خانه » استخوان مفاصل ستون فقرات » چگونگی جوش خوردن استخوان شکسته

چگونگی جوش خوردن استخوان شکسته

چگونگی جوش خوردن استخوان شکسته

استخوان یک جسم بسیار سخت است ولی امکان شکستن آن وجود دارد، مخصوصاً افرادی که به پوکی استخوان مبتلا هستند استخوان هایشان راحت تر آسیب می بیند و می شکند. یک ضربه شدید، یا افتادن از بلندی یا بد افتادن به زمین ممکن است باعث شکستگی استخوان شود.

چگونه استخوان شکسته جوش می خورد؟

اگر از درجه ی استحکام یک استخوان آگاهی داشته باشید، شاید تعجب کنید که یک چنین جسم سختی چگونه بر اثر یک حادثه ممکن است بشکند؟

استخوان سی بار بیشتر از یک آجر ساختمانی توان حمل بار دارد! نیرومندترین استخوان مربوط به قلم پا است که می تواند وزنی برابر با ۱۷۰۰ کیلوگرم را تحمل کند. با وجود این، همه ی شما می دانید که گاهی از اوقات استخوان می شکند و این شکستگی بر اثر ضربه ی شدیدی است که بر استخوان وارد می آید.

شکستگی استخوان بر چند نوع است و هر نوع آن اسم مخصوصی دارد:

ترک خوردگی
شکستگی ساده
خرد شدگی
شکستگی توام

اگر استخوان فقط ترک بر دارد، در ساقه ی آن از یک سو شکافی ایجاد می شود و در سوی دیگرش اندکی انحناء به وجود می آید. این را «ترک خوردگی استخوان» می نامند.اما اگر استخوان طوری بشکند که تکه ای از آن به کلی از هر دو طرف از ساقه جدا شود، آن را «خرد شدگی» می گویند.

در صورتی که سر استخوان بشکند و سپس در گوشت یا پوست بدن فرو برود، آن را «شکستگی توام» می خوانند؛ یعنی شکستگی همراه با فرو رفتن استخوان در گوشت یا پوست بدن.

تعمیر کردن یک استخوان شکسته، شباهت بسیار زیادی به چسباندن قطعات شکسته ی یک چینی دارد.

به همین دلیل است که باید قطعات شکسته ی استخوان، هرچه بهتر و بیشتر به همدیگر وصل گردند. البته در انجام این کار، پزشک شکسته بند بر خلاف شخصی که چینی را بند می زند، به قطعات شکسته ی استخوان چسب نمی مالد.

وصل کردن و چسباندن قطعه های شکسته ی یک استخوان، وظیفه ی «یاخته های بافت پیوندی» است که در همان استخوان شکسته، به مقدار زیادی وجود دارند.

«بافت استخوانی» قدرت خیره کننده ای در ترمیم خود دارد. وقتی شکستگی در استخوان رخ دهد، استخوان و بافت های نرمی که در اطراف محل شکستگی قرار گرفته اند، مجروح یا پاره و متلاشی می شوند و حتی برخی از این بافت های آسیب دیده به کلی نابود می گردند.

ناحیه ای که در آن شکستگی اتفاق افتاده است (یعنی در سر استخوان و بافت های نرم مجاورش) با لخته هایی از خون و لنف بسته بندی می گردند. چند ساعتی از شکستگی سپری نمی شود که ناگهان یاخته های تازه ی بافت پیوندی در میان لخته های خون شروع به خودنمایی می کنند.

این اولین قدمی است که بافت پیوندی برای ترمیم شکستگی استخوان بر می دارد.تعداد یاخته های تازه و جوان با سرعت بسیاری رو به افزایش می گذارد و همه ی آنها نیز سرشار از عنصر کلسیم هستند.

در مدت ۷۲ تا ۹۶ ساعت پس از شکستگی، توده ی این نوع یاخته های جوان، چنان بافتی را به وجود می آورند که مانند یک چسب نیرومند، سر استخوان های شکسته را به یکدیگر وصل می کند. در این بافت تازه، باز هم مقدار بیشتری از عنصر کلسیم ذخیره می گردد تا به کمک آن، استخوان محکم و نیرومندی به وجود آید.

مراحل بازسازی و بهبود شکستگی استخوان

حتماً تاکنون دیده اید که بعضی وقت ها اندام شکسته را در قالبی از گچ قرار می دهند و اصطلاحاً می گویند آن عضو شکسته را گچ گرفته اند.این کار برای آن است که اندام آسیب دیده تا مدتی درون قالب گچ بدون حرکت باقی بماند تا مبادا استخوان های شکسته جا به جا شوند. در این صورت و چنانچه استخوان های شکسته جا به جا نشوند، استخوان ها درست در همان جای اصلی خویش به یکدیگر جوش خواهند خورد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

دلیل احساس درد در دنده ها چیست؟

چه موقع باید درد دنده را جدی گرفت؟ گاهی اوقات دنده درد ممکن است به ...