خانه » اخبار سلامت و پزشکی » ترس از سوراخ کردن گوش در کودکان دختر
loading...

ترس از سوراخ کردن گوش در کودکان دختر

ترس از سوراخ کردن گوش در کودکان دختر

ترس کودک از درد سوراخ کردن گوش

در سنین پایین سعی کنید سوراخ کردن گوش را به دختراتان تحمیل نکنید زیرا این کار شما عوارض جبران ناپذیری برای کودک دختر ایجاد می کند.

سوراخ کردن گوش کودک در سنین پایین ممکن است نمادی از بی‌ توجهی والدین یا تنبیه کودک محسوب شده و باعث شکل‌ گیری شخصیت دوری گزین و سرزنشگر او در بزرگسالی شود.

تحقیقات نشان می‌دهد، ترس و درد ناشی از سوراخ کردن گوش کودکان و تحمیل آن به کودکان به ویژه در سنین پایین تبعات و عوارض جبران ناپذیری دارد و احتمال ابتلا به اختلالات دفع، تیک‌ های عصبی و رفتارهای ناشی از استرس مانند جویدن ناخن یا تیک‌ های عصبی را افزایش می‌ دهد.

دکتر سکینه قربانعلی‌نژاد، روانشناس و مشاور خانواده، ترس و درد تحمیل شده به کودکان هنگام سوراخ کردن گوش کودک در سنین پایین را کودک آزاری معرفی می‌ کند و معتقد است، این ترس‌ ها تا بزرگسالی در نهاد کودکان باقی می‌ مانند و ممکن است در بزرگسالی چندین برابر شده و به شکل ترس از جراحی نمایان شود.

این روانشناس معتقد است، سیستم فیزیولوژیکی بدن انسان نسبت به درد بسیار حساس بوده و آسیب دیدن یک سلول بر عملکرد میلیاردها سلول دیگر تأثیر گذاشته و عملکرد آنها را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

به عقیده محققان سوراخ کردن گوش کودکان در سنین پایین ممکن است نمادی از بی‌ توجهی والدین یا تنبیه کودک محسوب شده و باعث شکل‌گیری شخصیت دوری گزین و سرزنشگر او در بزرگسالی شود.

دکتر سکینه قربانعلی‌نژاد با تأیید استفاده از زیورآلات و سوراخ کردن گوش دختران تا سن ۱۸ سالگی به نوعی از کودک آزاری و تجاوز به حقوق کودکان معتقد است، کودکان نیازی به زیور آلات و چنین تجملاتی ندارند، دنیای بی‌ آلایش و پاک آنها را نباید با اعمال چنین سنت‌هایی که برخاسته از کمبودها و آسیب‌ های روانی والدین است و تجمل‌ گرایی و چشم و هم چشمی را ترویج می‌ دهد و هیچ نفعی برای کودکان ندارد، تخریب کرد.

این روانشناس ادامه می‌دهد، کودکان نیاز به امنیت و محبت دارند، جسم و ذهن آنها باید در بهترین شرایط ممکن پرورش پیدا کند این در حالی است که تحمیل کردن استفاده از زیورآلات، نه تنها روش تربیتی محسوب نشده و به نفع کودک نیست بلکه بر عملکرد رفتاری و شناختی کودک و شکل‌گیری شخصیت او در آینده تأثیر‌گذار است.

دکتر قربانعلی‌ نژاد معتقد است، در حال حاضر تجاوز به حقوق زنان و کودکان در سراسر دنیا در قالب رفتارهایی مانند آزار جنسی، ضرب و شتم، و… گزارش می‌شود که هیچ گونه سازگاری و همخوانی با توصیه‌های دینی و منافع بهداشتی و سلامتی کودکان نداشته و بهداشت روانی و فیزیکی آنها را تهدید می‌کند، سوراخ کردن گوش کودکان را هم می‌توان همردیف آزارهای روانی و جسمانی دانست چرا که این مسأله انتخاب کودک نبوده و به او تحمیل می‌شود. نباید فراموش کرد، مراقبت از جسم و روح کودک در اولویت برنامه‌های والدین قرار دارد.

loading...

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*