خانه » گوش حلق بینی » آیا جراحی لوزه باعث تغییر کردن صدای فرد می شود؟

آیا جراحی لوزه باعث تغییر کردن صدای فرد می شود؟

جراحی لوزه

مشکل تغییر صدا پس از عمل جراحی برداشت لوزه ها

تغییر صدای کودکان بعد از این جراحی مورد شایعی است که به سادگی و پس از مدت کوتاهی درمان می‌شود و در مواردی ممکن است کودک نیاز به گذراندن دوره‌ کوتاهی گفتار درمانی پیدا کند که پس از گذرندان آن مشکلش حل خواهد شد.

عمل برداشتن لوزه‌ها در کودکانی که دچار بزرگی دائمی لوزه‌ها هستند اگر به موقع و طبق تشخیص مناسب باشد کاملا مفید است چرا که در این حالت لوزه‌ها از نظر ایمنی هیچ فایده‌ای برای فرد نخواهند داشت.
مهران دوغایی‌مقدم جراح گوش، حلق و بینی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: سابقا عمل برداشتن لوزه‌ها بیشتر به دلیل سرماخوردگی‌های مکرر و نداشتن آگاهی کافی خانواده‌ها صورت می‌گرفته است اما در حال حاضر این عمل بیشتر به دلیل حجم زیاد و دائمی لوزه‌ها و وجود اختلالاتی چون خرخر شبانه و تنگی نفس در خواب انجام می‌شود، اینها اختلالاتی هستند که به خصوص در کودکان می‌توانند منجر به عوارض رشدی، رفتاری و تغییر در اشتهای آنها شود.

وی افزود: اقدام به برداشتن لوزه‌ها باید در کودکانی انجام شود که لوزهٔ آنها چه در هنگام سرماخوردگی و چه در زمان سلامتی بزرگ است و برداشتن لوزه‌ها در این کودکان اگر طبق تشخیص درست و به موقع پزشک صورت گیرد کاملا مفید است چرا که در این حالت لوزه‌ها همواره عفونی بوده و مرکز تجمع باکتری‌ها هستند و از نظر ایمنی نیز فایده‌ای برای خود نخواهند داشت در این حالت و بعد از عمل برداشتن لوزه‌ها، شاهد افت شدید تعداد دفعات مراجعهٔ کودک به پزشک خواهیم بود.

مهران دوغایی مقدم در خصوص تغییر صدای ناشی از برداشتن لوزه‌ها افزود: تغییر صدای کودکان بعد از این جراحی مورد شایعی است که به سادگی و پس از مدت کوتاهی درمان می‌شود و در مواردی ممکن است کودک نیاز به گذراندن دوره‌ کوتاهی گفتار درمانی پیدا کند که پس از گذرندان آن مشکلش حل خواهد شد.

وی بیان کرد: البته وجود عواملی چون شکاف کام و یا دو شاخه‌ای بودن زبان کوچک در جراحی لوزه‌ سوم می‌توانند منجر به تغییر صدای دائمی فرد شوند که در اینگونه افراد سعی بیشتری در اجتناب از جراحی می‌شود و در صورت لزوم تنها قسمتی از لوزهٔ آنها برداشته خواهد شد.

وی تاکید کرد: در صورت ضروری بودن این جراحی برای کودکان باید سریعا اقدام شود چرا که اگر «التهاب لوزهٔ مزمن» تا بزرگسالی درمان نشود می‌تواند منجر به تغییر شکل‌هایی در حجم دهان و بینی فرد شود و در صورت برداشتن لوزه‌ها در بزرگسالی هر چند شرایط فرد کمی بهبود پیدا می‌کند اما اختلالات تنفسی او باز هم از بین نخواهد رفت.

همچنین بخوانید :

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

سندرم منیر؛ مشکل فشار گوش و درمان آن

درمان فشار گوش و علائم آن افزایش فشار گوش داخلی باعث سندروم منیر می شود. از ...