اخبار سلامت و پزشکی

دوش آب سرد بهتر است یا دوش آب گرم و هر کدام چه مزایا و معایبی دارند؟

دوش آب سرد بهتر است یا دوش آب گرم

مزایا و معاب دوش آب سرد و دوش آب گرم

در این بخش سایت سلامت اطلاعاتی در مورد دوش آب سرد و دوش آب گرم را می خوانید و در مورد مزایا و معایب هر کدام توضیحاتی را ارائه می دهیم.
در یک روز گرم تابستان بیشترین کاری که دوست دارید انجام دهید، گرفتن دوش آب سرد است و هنگامی که زمستان راه خود را باز می‌کند، دور نمای گرفتن دوش آب داغ قطعاً بسیار خوش آیند خواهد بود. در حالی که بسیاری از ما پدیده‌ی تغییر دادن درجه حرارت آب را بر اساس شرایط آب و هوایی و حال و هوای خودمان انجام می‌دهیم، عنوان می‌شود دوش آب سرد انتخاب بسیار سالم‌تری است. آیا این گفته درست است؟ و اگر چنین است، چگونه و چرا؟ برای درک کلیت این مقوله و برای رسیدن به توافق عمومی در این مورد، به تجزیه و تحلیل مناسب از عملکرد دوش آب سرد در مقابل دوش گرم نیاز است. تنها آن موقع است که فرد قادر خواهد بود به این نتیجه برسد که آیا مزایایی که از گرفتن دوش آب سرد حاصل می‌شود بیشتر از دوش آب گرم است یا خیر.

مزایای دوش آب گرم

در گرفتن دوش آب گرم مزایای بسیاری وجود دارد، ولی منظور من غیر از این واقعیت است که سرازیر شدن جریان و فشار آب داغ روی بدنتان به شما احساس بسیار خوبی می‌دهد. در این قسمت، مهم‌ترین مزیتهایی که از گرفتن دوش آب گرم بدست می‌آید را بیان کرده‌ایم.

گرفتگی و احتقان قفسه سینه و مشکلات تنفسی

دوش گرم کمک خواهد کرد تا گرفتگی‌های مربوط به بینی، احتقان سینه، و دیگر مشکلات تنفسی تخلیه و تمیز شوند. بخار آب گرم، به خصوص اگر با اکالیپتوس و یا هر اسانس دیگری مخلوط شده باشد، توانایی نرم کردن مخاط را داشته و به خارج شدن آن کمک می‌کند.

درد عضلانی

یک دوش آب گرم کمک می‌کند تا درد عضلات بیدرنگ تسکین یابد. دوش آب گرم برای نواحی دردناک مانند کیسه آب گرم عمل کرده و به تسکین کشیدگی و گرفتگی عضلات کمک می‌کند. همچنین کمک‌ می‌کند تا گردش خون در بدن افزایش یافته و در نتیجه باعث سلامتی بیشتر شما می‌گردد.

ایجاد خواب

گرفتن دوش آب گرم کمک می‌کند تا استرس و تنش فروکش کرده و اعصاب خراب و داغونتان آرام شود. سرعت ضربان قلب کاهش یافته و در نتیجه به آرامش و سلامتی منجر می‌شود. به همین دلیل است که دوش آب گرم به عنوان عاملی خواب آور شناخته شده‌ است.

مراقبت از پوست

دوش آب گرم به باز شدن منافذ پوست کمک کرده و در نتیجه نرمی و سلامتی آنها را میسر می‌سازد. معمولاً توصیه می‌شود فرد برای باز شدن منافذ بدن دوش آب گرم گرفته، به حدی که رطوبت رسانی‌ اثر بخش‌تر می‌شود. همچنین برای پاکسازی کامل و عمیق مناسب بوده به این دلیل که منافذ بسته شده، باز می‌شوند.

افزایش دهنده‌ی میل جنسی

آب گرم بر روی بدن می‌تواند اثر بسیار لذت بخشی بر فرد بگذارد. دیده شده است که دوش گرم معطر می‌تواند میل جنسی فرد را فوق‌العاده افزایش دهد.

معایب دوش آب گرم

در حالی که گرفتن دوش آب گرم دارای مزایایی بوده، لیکن دارای چندین عیب نیز می‌باشد. در این قسمت به این معایب اشاره می‌کنیم:

تأثیر بر سیستم قلب و عروق

برای افرادی که به بیماری‌های قلبی و عروقی مبتلا می‌باشند، ثابت شده است که گرفتن دوش گرم می‌تواند بسیار مضر باشد. مشخص گردیده گرفتن دوش گرم می‌تواند منجر به افزایش فشار خون، بی‌نظمی در ضربان قلب و سایر مشکلات شود.

کاهش سیستم فیزیولوژیک

بررسی شده است که یک دوش گرم می‌تواند باعث افزایش گرما در بدن (و در نتیجه سطح اسیدیته) و کاهش یا پایین آوردن سیستم‌های مختلف فیزیولوژیکی بدن شود. بنابراین، امکان به خطر افتادن سلامتی وجود دارد.

تأثیر بر پوست و مو

دوش گرم منافذ را باز خواهد کرد و چنانچه مسدود نباشند، می‌تواند باعث جذب چرک و گرد و غبار به درون بدن شده و موجب ایجاد آکنه شود. در همین راستا،، گرفتن دوش گرم می‌تواند باعث شکنندگی و ضعیفی بسیار زیاد مو گردد. بنابراین مو می‌تواند به راحتی بشکند.

مزایای دوش آب سرد

در علم باستانی هندوستان یعنی آیورودا Ayurveda، به شدت خواستار آن است که بجای دوش آب گرم، از دوش سرد استفاده شود. در طول سالها، مزایای گرفتن دوش آب سرد مشخص شده و بقدر لازم مورد مطالعه قرار گرفته است. در این قسمت مزایای گرفتن دوش آب سرد آورده شده است.

بهبود سازی گردش خون

آب سرد گردش خون در بدن را با بردن خون به اندامهای شما بهبود می‌دهد. و به این ترتیب با دوش گرم فرق می‌کند، زیرا یک دوش آب گرم، صرفاً خون را به سرعت به پوست می‌برد. گردش خون صحیح به مبارزه با مشکلات متعدد پوست و قلب کمک کرده و سلامت کلی را ممکن می‌سازد. دوش آب سرد، دمای بدن را پایین آورده و در نتیجه به مبارزه با گرما کمک می‌کند.

سلامت قلب

از آنجا که گردش خون بهبود یافته وجود دارد، خون به سراسر بدن رسیده و رگها، خون را بهتر به بیرون می‌رسانند، در نتیجه سلامت قلب افزایش می‌یابد. این کار کمک می‌کند تا سلامت قلب را در شرایطی عالی حفظ ‌کند. و باعث کاهش فشار خون، باز شدن رگهای مسدود شده، می‌گردد و کمک می‌کند تا سیستم گردش خون نیز به حالت تعادل در آید. در نتیجه، سیستم ایمنی بدن را بهبود می‌بخشد.

پوست و مو

آب سرد بسته شدن منافذ موجود بر روی پوست بدن و پوست سر را میسر می‌سازد و در نتیجه مانع از وارد شدن آلودگی شده و به مراقبت مؤثر پوست هدایت می‌شود. توانایی فولیکول‌های مو را در گرفتن و چسبیدن به پوست سر افزایش می‌دهد و در نتیجه باعث می‌شود مو قوی‌تر، تمیزتر و درخشانتر گردد و منجر به مویی سالم می‌شود. همچنین آفتاب سوختگی و التهاب پوست را تسکین داده، در نتیجه آرامش و تسکین را فراهم می‌سازد.

پاکیزه ساختن بدن

نه تنها دوش آب سرد منجر به پاکسازی خارجی بدن از کثیفی و چرک می‌شود، بلکه اندامهای داخلی را نیز پاک می‌سازد. این کار را با استفاده از منقبض ساختن تمام عضلات انجام می‌دهد، که پس از آن به از بین بردن تمام سموم و مواد زائد می‌انجامد.

معایب دوش آب سرد

دوش آب سرد اثرات منفی زیادی ندارد. تنها مورد زمانی است که گرفتن دوش آب سرد برای زنی که در دوران قاعدگی بسر می‌برد، توصیه نمی‌شود. این بدان علت است که، سیستم بدن او پیش از این ضعیف شده و تحت فشار می‌باشد. در چنین زمانی، اندام‌ها و عضلات نیاز دارند آرام و شل شوند.
حتی اگر آن ممکن نباشد که کاملاً رو به دوش آب سرد آورده شود، دیده شده است که تناوب بین دوش آب گرم و سرد یا اتمام حمام با دوش آب سرد نیز به طور قابل ملاحظه‌ای به میسر ساختن تمام مزایایی که ذکر شد، کمک می‌کند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن