خانه » استخوان مفاصل ستون فقرات » برای حفظ سلامت استخوان ها این موارد را رعایت کنید

برای حفظ سلامت استخوان ها این موارد را رعایت کنید

حفظ سلامت استخوان

نکاتی برای حفظ سلامت استخوان ها

همه افراد باید از سنین کم و از جوانی به فکر سلامت استخوان های خود باشند و با تغذیه درست و استفاده از ترکیب های مختلف غذایی مورد نیاز استخوان و مصرف کلسیم و فسفر در رژیم غذایی، سلامت استخوان هایشان را تضمین کنند.

اولین توصیه برای حفظ سلامت استخوان ها :
لبنیات غنی ترین غذا از نظر کلسیم است . افراد باید روزانه حدود یک گرم یا ۱۲۰۰ میلی گرم کلسیم معادل یک لیتر لبنیات به شکل شیر ، ماست ، پنیر و دوغ دریافت کنند . افرادی که این مقدار لبنیات مصرف کنند، نیاز به مکمل ندارند . در صورت حساسیت به شیر می توان از ماست و پنیر و در صورت عدم تحمل ماست و پنیر از مکمل استفاده کرد .

دومین توصیه برای حفظ سلامت استخوان ها :
عمل جذب و ساخته شدن همیشه در استخوان در حال انجام است . تا ۲۵-۲۰ سالگی ساخته شدن بر جذب غالب است و تا این سن استخوان ها محکم تر می شود . تا حدود ۴۰ سالگی جذب و ساخت با هم برابر است و بعد از ۴۵ سالگی جذب غالب می شود و ضعف و پوکی استخوان به تدریج شروع می شود . برای داشتن استخوان سالم فرد باید فعال باشد و ورزش کند .

سومین توصیه برای حفظ سلامت استخوان ها :
نوع نشستن بستگی به فرهنگ و آداب و رسوم دارد . نمی توان گفت چهارزانو یا دو زانو نشستن بد است . نشستن در این حالت‌ها برای کسی که زانوی سالم دارد مشکلی ایجاد نمی کند اما برای فردی که زانو درد دارد، از نظر مکانیکی فشار زیادی به زانو وارد می کند . افرادی که آرتروز دارند باید روی صندلی استاندارد بنشینند چون در این حالت فشار کمی به زانو وارد می شود.

چهارمین توصیه برای حفظ سلامت استخوان ها :
هنگام خوابیدن گودی و قوس ناحیه کمر باید حفظ شود. استفاده از تشک نرم در دراز مدت کمردرد می آورد. خوابیدن روی زمین برای کمر خوب است اما اگر افراد به خوابیدن روی زمین عادت نداشته باشند ، نمی توانند راحت بخوابند . سفتی در حد استفاده از ۲ تا ۳ پتو روی زمین خوب است. به طور کلی بهتر است تشکی را انتخاب کنید که سفت باشد و فرو نرود.

پنجمین توصیه برای حفظ سلامت استخوان ها :
ارتفاع بالش باید در حدی باشد که سر و گردن در امتداد بدن قرار بگیرد . بالش خوب طوری است که ارتفاع دو طرف آن بیشتر و ارتفاع قسمت وسط آن کمتر است . این نوع طراحی بالش طبی باعث می شود سر و گردن در امتداد بدن قرار بگیرد . وقتی فرد به پشت می خوابد باید سر را در قسمت وسط و وقتی به پهلو می خوابد سر را در قسمت کناری قرار بدهد .

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

دلیل احساس درد در دنده ها چیست؟

چه موقع باید درد دنده را جدی گرفت؟ گاهی اوقات دنده درد ممکن است به ...