خانه » تغذیه و تناسب اندام » تماشای زیاد تلویزیون برای کودکان چه عوارضی دارد؟

تماشای زیاد تلویزیون برای کودکان چه عوارضی دارد؟

تماشای زیاد تلویزیون برای کودکان چه عوارضی دارد؟

خطرات تماشای زیاد تلویزیون برای کودک

طبق تحقیقات مشخص شده که تماشای زیاد تلویزیون در سن ۲ سالگی و سنین کم در کودکان موجب ممی شود که عادت غذایی آنها حتی در نسین بالاتر نیز بهم بریزد و با مشکلات تغذیه ای روبرو شوند.

محققان علوم پزشکي در دانشگاه مونترال کانادا اعلام کردند کودکان دو ساله که بيش از حد تلويزيون تماشا مي کنند در بزرگسالي، بيشتر از ديگران به مشکلات تغذيه اي دچار مي شوند و عملکرد آنها در مدرسه نيز بسيار ضعيف تر خواهد بود.

دکتر ايزابل سيموناتو و همکارانش تحت سرپرستي پروفسو ليند پاگاني در مقاله اي که نتايج آن در شماره اخير نشريه طب پيشگيري Preventive Medicine منتشر شد اعلام کردند پرونده نزديک به دو هزار پسر و دختر اهل کبک را که بين سال هاي ۱۹۹۷ و ۱۹۹۸ به دنيا آمده بودند مورد بررسي قرار داده اند.

اين کودکان از سه تا پنج ماهگي مورد بررسي قرار گرفته بودند و در دو سالگي، والدين آنها ميزان تماشاي تلويزيون را گزارش کرده بودند و در سن ۱۳ سالگي نيز عادات روزانه و وضعيت موفقيت آنها در مدرسه مورد مطالعه قرار گرفته بود.

دکتر پاگاني مي گويد در زمان اين کودکان، استفاده از گوشي هاي هوشمند هنوز رايج نبود و تلويزيون به شدت رواج داشت. تماشاي تلويزيون از نظر جسمي و روحي، از رفتارهاي سالخوردگي محسوب مي شود زيرا به تلاش مضاعف نياز ندارد.

محققان دريافتند به ازاي هر يک ساعت تماشاي اضافي تلويزيون در سن دو سالگي، به ميزان هشت درصد به عادات غلط غذايي در ۱۳ سالگي افزوده مي شود.

اين عادات شامل تغذيه فست فود، گوشت فراوري شده، نوشابه هاي گازدار،‌ نوشيدني هاي ميوه مصنوعي، نوشيدني هاي ورزشي، نوشيدني انرژي زا، اسنک هاي شور و دسرها است.

همچنين هر يک ساعت افزايش تماشاي تلويزيون به کاهش ۱۰ درصدي صبحانه خوردن مي انجامد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

ال کارنیتین؛ موارد استفاده و عوارض این مکمل لاغرکننده

اطلاعات در مورد مصرف و عوارض ال کارنیتین ال کارنیتین، هنگامی که به‌صورت خوراکی یا به‌صورت ...