خانه » درمان علائم پیشگیری بیماری » بعد از پایان جراحی و در ریکاوری چه اتفاقی می افتد و چگونه بیمار به هوش می آید؟

بعد از پایان جراحی و در ریکاوری چه اتفاقی می افتد و چگونه بیمار به هوش می آید؟

اطلاعاتی در مورد ریکاوری بعد از جراحی

بعد از عمل جراحی بیمار را به ریکاوری منتقل می کنند تا به هوش آید. در اطاق ریکاوری Recovery room دستگاه های حیاتی بدن از جمله قلب و عروق و دستگاه تنفس که در حین بیهوشی فشار غیر معمولی را تحمل کرده اند، دوباره به وضعیت قبل برمیگردند. در اطاق ریکاوری تاثیر داروهای بیهوشی و یا بیحسی بتدریج کمتر و کمتر شده و بیمار از وضعیت عمل خارج شده و آماده انتقال به بخش میشود. در واقع اطاق ریکاوری یک مکان حد واسط بین اطاق عمل و بخش است.

بعد از پایان جراحی و در ریکاوری چه اتفاقی می افتد و چگونه بیمار به هوش می آید؟
  اطاق ریکاوری

در مواردی که بیمار بیهوش شده است در پایان عمل داروهای بیمار بتدریج کم میشوند تا بیمار کم کم از بیهوشی خارج شود. در این حین لوله تنفسی از درون نای بیمار خارج شده و گازهای تنفسی بیمار قطع میشوند. سپس بیمار به اطاق ریکاوری فرستاده میشود. اکثر بیماران هوشیاری خود را در اطاق ریکاوری بدست میاورند و قبل از آن را به خاطر ندارند.

در اطاق ریکاوری کارهای زیر انجام میشود

  • به بیمار داروهای ضد درد تزریق میشود تا درد ناشی از جراحی که بعد از بهوش آمدن یا از بین رفتن بیحسی احساس میشود کم شود
  • از طریق یک ماسک پلاستیکی که در جلوی دهان و بینی بیمار قرار داده شده است اکسیژن به بیمار داده میشود تا بتدریج باقیمانده گازهای بیهوشی از بدن بیمار خارج شوند
  • اگر بیمار احساس استفراغ یا ناراحتی دیگر میکند به وی داروهایی داده میشود تا این احساس کنترل شود
  • بعد از جراحی بیمار ممکن است احساس لرز کند. او را با پتو میپوشانند تا این احساس بتدریج کاهش یابد.

 

وقتی بیمار کاملا بهوش میاید ممکن است متوجه شود برای او سوند ادراری گذاشته اند. این سوند در حین عمل جراحی لازم بوده است و معمولا بعد از جراحی خارج میشود. بعد از اینکه بیمار کاملا بهوش آمد عینک، سمعک و دندان مصنوعی وی را به او بازمیگردانند.

ممکن است بعد از بعضی جراحی های مشکل و در بعضی بیماران که از لحاظ سلامتی عمومی وضع زیاد مناسبی ندارند بیمار بعد از اطاق ریکاوری به بخش آی سی یو ICU رفته و یکی دو روز آنجا باشد و سپس به بخش برود. در غیر این صورت بعد از اینکه بیمار چند ساعت در اطاق ریکاوری ماند و وضعیت او بهتر شده به بخش میرود.

اگر برای جراحی بیمار از بیحسی رژیونال یا منطقه ای استفاده شده است ممکن است ادرار کردن تا مدتی برای بیمار مشکل باشد در این موارد لوله های پلاستیکی به نام سوند از طریق مجرای ادرار به درون مثانه بیمار فرستاده میشود تا بتواند از طریق آن ادرار کند. این مشکل بعد از چند ساعت از بین میرود.

در آنستزی رژیونال ممکن است بیحسی بعد از چند ساعت و یا حتی ۱۵ ساعت بعد از جراحی باقی بماند ولی بتدریج از بین خواهد رفت. در مدتی که حس وجود ندارد پرسنل اطاق ریکاوری و بخش مراقب هستند که به پای بیمار صدمه ای وارد نشود. در حین برگشت حس به اندام یک حس گزگز و مور مور ایجاد میشود که بتدریج از بین خواهد رفت. اگر بعد از اینکه بیحسی از بین رفت بیمار احساس درد داشته باشد باید به پرستار اطلاع دهد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

روش های پیشگیری از گرمازدگی در شهرهای گرم

پیشگیری از گرماردگی و درمان گرماردگی نوشیدن مایعات زیاد حداقل هشت لیوان آب در روز ...