچنین جوشانده گل آن بیماریهای عصبی، افسردگی، دردهای عضلانی و بیماریهای روماتیسمی را درمان می کند.

برای کم‌اشتهایی ده گرم گل بیدمشک با ده گرم برگ و ده گرم پوست آن را با یک لیوان آب سرد روی شعله بگذارید تا یک جوش بزند و سی دقیقه دم کنید. پس از شیرین کردن با عسل به مدت چهار روز بعد از هر غذا روزی دو مرتبه میل کنید.

۵. خواص درمانی بیدمشک برای سنگ صفرا

روش اول: بیست و پنج گرم گل خشک شده­ بیدمشک را با یک لیوان آب سرد روی شعله­ کم بگذارید و قبل از این که به جوش آید فقط بگذارید ده دقیقه دم بکشد.

بعد از صاف کردن و شیرین کردن با عسل به مدت ده روز نیم ساعت بعد از هر سه وعده غذا میل کنید.

روش دوم: بیست و پنج گرم گل خشک بیدمشک را با برگش در یک قوری چینی با یک لیوان آب ‌جوش به مدت پانزده دقیقه دم کنید و بعد صاف و با عسل شیرین کنید و بعد از غذا بنوشید.

به مدت ده روز یا بیشتر روزی سه مرتبه این دستور را تکرار کنید تا اثر آن نمایان شود.

۶. عرق بیدمشک و تپش قلب

شربت بیدمشک, گلاب و زعفران درمان کننده تپش قلب است.

طرز تهیه شربت بیدمشک, گلاب و زعفران: یک لیتر عرق بیدمشک و یک لیتر گلاب و ۵/ ۲ گرم زعفران ساییده شده را با یک کیلو گرم شکر مخلوط کنید و با حرارت پایین ۱۰ دقیقه بجوشانید

مقدار مصرف شربت بیدمشک, گلاب و زعفران: هر صبح، ظهر و شب هربار دو دقاشق غذاخورى از آن را در یک لیوان آب حل کرده و نوش جان کنید.

۷. عرق بیدمشک برای جوش

دمنوش بیدمشک دستگاه گوارش را ضدعفونی می‌کند و جوش‌های بدن را از بین می‌برد. نوشیدن این دمنوش همچنین حرارت درونی بدن را کاهش می‌دهد.

طرز تهیه شربت بیدمشک

مواد اولیه: شکر یک پیمانه, آب دو پیمانه و عرق بیدمشک نصف پیمانه

طرز تهیه:  آب را درون قابلمه‌ای ریخته، روی حرارت می‌گذاریم وقتی که آب به جوش آمد شکر را به آن اضافه کرده و می‌گذاریم تا دو دقیقه بجوشد، سپس آن را از روی حرارت بر می‌داریم تا سرد شود. بعد آب، شهد و عرق بیدمشک را به میزانی که دلخواه شماست مخلوط کرده، میتوانید در پایان کمی هم گلاب و زعفران به شربت اضافه کنید تا خوش عطرتر شود.

طریقه مصرف عرق بیدمشک

به منظور استفاده از خواص درمانی این عرق، توصیه می‌شود، قبل از هر غذا یک استکان از آن میل شود، همچنین می‌توان از آن به منظور خوش طعم و خوش عطر نمودن شربت‌ها استفاده کرده، همراه با سایر عرق‌های گیاهی مصرف نمود.

مضرات بیدمشک

عرق بیدمشک قند خون را پایین می‌آورد و نوشیدن آن بدون مواد شیرین کننده به مقدار قابل توجهی قند خون را کاهش می‌دهد، کودکان کمتر از دو سال نیز بایستی در مصرف این عرق احتیاط کنند.

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید