خانه » تغذیه و تناسب اندام » چرا ورزش حال را خوب می کند؟

چرا ورزش حال را خوب می کند؟

چرا ورزش حال را خوب می کند؟

دلیل بهتر شدن حس و حال بعد از ورزش کردن

بعد از ورزش و تحرک بدنی، از لحاظ فکری نیز احساس می‌کنیم انرژی بیشتری داریم و آماده‌ایم تا با چالش‌های فکری‌مان روبرو شویم! زیرا اندورفین، سطح انرژی جسمی‌مان را بالا برده است. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۶ نشان داد یک برنامه‌ی ۲۴ هفته‌ای شامل ورزش هوازی با شدت متوسط توانسته بود عملکرد ادراکی و تمرکز را بهبود بدهد.

 

احساس خواب آلودگی و بی‌انرژی بودن و خستگی می‌کنید؟ حال و حوصله ندارید کارهایتان را انجام دهید؟ به جای اینکه جلوی تلویزیون لم بدهید و چای و قهوه بخورید از جایتان بلند شوید و به باشگاه بروید. فواید ورزش کردن برای سطح انرژی از دو سو عمل می‌کند: ورزش، فیتنس بدنتان را افزایش می‌دهد و بر خلق و خویتان هم اثر می‌گذارد، هر دوی این‌ها منجر به سلامت عمومی و تندرستی می‌شوند.

ورزش چگونه به سلامتی و تندرستی شما کمک می‌کند؟

. افزایش سطح اندورفین

اندورفین، هورمونی است که وقتی کاری انجام می‌دهید که به انرژی زیادی نیاز دارد ترشح می‌شود و شما را وادار به تحرک و جنبش می‌کند. ورزش باعث افزایش ترشح اندورفین می‌شود که در نتیجه احساس سرخوشی و شادی می‌کنید و حس خوبی خواهید داشت.

. بهبود سلامت قلب

ورزش، سلامت قلب و عروقتان را بهتر می‌کند که باعث می‌شود در طول روز استقامت بیشتری داشته باشید. اگر انجام فعالیت‌های روزمره برایتان ساده‌تر شود، انرژی بیشتری برایتان باقی مانده و وقتی کارهایتان تمام شوند احساس خستگی و ناتوانی نمی‌کنید. طبق توصیه‌ی انجمن قلب آمریکا، شما باید ۵ روز در هفته حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت هوازی با شدت متوسط انجام دهید. برای کاهش کلسترول و فشار خون، هفته‌ای سه تا چهار بار، ۴۰ دقیقه تمرین هوازی با شدت متوسط تا شدید انجام دهید.

ورزش موجب تولید فرارسان‌های عصبی و پروتئین‌هایی به نام فاکتورهای نوروتروفیک می‌شود که عصب‌ها را وادار به برقراری ارتباطات جدید می‌کنند، در نتیجه عملکرد مغز بهتر شده و در کاهش علائم افسردگی مؤثر است

. بهبود خواب

ورزش به شما اجازه می‌دهد خواب و استراحت بهتری داشته باشید. وقتی خوابتان کافی و باکیفیت باشد، در طول روز احساس شادابی و سرحالی می‌کنید. در آوریل ۲۰۱۵ مطالعه‌ای روی افرادی که بی‌خوابی داشتند انجام شد. این افراد طبق برنامه، طی یک هفته، ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط انجام دادند. محققان نتیجه گرفتند این مقدار فعالیت فیزیکی نه تنها باعث کاهش شدت علائم بی‌خوابی شده بود، بلکه حال عمومی این افراد نیز بهتر شده بود.

. دقت و تمرکز بیشتر

بعد از ورزش و تحرک بدنی، از لحاظ فکری نیز احساس می‌کنیم انرژی بیشتری داریم و آماده‌ایم تا با چالش‌های فکری‌مان روبرو شویم! زیرا اندورفین، سطح انرژی جسمی‌مان را بالا برده است. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۶ نشان داد یک برنامه‌ی ۲۴ هفته‌ای شامل ورزش هوازی با شدت متوسط توانسته بود عملکرد ادراکی و تمرکز را بهبود بدهد.

ورزش از لحاظ فیزیولوژیکی و سلامت روانی نیز مفید است
دیگر می‌دانید که هر چه احساس بهتری داشته باشید، احساس انرژی بیشتری نیز خواهید داشت. پژوهش‌های زیادی نشان داده‌اند که ورزش منظم منجر به کاهش ریسک افسردگی می‌شود. مکانیسم‌ها و فاکتورهای زیادی این میان دخیل‌اند و برای توضیح چگونگی این ارتباط، به تحقیقات گسترده‌تری نیاز است.
اما طبق آزمایش‌هایی که تاکنون انجام شده، ورزش موجب تولید فرارسان‌های عصبی و پروتئین‌هایی به نام فاکتورهای نوروتروفیک می‌شود که عصب‌ها را وادار به برقراری ارتباطات جدید می‌کنند، در نتیجه عملکرد مغز بهتر شده و در کاهش علائم افسردگی مؤثر است.
هر چند این ارتباط مثبت به دلیل فواید خود ِ ورزش است اما جنبه‌های اجتماعی و محیطی ورزش کردن نیز این میان نقش دارند؛ رفتن به پارک، باشگاه، فضای سبز و یا طبیعت، همراهی با گروه و تعامل با دیگران و به طور خلاصه، از خانه بیرون زدن، احساس تنهایی و افسردگی را از فرد دور می‌کند.

چه ورزش‌هایی بیشتر از همه سطح انرژی را بالا می‌برند؟
هر ورزش و فعالیت بدنی که ضربان قلب را بالا ببرد، گردش خون را بیشتر کند و اندورفین ترشح کند، سطح انرژی‌تان را هم بالا می‌برد. ورزش‌های هوازی، قلبتان را تقویت کرده و استقامتتان را بیشتر می‌کنند. از جنبه‌ی تخفیف علائم افسردگی نیز، ورزش‌های هوازی بهترین گزینه‌ها هستند.
اما ورزش‌هایی که شدت کمتری دارند، مانند یوگا نیز این پتانسیل را دارند که حالتان را خوب کنند. یوگا از اضطراب و افسردگی کم می‌کند. مطالعه‌ای دریافته ۶ هفته یوگا در کنار درمان‌های استاندارد افسردگی، علائم را کاهش داده بود.
اینکه چه ورزشی برای شما مناسب‌ترین است به خود شما بستگی دارد. اگر تمرین و ورزشی را دوست نداشته باشید آن را ادامه نخواهید داد، پس باید ورزشی را انتخاب کنید که برایتان لذت‌بخش باشد. تغذیه‌ی سالم را ابداً فراموش نکنید، مصرف شیرینی‌ها را کم کنید و بیشتر پروتئین بخورید تا عضله بسازید و بیشترین بهره را از ورزش کردن ببرید.
بسکتبال، فوتبال و یا تنیس، پیاده روی با یک دوست یا دوچرخه سواری، همه‌ی این‌ها مناسب‌اند و فقط باید انتخاب کنید. برای خودتان وقت بگذارید، وقتی روی الپتیکال هستید یا پیاده روی می‌کنید به موسیقی دلخواهتان گوش دهید و از زمانی که برای ورزش صرف می‌کنید بیشترین لذت را ببرید. هر چه که برمی‌گزینید، مهم این است که دوستش داشته باشید، ادامه‌اش دهید و به طور منظم پایبند بمانید تا نتیجه بگیرید.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

حساسیت غذایی کودکان چه نشانه هایی دارد؟

حساسیت غذایی کودکان علامت معمول حساسیت یا عدم تحمل، ناراحتی‌های گوارشی مانند دل درد و اسهال است. ...