زندگی سالم، روانی آرام، خانواده ی شاد، بدن تندرست با تک پزشک


دسته‌ها: داروها.

اطلاعات داروی استیل سیستئین

داروی استیل سیستئین به منظور رفع مسمومیت با استامینوفرن و همچنین برای دفع خلط مجای تنفسی به کار می رود. در این بخش از سایت تک پزشک کاربردهای استیل سیستئین را می خوانید.

اطلاعات دارویی و کاربرد استیل سیستئین

داروی استیل سیستئین یکی از داروها به منظور دفع خلط سینه و درمان مسمومیت استامینوفن است. نام انگلیسی این دارو ACETYLCYSTEINE خلط آور می باشد.

اشکال دارویی
  • آمپول
  • قرص
  • قرص جوشان

فرمول شیمیایی

C5H9NO3S=163/2

فارماکوکینتیک
جذب استیل سیستئین از دستگاه گوارش، پس از مصرف خوراکی سریع و کامل می باشد. حداکثر غلظت پلاسمایی آن طی یک تا دو ساعت حاصل می شود. فراهمی زیستی دارو 4 تا 10 درصد و نیمه عمر آن حدود 6 ساعت است. فرآیند متابولیسم آن کبدی است. استیل سیستئین در دیواره روده کوچک و در عبور اول کبدی استیل زدایی می شود. حدود 30 درصد دوز مصرف شده دارو توسط کلیه ها دفع می شود.
مکانیسم اثر
گروه سولفیدریل استیل سیستئین باعث شکستن پلهای دی سولفیدی ترشحات غلیظ سیستم برونشیال می شود، در نتیجه مولکولهایی با وزن کمتر ایجاد و جریان خلط را تسهیل می نماید که به واسطه سرفه خارج می گردد، بدین شکل خطر ابتلا به بیماریهای عفونی دستگاه تنفسی را کاهش می دهد. همچنین با پاکسازی راههای تنفسی، سرفه تسکین می یابد و تنفس راحت تر می شود.
در درمان مسمومیت با استامینوفن این دارو با احیای گلوتاتیون (گلوتاتیون متابولیت سمی استامینوفن به نام NAPQI را خنثی می کند) موجب کاهش آسیب کبدی استامینوفن و خنثی شدن آن می گردد.
موارد مصرف
• مسمومیت با استامینوفن
• رقیق کردن خلط
مقدار مصرف
روزانه 1 قرص جوشان 600 میلیگرم در یک لیوان آب و یا تا 3 عدد قرص 200 میلیگرم.
مسمومیت با استامینوفن
بزرگسالان و کودکان:ابتدا مقدار mg/kg150 در 200 میلی لیتر در دکستروز 5 درصد طی 15 دقیقه انفوزیون می شود. به دنبال آن مقدار mg/kg50 در 500 میلی لیتر دکستروز 5 درصد طی 4 ساعت انفوزیون می شود. سپس مقدار mg/kg 100 در 1000 میلی لیتر دکستروز 5 درصد طی 16 ساعت انفوزیون می شود.
کاربرد
کاربرد اصلی این دارو در مسمومیت با استامینوفن و نیز جهت کمک به دفع خلط مجاری تنفسی به کار می رود. موارد مصرف این دارو به صورت کلی عبارتند از:
1. مسمومیت با استامینوفن، الکل و کربن مونواکسید
2. درمان برونشیت مزمن و سرفه های خلط دار در بیماران COPD ؛ 600 میلی گرم یکبار در روز
3. سندرم خستگی مزمن
4. پیشگیری از آسیب های کلیوی در تجویز مواد حاجب ؛ 1200 میلی گرم قبل و بعد از عکس برداری
5. درمان کمکی در آمفیزم و سیستیک فیبروزیس؛ 600 میلی گرم دو تا سه بار در روز
سایر موارد کاربرد دارو در درمان اعتیاد به کوکایین، ماری جوانا، کاهش سیگار کشیدن و قمار، افسردگی دوقطبی، روان گسیختی، درخودماندگی (اوتیسم) و وسواس کندن موها (تریکوتیلومانیا) می باشد.
استیل سیستئین خوراکی همچنین برای پیشگیری از نوعی نارسایی حاد کلیه مورد استفاده قرار می گیرد.
نحوه مصرف
طبق دستور پزشک هر بار یک قرص جوشان را داخل آب سرد حل کرده و بعد از حل شدن کامل میل نمایید. هیچ داروی دیگری به این محلول اضافه نشود.
موارد منع مصرف
– در صورت حساسیت به استیل سیستئین
– عدم توانایی کافی در سرفه
موارد احتیاط
– ترشحات بیش از حد برونش
– آسم
تداخلات دارویی
مصرف همزمان این دارو با داروهای ضد سرفه باعث عدم دفع یا دفع جزئی خلط و ترشحات می گردد. مصرف همزمان آن با تتراسیکلین باعث کاهش اثر تتراسیکلین می گردد بنابر این فاصله مصرف دو ساعتی بین این دو دارو باید رعایت گردد. – تجویز همزمان آن با نیتروگلیسیرین ممکن است باعث افزایش اثر گشادکنندگی عروق و رقیق کنندگی خون ناشی از نیتروگلیسیرین شود.
عوارض جانبی :عوارض این داروخیلی شایع نیست ولی شامل واکنش های حساسیتی ،انقباض برونش ،ادم صورت ،بثورات جلدی ،آنافیلاکسی ،گیجی ،تب ،تهوع واستفراغ می باشد.
هشدار ها استیل سیستئین
در صورت وجود زخم معده با احتیا ط مصرف شود .
توصیه های دارویی استیل سیستئین
1- دارو را می توان به صورت تزریق داخل وریدی تجویز کرد.
2- قبل از استفاده از این دارو درمان مسمومیت با استامینوفن ضروری است که محتویات داخل معده تخلیه شود .
3- درمان با این دارو حداکثر ظرف 24 ساعت اول پس از مسمومیت صورت می گیرد.
ملاحظات اختصاصی:
1- این دارو در تماس با پلاستیک و بعضی از فلزات بخصوص آهن، نیکل و مس، با آزاد کردن سولفید هیدروژن آنها را بی رنگ می کند. این دارو باعث تیره شده نقره می شود. این امر تأثیری بر قدرت اثر دارو ندارد.
2- برای استفاده خوراکی در مسمومیت با استامینوفن دارو را با کولا، آبمیوه یا اب تا 5% رقیق نموده و حداکثر طی یک ساعت از زمان تهیه تجویز نمایید.
3- در مسمومیت با استامینوفن استیل سیستئین را می توان تا 24 ساعت پس از بلع دارو تجویز نمود. برای رسیدن به پاسخ بهتر در 16 ساعت اول پس از بلع استامینوفن و ترجیحاً در 8 ساعت اول باید استیل سیستئین را تجویز نمود.
4- در صورتیکه زمان بلع استامینوفن نامعلوم است یا سطح سرمی آن قابل تفسیر نبوده یا طی 8 ساعت اول پس از بلع در دسترس نیست، اگر 24 ساعت یا کمتر از زمان بلع گذشته است سریعا ان استیل سیستئین را به صورت وریدی تجویز نمائید.
5- در صورتیکه بدلیل نارسایی کبدی ناشی از استامینوفن آنسفالوپاتی بروز نمود. برای پیشگیری از تجمع بیش از حد مواد نیتروژنی درمان با استیل سیستئین را قطع نمائید.
6- برای مصرف از راه استنشاقی ، از محفظه های ساخته شده از پلاستیک قلع یا دیگر فلزات بی اثر استفاده نمائید.
7- برای اثرات بهتر ، قبل از استنشاق بیمار باید با سرفه کردن راه هوایی خود را پاک کند. می توان پیش از استفاده، یک برونکودیلاتور تجویز نمود.
8- پس از مصرف استنشاقی دارو، بیمار باید دهان خود را با آب شستشو دهد.
مصرف در شیر دهی
ترشح دارو در شیر مادر مشخص نیست. با احتیاط مصرف شود.
مصرف در بارداری
فقط در صورت ضرورت استفاده شود.
شرایط نگهداری
در ظروف در بسته و دور از نور یا ویال در 30-15 درجه سانتیگراد .

نکات پرستاری هنگام تجویز

1- ناپایداری فیزیکی و شیمیایی با آنتی بیوتیک هایی چون آمفوترسین ، آمپلی سیلین سدیم ، اریترومایسین لاکتو بیونات و بعضی تتراسایکلین ها .
2- رقیق کردن محلول 20% یا NS با آب مقطر.
3- امکان تجویز مستقیم از راه تراکئوستومی ، تجویز دارو موقع بیدار شدن ، پیش از غذا و پیش از خواب .
4- استفاده از B – اگونیست استنشاقی در صورت برونکو اسپاسم و قطع دارو در صورت عدم پاسخ دهی .

دارو های هم گروه استیل سیستئین

Fomepizole
Folinic Acid
Pralidoxime
Methylthioninium Chloride
به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید