خانه » درمان علائم پیشگیری بیماری » دلیل عرق کردن زیاد شبانه چیست و چگونه درمان می شود؟
loading...

دلیل عرق کردن زیاد شبانه چیست و چگونه درمان می شود؟

تعریق شبانه

تعریق شبانه زیاد و درمان آن

در نیمه های شب از شدت عرق زیاد و خیس بودن بدن از خواب بیدار می شوید. شاید خواب ترسناک دیده اید، شاید چند پتو روی خود انداخته اید و یا دمای اتاق بسیار بالاست. اما اگر هیچ کدام از این گزینه ها نبود چطور؟
تحقیقات جدید نشان می‌دهد تعرق‌های شبانه بسیار شایع هستند. در تحقیقی که روی ۲۲۶۷ بیماری که در نخستین مراحل درمانی بودند مشخص کرد ۴۱ درصد در ماه قبل این وضعیت را تجربه کردند و این درصد در دنیای بیرون بیشتر است چرا که بسیاری از افراد بابت آن به پزشک مراجعه نمی‌کنند.
برای زنان، شایع‌ترین دلیل وقوع این مسئله کم شدن میزان استروژن و یا تغییر در سطح کارکرد آن است. این مشکل اغلب بعد از تولد نوزاد و یا به خاطر مصرف قرص‌های ضد بارداری، دوران پیشایائسگی و یائسگی رخ می‌دهد. در تمام این شرایط، میزان استروژن کم شده یا در نوسان خواهد بود که منجر به تعرق خفیف یا شدید و خیس شدن لباس می‌شود.
از آن بدتر آن است که روبرو شدن با این مسئله فشار زیادی بر غدد فوق کلیوی وارد می‌کند که می‌تواند به خستگی، افسردگی و افزایش وزن بیانجامد. بهترین کار این است که در چنین شرایطی به پزشک مراجعه کنید و آزمایش انجام دهید. اگر موردتان جدی نباشد، می‌توان آن را با روش جایگزینی هورمون و مکمل درمان کرد. یکی دیگر از علل تعرق شبانه، مصرف برخی داروهاست. بیش از ۲۲ درصد افرادی که داروهای ضدافسردگی مصرف می‌کنند دچار تعرق‌های شبانه می‌شوند.

راهکارهایی برای کاهش سریع تعرق شبانه

سعی کنید موقع خواب پیژامه‌ یا لباس خواب نازک بپوشید، یک دستگاه تهویه هوا در اتاق خوابتان بگذارید و از مصرف عوامل محرک شناخته شده‌ای مانند غذاهای تند و الکل خودداری کنید. با انجام تنفس عمیق و ورزش می‌توانید از میزان استرس خود کم کرده و در نتیجه تعرق شبانه‌تان را کاهش دهید.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*