زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


دسته‌ها: غدد و متابولیسم.

رفع بوی بد زیر بغل

غدد عرقی دلیل اصلی بود نامطبوع شبیه به بوی پیاز و یا بوی ماهی در زیر بغل و بدن هستند که برای درمان و از بین بردن آن می توانید با روش هایی خاص اقدام کنید.

دلیل بوی بد زیر بغل چیست و چطور بوی نامطبوع را رفع کنیم؟

گاهی ممکن است زیر بغل بوی بسیار نامطبوع بدهد. دلیل آن می تواند وجود غدد عرقی باشد که به منظور فع نوعی خاصی از عرق طراحی شده است. گاهی ممکن است تعجب کنیم که چرا زیر بغل بوی پیاز و یا ماهی میدهد/

بدن انسان چند نوع دارد که دو نوع از آنها غدد آکرین و پوکرین هستند. غدد آکرین اساسا در تمام بدن قرار دارند و یک بزاق ریز عرق ترشح می کنند ولی غدد آپوکرین در زیر بغل، ناحیه تناسلی و در اطراف نوک سینه قرار دارند.

غدد آپوکرین کاملا متفاوت از غدد دیگر موجود در بدن هستند . آن ها عرق غلیظ تر و چسبناک تر از غدد آکرین تولید می‎ کنند و همچنین، باکتری های روی سطح پوست به سختی این عرق را می ‎شکنند و دلیل اصلی بوی بد زیر بغل هم همین است.

بوی پیاز از زیر بغل، از باکتری هایی که عرق را تخریب می ‎کنند ناشی می ‎شود ؛ هرچند همانطور که در مطالب قبلی بخش سلامت گفته شد بوی عرق در افراد مختلف، متفاوت است اما برخی اعتقاد دارند که زیر بغلشان بوی پیاز می ‎دهد و برای آن یک دلیل علمی وجود دارد.

طبق گفته اِن پی آر، هنگامی که باکتری های زیر بغل، عرق زیر بغل را تخریب می ‎کنند و مولکول های بی بوی عرق انسان را به محصول دیگری موسوم به تیو الکل تبدیل می‎ کند. در حالی که عرق خالص انسان کاملا بی بو است و این ترکیبات خاص که توسط باکتری ها تولید می ‎شوند، باعث بد بو شدن آن ها می ‎شوند.

این ترکیبات خاص که توسط باکتری ها تولید می ‎شوند بوی مشخصی دارند مانند:تخم مرغ فاسد شده، پیاز و یا گوشت مانده و دلیل شباهت این بو به پیاز هم به این دلیل است که بوی پیاز نیز به دلیل وجود تیو الکل است . تیو الکل ها در برخی اسپری ها هم وجود دارند . برخی افراد سعی می ‎کنند با استفاده از بعضی دئودورانت ها، این بو که به بوی پیاز شباهت دارد را از بین ببرند.

راهکار های رفع بوی بد بدن و زیربغل ؛ چگونه از شر بوی بد بدن خلاص شویم ؟

بوی بد بدن بخش طبیعی از زندگی است . اگرچه متاسفانه ما نمی ‎توانیم برای همیشه بوی بد بدن را از بین ببریم اما راه هایی برای کاهش بوی بد عرق وجود دارد . در این بخش از سلامت نمناک، چند روش برای خلاص شدن از شر بوی بد بدن آمده است که برخی از این روش ها ممکن است شما را غافلگیر کنند .

حمام کردن

اولین دفاع در برابر بوی بد بدن است… اما این کار باید به روش صحیح انجام شود. چه چیزی بهتر از یک حمام گرم بعد از یک روز طولانی مفید است؟ این یک واقعیت است که باعث ایجاد حسی خوشایند در شخص می ‎شود و با این حال، حمام کردن به خودی خود کافی نیست.

بنا به گفته پزشکان بهتر است در حمام از صابون های ضد باکتریایی برای شستشوی مناطق خصوصی استفاده شود تا به طور طبیعی عرق و روغن های اضافی موجود روی سطح پوست از بین بروند.

همچنین بنا به مطالعات پزشکی، استفاده از بعضی از صابون ها ممکن است تعادل پوست را مختل کند و باعث گسترش باکتری ها نیز شود و همچنین ، استفاده نکردن از صابون های ضد باکتریایی می ‎تواند سبب افزایش باکتری ها بعد از حمام کردن شوند .

صابون ملایم و ضد میکروبی برای استحمام معمول کافی است اما حمام کردن با یک محصول ضد میکروبی باعث کاهش میزان ابتلا به عفونت می‎ شود .

دئودورانت

دئودورانت ها و ضد عرق ها برای از بین بردن بوی بد بدن بسیار عالی هستند اما باید مراقب چیزی که استفاده می‎کنید باشید .

مدت هاست که مردم از خود سوال می‎کنند که آیا آلومینیوم موجود در مواد ضد دفع کننده و دئودورانت ها شامل عوامل ایجاد کننده سرطان هستند یا نه ؟ اما انستیتوی ملی سرطان معتقد است که تحقیقات بیشتری برای تایید و یا تکذیب این سوال نیاز است .

سازمان غذا و دارو معتقد است که در حال حاضر دلیلی برای نگران بودن مصرف کنندگان برای استفاده از مواد آرایشی حاوی پارابن وجود ندارد . با این حال این سازمان به ارزیابی داده های جدید در این زمینه خواهد پرداخت و در صورت تشخیص این امر که پرابن برای سلامتی خطرناک است ، این سازمان ، صنعتگران و مردم را مطلع خواهد کرد .

موادی که باعث از بین رفتن کامل بوی بدن می ‎شوند

بعضی از این مواد حاوی کلروفیل هستند اما بعضی از آن ها برای سلامتی مضر اند .

کلروفیل مدت هاست که به خودی خود به عنوان یک دئودورانت داخلی مورد استفاده قرار می ‎گیرد . برای مثال سبزیجات زیادی مانند اسفناج و جعفری حاوی کلروفیل هستند و باعث کاهش بوی بد بدن می‎شود .

گیاهان مورد استفاده در ساختن کلروفیل مایع می‎توانند در معرض آسیب پذیری فلزات سنگین، سموم دفع آفات و سایر سموم زیست محیطی از آب یا خاک باشند . سموم دفع آفات می ‎توانند عملکرد هورمون ها را مختل کنند، به سیستم عصبی آسیب برساند و باعث بروز سرطان شوند . آلودگی به فلزات سنگین مانند جیوه می‎تواند به سیستم عصبی اسیب برساند و پس بهتر است رژیم خود را تغییر دهید .

تغییر دادن نوع رژیم خود

برخی غذا ها باعث ایجاد بوی بد در بدن می ‎شوند؛ به خصوص سیر، کاری و پیاز. با متعادل کردن این سه ماده غذایی در رژیم غذایی خود می ‏‎توان از ایجاد بوی بد بدن تا حدود زیادی جلوگیری کرد .

همچنین گیاهانی مانند جعفری و نعناع می ‎توانند با بوی بد بدن مبارزه کنند. این گیاهان می ‎توانند مانند یک دهان شویه قوی عمل کنند و به طور موقت بوی بد را از بین ببرند و بوی خوشایندی از خود به جا گذراند .

میوه هایی از نوع مرکبات نیز می‎توانند به مبارزه با بوی بد بدن کمک کنند. اسید های موجود در مرکبات به روان شدن آب در بدن کمک می ‎کنند و همچنین از آنجا که مرکبات حاوی فیبر هستند ، باعث از بین رفتن سموم بدن نیز می‎شوند و بهتر است از خوردن غذا های حاوی گوگرد مانند:گل کلم و انواع خاصی از ماهی ها خودداری شود .

بوتاکس

ما طرفدار جراحی های پلاستیک و جوان سازی چهره با بوتاکس نیستیم اما از نظر علمی ثابت شده است که بوتاکس برای مقابله با بوی بد زیر بغل گزینه ی مناسبی است .

گفته شده، تزریق بوتاکس باعث کاهش غدد عرق موجود در زیر بغل می ‎شود و روشی ساده برای کاهش بوی بد زیر بغل تا چندین ماه است اما تزریق مرتب آن ممکن است باعث ایجاد عوارض جانبی مانند:خارش، جوش های قرمز، خس خس سینه و علائم آسم و سرگیجه شود .

سایر عوارض جانبی ناشی از تزریق بوتاکس شامل :خشکی دهان ، احساس درد در محل تزریق ، خستگی ، سردرد ، درد گردن و مشکلات بینایی :تاری دید ، کاهش بینایی ، افتادگی پلک ها ، تورم پلک و خشکی چشم می ‎باشد .

بهبود بخشیدن سبک زندگی

نوشیدن آب زیاد و خودداری کردن از مصرف دخانیات سبب کاهش بوی بد بدن می ‎شوند . از نظر علمی اثبات شده که نوشیدن آب باعث دفع سموم بدن می ‎شود .

نوشیدن آب تازه باعث تنظیم درجه حرارت بدن ، روغن کاری مفاصل و محافظت از بافت های داخلی و خارجی بدن و دفع سموم بدن از طریق ادرار کردن، تعریق و حرکت روده ها می ‎شود و همچنین باعث کاهش بوی بد عرق نیز خواهد شد.

استعمال دخانیات و یا بودن در کنار کسانی که دخانیات استعمال می ‎کنند به خودی خود باعث ایجاد بوی بد می‎ شود.

خودداری از استفاده کردن شست و شو دهنده های واژن

بر اساس گفته پزشکان استفاده از شست و شو دهنده های واژن به منظور کاهش بوی آن، بدترین کاری است که می ‎توان انجام داد چرا که واژن حاوی بسیاری از باکتری های مختلف است که روابط پیچیده ای با یکدیگر دارند و استفاده از شست وشو دهنده های واژن تعادل روابط آن ها را برهم می ‎زند .

72 ساعت بعد از استفاده از این شست و شو دهنده ها واژن به حالت عادی خود باز می گردد اما این در حالی است که باکتری های باقی مانده در واژن ممکن است تکثیر شوند و باعث بروز انواع بیماری ها شوند .

بعضی از این بیماری ها شامل:بیماری التهابی لگن ، بیماری های واژینو باکتریایی ( که باعث افزایش بوی نامطبوع واژن می ‎شوند )، تریکومونیازیس ، عفونت مخمر ، سرطان دهانه رحم ، ناباروری و حاملگی حارج رحم است .

واژن عضوی از بدن است که قادر به پاکسازی خود می ‎باشد و هیچ نیازی به استفاده از شست و شو دهنده های واژن نیست و تنها کافی است که مرتب دوش گرفته شود و از صابون مناسب استفاده شود ، بنابراین باید از شست و شو دهنده ها ی واژن جدا خودداری کرد .

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید