خانه » درمان علائم پیشگیری بیماری » وقتی که کودکم دچار سرماخوردگی می شود
loading...

وقتی که کودکم دچار سرماخوردگی می شود

وقتی که کودکم دچار سرماخوردگی می شود

کودکان وقتی دچار سرماخوردگی می شوند به همراه آن بی اشتهایی، تب، آبریزش بینی، عسطه و … را به دنبال دارند. یکی از شایع ترین بیماری ها در کودکان سرماخوردگی است، هر کودک ممکن است ۱۲- ۸ بار در سال به سرماخوردگی مبتلا شود.

سرماخوردگی

سرماخوردگی عفونت دستگاه تنفسی فوقانی است که عمد تا بینی را تحت تأثیر قرار می دهد و ممکن است شامل مقداری التهاب گلو نیز باشد سرماخوردگی می تواند با خستگی، احساس سرما، عطسه و سردرد آغاز شود و معمولاً با علامت هایی از قبیل سرفه، آبریزش بینی، تب ضعیف و در مواردی گلودرد ادامه می یابد و حداکثر هفت تا ده روز بعد بر طرف می شود.

برخی علائم سرماخوردگی ممکن است تا سه هفته طول بکشد در صورت وجود ۳ مورد از ۵ علامت سرفه عطسه، آبریزش از بینی، اشک ریزش یا قرمزی چشم و گرفتگی صدا و چنانچه علائمی از بیماری‌های دیگر وجود نداشته باشد، می توان احتمال سرماخوردگی را مطرح کرد.

تب

تب در بزرگسالان غیرمعمول، اما در نوزادان و کودکان رایج است و ممکن است تب خفیفی تا درجه ۳۸۹ درجه مشاهده شود رنگ خلط سینه یا ترشحات بینی ممکن است بی رنگ، زرد و یا سبز باشد رنگ ترشحات مشخص نمی کند عفونت ناشی از باکتری است و یا ویروس.

ویروس

سرماخوردگی منشاء ویروسی دارد در بعضی موارد که احتمال ابتلا به یک بیماری باکتریابی ثانویه مانند برونشیت، سینوزیت و عفونت گوش میانی وجود دارد، از آنتی بیوتیک برای درمان آن استفاده می شود، بسیار اهمیت دارد که بدانید آنتی بیوتیک ها بر ویروس هایی که باعث ابتلا به سرماخوردگی می شوند، هیچ تأثیری ندارند، بنابراین اگر کودک تان سرماخورده است، مصر آنتی بیوتیک هیچ گونه کمکی به او نخواهد کرد در صورت استفاده نابجا از آنتی بیوتیک در دوران کودکی، احتمال مقاومت در برابر آنتی‌بیوتیک ها در آینده بیشتر می شود.

ویروس های عامل بیماری می توانند از دست ها به بینی و چشم ها منتقل شوند. ویروس از طریق عطسه سرفه و تماس باافراد یا اشیاء آلوده نیز قابل انتقال می باشد.

پیشگیری

برخی علائم سرماخوردگی ممکن است تا سه هفته طول بکشد در صورت وجود ۳ مورد از ۵ علامت سرفه عطسه، آبریزش از بینی، اشک ریزش یا قرمزی چشم و گرفتگی صدا و چنانچه علائمی از بیماری‌های دیگر وجود نداشته باشد، می توان احتمال سرماخوردگی را مطرح کرد.

تنها راه موثر برای پیشگیری از سرماخوردگی، جلوگیری از پخش شدن ویروس است. این کار عمدتاً شامل شست و شوی مرتب دست ها است که احتمال انتقال ویروس های سرماخوردگی را مخصوصاً در کودکان کاهش می دهد استفاده از ماسک های صورت در نزدیکی افراد مبتلا نیز می تواند مفید باشد.

اقدامات بی ضرر خنگی

– تغذیه مکرر با شیر مادر (در شیرخواران کمتر از ۶ ماه) – مصرف بیشتر مایعات و ادامه شیردهی در شیرخواران بالای ۶ ماه – استفاده از قطره کلرور سدیم برای تمیز کردن بینی کودک –  استفاده از بخور برای مرطوب کردن هوای تنفسی – قطع تماس یا محرک ها از جمله دود سیگار – استفاده از داروهای تب‌بر از قبیل استامینوفن (در صورت تب مساوی یا بالاتر از درجه ۵/۳۸).

شیر مادر

لازم به یادآوری می باشد که شیر مادر می تواند از عفونت های حاد تنفسی جلوگیری نموده و اگر تغذیه کودک مناسب باشد در برابر بیماری مقاومت بیشتری خواهد داشت و همچنین مرگ کودکانی که با شیر مصنوعی تغذیه می شوند در اثر عفونت تنفسی ۴ بار بر کودکانی است که با شیر مادر تغذیه می شوند.

درمان

بیشتر سرماخوردگی ها به درمان خاصی نیاز ندارند و باید دوره شان بگذرد اما لازم است به علایم و نشانه های کودک توجه کنید در شیرخواران زیر ۲ ماه با مشاهده اولین علایم بیماری به پزشک مراجعه کنید.

در کودکان بالاتر از ۲ ماه در صورت تب بالاتر یا مساوی درجه ۳۹ یا سرفه های مکرر تحریک کننده یا ضعف عمومی و بی حالی با درد عضلات و سردرد به پزشک مراجعه کنید.

سرماخوردگی در کودکان

منبع: ماهنامه کودکان

loading...

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*