خانه » چشم و مشکلات بینایی » از عمل جراحی لیزیک چه می دانید؟
loading...

از عمل جراحی لیزیک چه می دانید؟

از عمل جراحی لیزیک چه می دانید؟

یکی از عمل های جراحی که برای اصلاح دید چشم انجام می شود. لیزیک نام دارد. لیزیک از حروف اول کلمات Laser-assisted in – Situ Keratomileusis تشکل شده است. در عمل جراحی لیزیک، شکل قرنیه با استفاده از اشعه لیزر تغییر می یابد تا مشکل بینایی اصلاح شود. با استفاده از لیزیک می توان نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم را اصلاح نمود اما نمی توان مشکل پیرچشمی را که در افراد بالای ۴۵ سال دیده می شود برطرف نمود زیرا پیرچشمی بر اثر تغییراتی که در عدسی چشم پدید می آید ایجاد می گردد و نه مشکلات قرنیه.

جراحی لیزیک

عمل جراحی لیزیک بر روی چشم‌ها انجام می‌شود تا دید آنها را بهبود بخشد و اغلب نیاز به استفاده از عینک یا لنز تماسی را برطرف می‌‌کند.
عمل لیزیک یک شکل از جراحی لیزر است که قادر است طیف وسیعی از نزدیک بینی و آستیگماتیسم و دوربینی را اصلاح کند. در این فرم، عمل بهبود دید سریع بوده و ناراحتی‏های پس از عمل کمتر است.

در عمل ليزيك دو عمل با هم تركيب ميشوند تا عيب انكساري اصلاح شود. نخست با استفاده از يك وسيله اتوماتيك بنام ميكروكراتوم لايه نازكي از قرنيه برداشته مي‏شود. وجود اين لايه نازك اجازه بهبود سريع ديد و كاهش ناراحتي‏هاي پس از عمل را مي‏دهد. امروزه از انواعي از ليزر جهت برداشتن اين لايه هم استفاده مي شود. سپس با استفاده از ليزر اكسايمر كه با كنترل كامپيوتر صورت ميگيرد قرنيه تراش داده ميشود و به اين ترتيب عيب انكساري اصلاح مي‏گردد.

فردی که می خواهد لیزیک کند، نباید بیماری های چشمی مثل آب سیاه، خشکی چشم،بیماری های شبکیه، تبخال چشم، آب مروارید، کدورت و قوز قرنیه داشته باشد

عوارض انجام عمل ليزيک:

– ليزيك ايجاد انحرافات اپتيكي مي كند كه چشم پزشكان اطلاعات كاملي درباره آن ندارند

– ليزيك باعث كاهش ثبات ساختماني قرنيه مي شود

– ليزيك باعث ايجاد فتوفوپي يا ترس از نور مي گردد

– ليزيك باعث ايجاد خشكي چشم مي گردد

– ليزيك باعث افزايش خطر بروز كاتاراكت مي گردد

بعد از عمل لیزیک چه باید کرد؟
– خارش و مالیدن چشم‌ها به خصوص در چند روز اول ممنوع است.

– از شستشوی سر و صورت و استحمام تا ۲۴ ساعت بعد از عمل باید خودداری کرد.

– تا سه هفته استخر و سونا نرفت.

– از آرایش کردن چشم ها تا یک هفته پس از عمل خودداری کرد.

– از شنا در استخر و دریا تا یک ماه پس از عمل باید خودداری کرد.

نکته: از جمله عوارضی كه می تواند به دنبال عمل ليزيک در فرد ایجاد شود ایجاد عفونت و یا عدم دستیابی به نتیجه قابل قبول در اصلاح دید فرد می باشد .

آیا عمل لیزیک چشم عوارض دارد؟

loading...

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*