خانه » بارداری زایمان سلامت بچه » خوابیدن نادرست در بارداری چه عوارضی دارد؟

خوابیدن نادرست در بارداری چه عوارضی دارد؟

باردار

وضعیت خوایدن زن باردار

مادران باردار باید به وضعیت خوابیدن خود بسیار اهمیت دهند و اصولی را در نظر بگیرند. خوابیدن به پشت در بارداری توصیه نمی شود و می تواند خطرات جبران ناپذیری برای جنین داشته باشد. زنان باردار باید سعی کنند به سمت پهلو بخوابند تا مشکل سقط جنین و مرده زایی نداشته باشند.

تحقیقات نشان می‌دهد عادت به پشت خوابیدن در طول بارداری می‌تواند موجب خطر مرده‌زایی شود. به نظر می‌رسد برای خانم‌های باردار با شکمی برآمده و بزرگ خوابیدن به پشت می‌تواند یکی از طبیعی‌ترین روش‌های خوابیدن باشد. اما تحقیقات اخیر حاکی از آن است که این شیوه خوابیدن می‌تواند برای سلامت جنین خطرساز باشد.

خوابیدن به پشت آن هم در اواخر بارداری موجب کم شدن فعالیت جنین می‌شود و در نهایت این امر می‌تواند باعث مرده به دنیا آمدن نوزاد قبل از زمان طبیعی تولد شود. درحالیکه خوابیدن به پهلو هم برای سلامت مادر و هم برای سلامت نوزاد از هر لحاظ ایمن‌ و سالم‌تر است.
با انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه، شب‌ها ۳۰ خانم باردار بوسیله دوربین‌های مادون قرمز زیر نظر گرفته شدند و وضعیت و شیوه خواب آن‌ها در طول ۳۴ تا ۴۸ هفته بارداری تحت نظر قرار گرفت و به وسیله دستگاه ECG (الکتروکاردیوگرام) ضربان قلب مادر و نوزاد به دنیا نیامده هر دو ضبط و مورد بررسی قرار گرفت.
نتیجه آزمایش به طرز شگفت‌انگیزی مشخص کرد، تنها زمانی که مادر به پهلو می‌خوابد جنین در سالم‌ترین شکل و حالت ممکن قرار دارد چه به پهلو راست و یا پهلو چپ.
اما در مقایسه با مادرانی که به پشت می‌خوابیدند، در این حالت نوزادان خیلی آرام و کم تحرک درون رحم باقی می‌ماندند. نکته مهم‌ دیگر اینکه در شرایطی که وضعیت خود جنین هم عادی و طبیعی نباشد یعنی جنین دچار مشکلاتی مثل عدم رشد مناسب باشد به هیچ وجه قادر نخواهد بود عوارض ناشی از به پشت خوابیدن مادر را تحمل کند و احتمال اینکه در نهایت از دست برود وجود خواهد داشت. توصیه می‌شود با مدارک و شواهد به دست آمده تا جایی که امکان دارد مادران از این شیوه خوابیدن به خصوص در اواخر دوره بارداری امتناع کنند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

حاملگی مولار، تشخیص و درمان حاملگی مولار

درمان و تشخیص حاملگی مولار در صورت تشخیص بارداری مولار، بافت باید سریع‌تر خارج شود. ...