خانه » بارداری زایمان سلامت بچه » پیشگیری از کم آبی بدن نوزاد و درمان کم آبی

پیشگیری از کم آبی بدن نوزاد و درمان کم آبی

پیشگیری از کم آبی بدن نوزاد و درمان کم آبی

رفع کم ابی بدن نوزاد

کم آبی بدن نوزادان و بزرگسالان به دلایل مختلفی اتفاق می افتد. برخی از مواقع نرسیدن تغذیه مناسب و در برخی از مواقع وجود یک اسهال شدید و حاد منجر به این شرایط ناگوار می شود.

 

کم آبی بدن در هر فردی معمولا با علائم مهمی همراه است که آگاهی ما از آن علائم می تواند به پیشگیری از بیماری های دیگر نیز کمک نماید. در صورتی که کم آبی درمان نشود عوارض جبران ناپذیری پس از آن رخ می دهد. اما این نکته بسیار حائز اهمیت است که معمولاکم آبی بدن در افراد کم سن و سال تر همانند نوزادان بیشتر از بزرگسالان بوده و حتی شرایطی که برای بدن به وجود می آید بسیار جدی تر است. زیرا نوزاد نمی تواند مشکل خود را بیان کند، پس این والدین هستند که در تشخیص چنین علامت مهمی نقش خواهند داشت.

بدن ما همواره نسبتی از مایعات را در درون خود دارد. بدن با استفاده از این مایعات می تواند به زنده ماندن و فعالیت ادامه دهد. پس هز نوع تغییر در مایعات بدن می تواند سلامت ما را تحت تأثیر خود قرار دهد. هرچه میزان مایعات در بدن کاهش یابد، کم آبی بدن نیز بیشتر می شود. کم آبی بدن نوزادان معمولا در درجه بندی های مختلف از خفیف تا شدید متغیر خواهد بود.

یکی از ویژه ترین علائم مربوط به کم آبی بدن در نوزادان پوشکی است که پس از شش ساعت قرار گرفتن هیچ مایعی بر روی آن دفع نشود. هر چه میزان رنگ ادرار به رنگ زرد یا تیره تر گرایش یابد ، یعنی کم آبی بدن نوزاد شما بیشتر از حد معمول است. به ظاهر نوزاد خود نگاه کنید. در این شرایط نوزاد بی حال بوده و لب هایی رنگ پریده دارد. صدای جیغ از او می آید اما یک قطره اشک از چشمان او جاری نمی شود. این خشکی نشان دهنده عدم وجود مایع در بدن برای خروج می باشد که مسئله ی بسیار جدی بوده و باید هرچه سریع تر برای درمان اقدام نمایید.

پیشگیری از کم آبی بدن نوزاد و درمان کم آبی

کم آبی در نوزادان در اولین قدم با تغذیه بیشتر شیر ، سپس با استفاده از تزریق وریدی مایعات درمان می شود. البته در ادامه ی درمان این مایعات حتی از طریق خوراکی نیز می تواند بسیار کمک کننده باشد. در کودکان سنین بالاتر دادن سوپ ، آب ، آب میوه می تواند آب از دست رفته بدن را جبران کند. در سنین نوزادی تب های بالای ۳۹ درجه نیز می تواند یکی از مهم ترین علل کم آبی تدریجی بدن باشد. بنابراین در صورت مشاهده علائم تب در نوزاد خود به عارضه ای همانند کم آبی نیز توجه داشته باشید.


همچنین بخوانید :

فواید نوشیدن آب برای مغز و اعصاب

آیا کم آبی بدن برای استخوان و مفاصل مشکل ایجاد می کند؟

۱۰ بیماری که به علت کم آبی بدن بروز می کنند

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

حاملگی مولار، تشخیص و درمان حاملگی مولار

درمان و تشخیص حاملگی مولار در صورت تشخیص بارداری مولار، بافت باید سریع‌تر خارج شود. ...