خانه » تغذیه و تناسب اندام » چگونه وزن کاهش یافته را حفظ کنیم؟
loading...

چگونه وزن کاهش یافته را حفظ کنیم؟

چگونه وزن کاهش یافته را حفظ کنیم؟

دوست دارید وزن کم کنید و وزن جدیدتان را حفظ کنید؟ کار سختی نیست فقط باید راهکار آن را بلد باشید. زندگی شهرنشینی،تغییرسبک زندگی، عدم فعالیت بدنی و استفاده ازغذاهای پرچرب از دلایل گسترش چاقی در بین افراد جامعه است. فردچاق علاوه براینکه از ظاهری زیبا محروم است با خطر ابتلا به بیماری های مختلفی مثل دیابت شیرین یا بیماری قند، آرتروز، درد استخوان ها و مفاصل به خصوص درد زانوها، بیماری های قلبی، ریوی، و هم رو به رو است. همین امر سبب شده تا افراد به دنبال رژیم های سریع و آنی برای لاغری باشند. رژیم هایی خودسرانه و بدون نظر پزشک که نه تنها مثمرثمرنیست بلکه اغلب در پی این رژیم گرفتن‌ها ممکن است یبوست، اختلالات مختلف از جمله ریزش مو، افتادگی شکم و چین‌و‌چروک درپوست و… ایجاد شود. 

در زمینه کاهش وزن باید این موضوع مهم بررسی شود که آیا فردی که رژیم می گیرد از برنامه غذایی مناسب در بازه زمانی مناسب، تبعیت می کند یا خیر؟ در بسیاری از موارد افرادی که در زمان کوتاهی کاهش وزن پیدا می کنند، به سختی می توانند وزن خود را ثابت نگه دارند. بنابراین متخصصان تغذیه تاکید می کنند که کاهش وزن باید تدریجی باشد یعنی با توجه به وضعیت جسمی فرد، کاهش هفته ای بیش از نیم کیلوگرم یا به عبارتی ماهی دوکیلوگرم توصیه نمی شود و بعد از آن وقتی فرد در طول چند ماه به وزن ایده آل خود رسید، در صورت داشتن یک رژیم مناسب نگه دارنده، می تواند وزن مطلوب خود را حفظ کند.

به عنوان مثال اگر فردی در طول ۶ ماه به طور تدریجی ۱۲ کیلوگرم کم کرد، با داشتن رژیم نگه دارنده مناسب مشکلی پیدا نمی کند. وی در توضیح رژیم نگه دارنده وزن افزود: متخصصان تغذیه بعد از رژیم کاهش وزن، سقفی را برای رژیم غذایی فرد در نظر می گیرند که به آن رژیم نگه دارنده می گویند و از آن جا که به طور طبیعی به وزن فرد بین یک یا ۱.۵ کیلوگرم اضافه می شود، متخصصان تغذیه مدت زمان بیشتری را در نظر می گیرند تا فرد کاهش وزن پیدا کند. به عنوان مثال ۷ ماه رژیم غذایی کاهش وزن داده می شود تا وزن فرد به جای ۱۲کیلوگرم۱۳.۵تا ۱۴ کیلوگرم کاهش یابد و با اضافه وزن بعدی در حدود یک تا ۱.۵ کیلوگرم فرد به وزن مطلوب برسد.

رژیم نگه دارنده وزن

رژیم های نگه دارنده شبیه رژیم کاهش وزن است اما محدودیت کمتری دارد. زمانی که رژیم کاهش وزن داده می شود مصرف بعضی از موادغذایی مانند بستنی، غذای چرب، کباب، ته دیگ، شیرینی خامه ای ممنوع می شود اما در رژیم های نگه دارنده وزن بنا به ذائقه شخص و این که چه مواد غذایی را بیشتر دوست دارد، بعضی مواد غذایی دوباره در رژیم او گنجانده می شود. به عنوان مثال مقدار محدود بستنی، کباب و ته دیگ و… را در رژیم غذایی وی در نظر می گیریم و اضافه وزن برگشتی که قبلاً هم به آن اشاره شد، به دلیل افزودن این مواد به رژیم غذایی است. از این رو باید گفت که رژیم کاهش وزن و رژیم نگه دارنده مکمل یکدیگرند. برداشتی که ممکن است عده ای از افراد داشته باشند این است که پزشک باید رژیم غذایی محدود کننده را برای همیشه تجویز کند. در حالی که این کار معقول نیست و شیوه زندگی فرد را نمی توان برای همیشه محدود کرد اما این محدودیت برای چند ماه و به منظور کاهش وزن ضروری است.

مدت زمان رژیم نگه دارنده وزن

توصیه ما این است افرادی که رژیم کاهش وزن دارند، حتماً ماهی یک بار تحت نظر باشند و در زمان اتخاذ رژیم نگه دارنده وزن دو ماه یک بار به پزشک مراجعه کنند؛ اما اگر دوباره وزن فرد در حال افزایش است، لازم است که فرد ماهی یک بار تحت نظر باشد تا زمانی که مشخص شود وزنش ثابت مانده است.

اگر رژيم نگه دارنده وزن با رژيم قبل از کاهش وزن تفاوت زيادي داشته باشد، کاهش وزن با مشکل روبه رو مي شود.به عنوان مثال شخصي که روزانه قبل از رژيم ۴۰۰۰ کيلو کالري دريافت مي کرده و براي کاهش وزن به وي رژيم غذايي ۱۲۰۰ کيلو کالري توصيه شده است اگر براساس رژيم نگه دارنده روزي ۱۸۰۰ کالري دريافت کند. اختلاف ۲۲۰۰ کيلو کالري قبل از رژيم با کالري رژيم نگه دارنده زياد است و کار سخت مي شود.اما در بيشتر موارد وقتي فرد در طول زمان رژيم، کاهش وزن مناسب داشته باشد و بعد از آن رژيم نگه دارنده وزن را رعايت کند، ذائقه و اشتهاي وي تغيير مي کند و فرد زياد گرسنه نمي شود؛ بسياري از مراجعان به اين امر اذعان دارند و در واقع اين هدف متخصص تغذيه است که با تعيين رژيم صحيح، کاهش وزن و رژيم نگه دارنده فرد را عادت دهد که کالري کمتري دريافت کند. در اين شرايط متابوليسم شخص پايين مي آيد، به عنوان مثال به جاي ۱۷۰۰ کيلو کالري، ۱۰۰۰ کيلوکالري مصرف مي کند و اين کاهش دريافت کالري باعث حفظ سلامت فرد مي شود. وي با اشاره به اين که افرادي که رژيم کاهش وزن دارند در صورت اضافه وزن مجدداً به پزشک مراجعه کنند مي افزايد: اگر فرد رژيم پيشنهادي پزشک را رعايت کند، دچار مشکلي نخواهد شد بسياري از افراد ترجيح مي دهند که ارتباط خود را با متخصص تغذيه همچنان حفظ کنند تا اطلاعات کافي و کنترل دقيق تري روي وزن و ميزان کالري دريافتي خود داشته باشند.

لاغر شوید و وزن جدیدتان را حفظ کنید

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*