خانه » طب سنتی » دلیل خوابیدن زیاد از نظر طب سنتی چیست و چگونه درمان می شود؟

دلیل خوابیدن زیاد از نظر طب سنتی چیست و چگونه درمان می شود؟

خواب زیاد

دلیل خوابیدن زیاد افراد از نظر طب سنتی

برخی افراد با ورود فصل بهار خواب آلوده و کسل می شوند آن ها زیاد می خوابند و فصل اول سال را اینگونه سپری میکنندکسالت و خواب آلودگی  زندگی آن ها را تحت تاثیر قرار میدهد. بهتر است بدانید اینگونه خواب آلودگی عادی است.

یک متخصص طب سنتی در زمینه ارتباط میان خوابیدن به هضم غذا اظهار کرد: بهتر است پس از صرف غذا رو به پهلوی راست دراز بکشند و پس از چند دقیقه به پهلوی چپ تغییر جهت دهند. احساس خواب آلودگی و خستگی به خاطر افزایش و بالارفتن بخارات معده به سوی مغز است.

این متخصص در زمینه اهمیت خوابیدن به پهلوی راست و ایجاد بوی بد دهان گفت:افزایش بخارات از معده به دهان تاثیر زیادی در ایجاد بوی بد دهان میگذارد.

 

اکثر ما پس از صرف غذا دچار خواب آلودگی و خستگی که به خاطر افزایش بخارات معده به سوی مغز می شود.

 

به گفته این متخصص بهتر است برای مقابله با ایجاد بوی بد دهان ازخوابیدن با شکم پُر پرهیز کنیم؛ و وعده  شام حداقل را به حدود دو ساعت قبل از خواب موکول کنید.

 

اهمیت خوردن شام دو ساعت قبل از خواب در زمینه عبور غذا از معده و پروسه هضم غذا آن می باشد.

 

وی  ادامه داد: طرز خوابیدن در هضم غذا تاثیر زیادی میگذارد.

 

در وهله اول چند دقیقه به پهلوی راست خوابیده وسپس چند دقیقه بعد به پهلوی چپ بخوابید.

 

 –این مدل خوابیدن کمک می‌کند تا مشکلات کمتری دچار شوید.

 

وی براز کرد: خوابیدن پهلوی راست باعث افزایش حجم معده و جایگزینی غذا به بهترین نحو درون آن خواهد شد.  چون منحنی معده به طرف راست متمایل است و چیزی که می خورید به سوی دهانه معده یا همان پهلوی چپ باز نخواهد گشت..

 

اگر به پهلوی چپ بخوابید غذا به سوی دهانه معده روانه می شود و باعث بروز سوزش‌ سر معده خواهد شد.

 

کمی به پهلوی راست خوابیدن سبب جای گیری مناسب غذا درون معده می شود و پس از اینکه به پهلوی چپ خوابیدید باعث قرار گرفتن کبد روی معده می شود ،حرارت کبد معده را گرم کرده و موجب هضم بهتر غذا می شود.

خواب زیاد

عوامل فیزیولوژیک

 

• زمانبندی خواب: خواب سر موقع، خواب در ساعات ابتدایی شب، خواب به اندازه کافی و خواب با معده خالی و پرهیز از خواب صبحگاهی

در پیش گرفتن برنامه غذایی: خوراکی های طبیعی، سبزیجات و صیفی­جات، ، شام سبک وپرهیز از خوردنی های مصنوعی و چرب، پرخوری، بدخوری.

• فعالیت ورزشی: مانند ورزش صبحگاهی، کوهنوردی، شنا و…

• حجامت یا اهدای خون: که هم باعث سلامتی می شود و هم  غلظت خون را کاهش میدهد.

• توجه به فضای محیط: رنگ شاد،  نور مناسب،  حرارت کافی، بوی خوش، زیبایی محیط، گل و گیاه و فضای سبز و…

• حفظ بهداشت فردی، نظافت بدن و لباس و محیط

• حفظ نظم و زیبایی فردی و دوری از شلختگی

• درمان بیماری‌ها و مراقبت در برابر عفونت چشم که تاثیر زیادی در ایجاد واب آلودگی و کسلی میگذارد.

عوامل گوناگون و موثر دیگر

• دعا و نیایش.

• رفت و آمد با با افراد سرحال.

• ارتباطات اجتماعی و هم‌صحبتی با دیگران.

• شادی و تفریح

•شرکت در رقابت های لذتبخش.

• حضور در فعالیت‌های گروهی

• تقویت اراده

• دوری از افراد افسرده

• مقابله با تنهایی و افسردگی

برخی افراد با ورود فصل بهار خواب آلوده و کسل می شوند آن ها زیاد می خوابند و فصل اول سال را اینگونه سپری میکنندکسالت و خواب آلودگی  زندگی آن ها را تحت تاثیر قرار میدهد. بهتر است بدانید اینگونه خواب آلودگی عادی است.

اکثر افرادی که به این تغییرات خلقی دچار می شوند شاکی بوده و خواهان خلاصی از آن هستند البته اکثر مبتلایان به این نوع خواب آلودگی فصلی پس از گذشت این فصل درمان می شوند به این اختلال اختلالات خلقی  فصلی نیز می گویند در واقع در فصل بهار به علت طولانی شدن روز و افزایش تابش  نور خورشید اختلال خلقی بیشتر پدید می آید..

درمان خواب آلودگی فصلی با طب اسلامی

 

ساعت بیولوژیک بدن  با ساعات شب هماهنگ می شود چون در فصل بهار قادر به هماهنگی با ساعات روز اختلال خواب از نوع پرخوابی پدید می آید.

همچنین سیستم گردش خون در فصل زمستان با فصل بهار بسیار متفاوت است. گردش خون و خون رسانی به مغز بیشتر است اما در فصل بهار گردش خون به سوی  اندام ها افزایش پیدا کرده و با کاهش چشمگیری به سمت مغز می رود؛ به همین علت با کاهش خونرسانی به مغز احساس خواب آلودگی افزایش پیدا میکند.

افرادی که برای برخاستن از خواب صبحگاهی ناتوان هستند و دیر به محل کار و یا قرار ملاقات میرسند، یا کسانی بیشتر از حد معمول می خوابند از بیماری پرخوابی رنج میبرند.. در بزرگسالان خواب بیشتر از یازده  ساعت خبر از پرخوابی  آن ها میدهد و همین موجب بروز خواب آلودگی در طول روز خواهدشد.

همچنین بخوانید :

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

عرق کاسنی چه فوایدی برای بدن دارد؟

آشنایی با فواید عرق کاسنی یکی از گیاهان دارویی با خواص بسیار زیاد کاسنی است ...