خانه » داروها » مصرف چه دارویی باعث عفونت در بدن می شود؟

مصرف چه دارویی باعث عفونت در بدن می شود؟

مصرف چه دارویی باعث عفونت در بدن می شود؟

همانطور که می دانید داروها هر کدام علاوه بر فواید درمانی که دارند عوارضی نیز دارند. برخی داروها در بدنتان ایجاد عفونت می کند که باید در مصرف آن بسیار احتیاط کرد. عفونت ها به دلایل مختلفی در بدن ایجاد می شوند که از جمله می توان به اختلال در سیستم ایمنی بدن، متابولیسم برخی میکروارگانیسم ها، مصرف برخی دارو ها و … اشاره کرد. به تازگی محققان دریافته اند که مصرف برخی دارو ها برای درمان اختلالات کلیه موجب بروز عفونت در بدن می شود. در ادامه به بررسی بیشتر این موضوع می پردازیم.

داروی مورد استفاده برای برخی موارد بیماری کلیه می تواند ریسک عفونت را افزایش دهد.

بعد از آنکه محققان دریافتند بیماران مصرف کننده داروی کورتیکواستروئید موسوم به «متیل پردنیزولون» دچار عوارض جانبی جدی و نگران کننده ای شدند، آزمایشات بالینی را متوقف کردند. در اکثر موارد عفونت های حاد نظیر ذات الریه و مننژیت گزارش شده بود.

پژوهشگران دریافتند در مجموع حدود ۱۵ درصد بیماران مصرف کننده این دارو در طول مدت دو سال بعد از مصرف دارو مبتلا به این مشکلات جدی شده بودند. در حالی که تنها ۳ درصد بیماران مصرف کننده دارونما دچار چنین مشکلاتی شده بودند.

این مطالعه متمرکز بر بیماران مبتلا به نوعی بیماری کلیوی موسوم به نفروپاتی ایمونوگلوبولین A (IgA) بود. این بیماری زمانی بروز می کند که IgA، پروتئین سیستم ایمنی، در کلیه ها تشکیل شده و منجر به التهاب می شوند.

متیل پردنیزولون و سایر کورتیکواستروئیدها موجب توقف سیستم ایمنی شده و التهاب مرتبط با آلرژی های شدید، آسم، آرتروز و سایر مشکلات را تسکین می دهند. برخی مطالعات نشان می دهند که این داروها می توانند به درمان نفروپاتی IgA کمک کنند.

به گفته متخصصان کلیه، از آنجایی که این داروها واکنش ایمنی را کاهش می دهند، تعجب آور نیست که عفونت ها عارضه جانبی آن باشند.

مراقب مصرف برخی داروها باشید

منبع: مهر

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

دی سیکلومین برای چه منظوری استفاده می شود و چه عوارضی دارد؟

  مصرف دی سیکلومین و عوارض این دارو داروی دی سیکلومین برای درمان نوعی خاص از مشکلات ...