خانه » بارداری زایمان سلامت بچه » تخت خواب نوزاد باید چگونه باشد؟

تخت خواب نوزاد باید چگونه باشد؟

تخت خواب نوزاد

نکاتی در مورد تخت خواب بچه

بیشتر تخت ها موجود در بازار با استانداردها ایمنی مطابقت دارند. در هنگام نصب تخت، آن را دور از پنجره و پرده قرار دهید. ممکن است کودکان بزرگتر از پنجره بالا بروند و روی نوزاد بیفتند.

نوزاد بیشتر وقتش را در تخت می گذراند بنابراین راحتی و امنیت تخت نوزاد بسیار مهم است. از آنجایی که نوزاد تا ۲ یا ۳ سالگی روی تخت نوزاد می خوابد باید تخت او محکم و با ثبات باشد. بیشتر مادرها چند ماه پیش از زایمان تخت نوزاد را که جز سیسمونی نوزاد است، برپا می کنند. اما اگر نوزاد به دنیا آمد و تخت او آماده نبود نگران نباشید می توانید در چند هفته یا چند ماه اول او را در گهواره قرار دهید.

در هنگام خرید تخت نوزاد به چه چیزهایی باید توجه کرد؟

اشغال فضای کم

 • والدینی که خانه های کوچک دارند ترجیح می دهند تخت های کوچکتر تهیه کنند. بعضی از تخت ها چرخ دارند و می توانید آنها را در منزل جابجا کنید.

پایداری

 • در هنگام خرید تخت را تکان دهید تا از پایداری و ثبات آن مطمئن شوید.

تشک تخت

 • دو نوع رایج تشک تخت، تشک فومی و فنردار است و هر دو ضخامتی بین ۳ تا ۶ اینچ دارند. برای تشک های فومی، چگالی آن ها از ضخامت مهم تر است. وزن نشانه خوبی است؛ هرچه تشک سنگین تر باشد تراکم آن از تشک هم سایزش بیشتر است.

سایز قاب

 • حداقل سایز استاندارد تشک باید ۴/۳ ۵۱ اینچ طول و ۸/۳ ۲۷ عرض داشته باشد. مطمئن شوید هیچ فاصله ای بین تشک و دیواره تخت وجود ندارد. در صورت وجود فاصله ممکن است نوزاد بین دیواره گیر کند و آسیب ببیند.

تطبیق پذیری:

 • بیشتر تخت ها به گونه ای طراحی شده اند که می توان آن ها را برای کودک نوپا و حتی کودکان بزرگتر نیز تغییر داد. مطمئن شوید که به راحتی می توانید تخت را تغییر دهید.

ارتفاغ قابل تنظیم تشک:

 • بیشتر تخت ها به شما اجازه می دهند بتوانید ارتفاع تشک را تغییر دهید. هنگامی که نوزاد یاد می گیرد بشیند باید ارتفاع تشک را کاهش دهید. هنگامی که نوزاد فعال تر می شود و می تواند بایستد و وسیله ها را بیرون بیندازد، می تواند از تخت نیز خارج شود.

نکات ایمنی مهم در خصوص انتخاب تخت نوزاد

تخت خواب نوزاد

بیشتر تخت ها موجود در بازار با استانداردها ایمنی مطابقت دارند. در هنگام نصب تخت، آن را دور از پنجره و پرده قرار دهید. ممکن است کودکان بزرگتر از پنجره بالا بروند و روی نوزاد بیفتند.

نکات مهم:

 • تخت هایی با نرده های جانبی که به پایین باز می شوند. قانون ساده ای است از این تخت ها استفاده نکنید. این تخت ها بسیار خطرناک هستند. اگر نرده ها پایین بیاید احتمال گیرد کردن و آسیب رسیدن به نوزاد بین تشک و نرده ها وجود دارد. فروش این تخت ها در سال ۲۰۱۱ ممنوع شد.
 • ضربه گیرها: ضربه گیرها به داخل دیواره تخت وصل می شوند. این ضربه گیرها احتمال سندرم مرگ ناگهانی نوزاد را افزایش می دهند.
 • تخت های قدیمی: تخت هایی که پیش از سال ۱۹۷۴ ساخته شده است بیشتر از مدل های امروزی خطر دارند. تخت های دست دوم ممکن است دارای رنگ های حاوی سرب باشند که خطرناک می باشد. نرده ها نباید از ۸/۳ ۲ اینچ فاصله کمتری داشته باشند تا از گیر کردن سر نوزاد جلوگیری شود. حتی مدل های ساخته شده در سال ۱۹۹۱ نیز امن نیست بنابراین اگر یکی از این مدل ها را تهیه کردید مراقب نقاط تیز، فلزی، رنگ ها و ریل ها و نرده ها باشید.

محدودیت های ایمنی

تولیدکنندگان توصیه می کنند زمانی که وزن یا قد نوزاد بلند شد (جدول قد و وزن کودکان) و به مرحله بعدی رشد رسید تخت او را عوض کنید.

 توصیه های مربوط به خواب

نکات مهم در خصوص تشک و حالت خوابیدن نوزاد  (چند توصیه برای خوب خوابیدن نوزادان در شب) را مطالعه کنید تا احتمال سندرم مرگ ناگهانی نوزاد کاهش یابد.

روش خرید تخت نوزاد

نکات عمومی در خصوص تخت نوزاد

تهویه

 • مطمئن شوید اتاق نوزاد تهویه مناسب دارد و در صورت نیاز تهویه به اتاق نوزاد بیفزایید. شواهد نشان می دهد تهویه از سندرم ناگهانی مرگ نوزاد جلوگیری می کند.

دما

 • دمای اتاق کودک (۱۰ اشتباه مادرانه در اتاق کودک) بین ۶۵ تا ۷۰ درجه سانتی گراد توصیه می شود.

گواهینامه

 • هر گونه محصولی که خریداری می کنید باید ایمنی آن توسط انجمن تولید کنندگان محصولات تأیید شود. به یاد داشته باشید که استانداردهای ایمنی کودک پس از ۲۸ ژوئن ۲۰۱۱ تغییر کرد.

موقعیت نوزاد

 • نوزاد (۷ کاری که کودک شما را خشمگین میکنه!!) را همیشه باید به پشت بگذارید- این ایمن ترین حالت برای پیشگیری از SIDS است.

تشک

 • در حالی که یک تشک نرم بافته شده ممکن است راحت باشد، ولی خطر مرگ ناگهانی نوزاد را افزایش می دهد.

نصب و راه اندازی تخت نوزاد

تخت خواب نوزاد

از کتابچه راهنمای کاربر استفاده کنید. اگر تخت خیلی لغزان است یا قطعه های باقی مانده ای وجود دارد که کاملا مطمئن نیستید چه کاری باید با آن ها انجام دهید، حتما یک قدم را فراموش کرده اید. سعی کنید یک تخت با ثبات خریداری کنید.

سایر ویژگی های یک تخت خوب نوزاد

ارتفاع

 • مطمئن شوید که تخت به اندازه کافی پایین است و به سطح زمین نزدیک است به طوری که می توانید بدون هیچ مشکلی نوزاد را داخل تخت بگذارید و بردارید.

ویژگی کاهش ارتفاع

 • تنظیمات تخت به شما کمک می کند ارتفاع تشک را با رشد نوزاد کاهش دهید تا ایمنی نوزاد افزایش یابد. تمام تخت ها این ویژگی را ندارد اما بهتر است تختی با این ویژگی خریداری کنید.

نرده ها

 • فاصله نرده ها نباید از ۸/۳ ۲ اینچ کمتر باشد. این فاصله مانع از گیر کردن نوزاد بین نرده ها می شود.

گزینه های قابل تغییر

 • برخی از تخت ها را می توان برای نوزاد نوپا تغییر داد و بزرگ کرد.

تشک مناسب 

 • تشک باید مناسب تخت باشد. تشک کوچکتر باعث می شود نوزاد بین دیواره تخت و تشک گیر کند. اگر بین تشک و دیواره تخت بیش از دو انگشت فاصله بود تشک خیلی کوچک است.

ملافه

 • ملافه نوزاد باید نرم و ضد آب باشد. ملافه پنبه ای گزینه خوبی است. ملافه ای که می خرید حتما قابل شستشو در ماشین لباسشویی باشد. پیش از استفاده از آن، آن را بشویید تا مواد شیمیایی موجود در آن شسته شوند. بعد از آن، هر هفته یا هر زمانی که نوزاد نم می زند ملافه را بشویید. از ماده لباسشویی معمولی استفاده کنید. اگر نوزاد حساس است از صابون مخصوص نوزاد استفاده کنید.

ضربه گیرها

 • ضربه گیرها را نباید در تخت نوزاد استفاده کنید زیرا خطرناک هستند. ضربه گیرها از آسیب جلوگیری نمی کنند و خطر خفگی را افزایش می دهند.

ابزار سرگرم کننده

 • بسیاری از مادران با استفاده از محصولات آرام بخش، بر روی ریل های جانبی تخت مانند ماشین کودک را سرگرم می کنند. این اسباب بازی ها تا زمانی که از دسترس کودک دور باشند مشکلی ایجاد نمی کنند.

موقعیت های خواب

 • این دستگاه های مثلثی که نوزادان از هر طرف به آنها پشت می کند، به والدین احساس امنیت میدهد. اما از سال ۲۰۱۰، FDA و CPSC هشدار دادند که استفاده از آنها خطر خفگی را افزایش می دهد.

تخت دست دوم

 • از آنجایی که استانداردهای ایمنی در سال ۲۰۱۱ تغییر کرده است، بهتر است تخت های دست دوم را به دقت بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که چوب صاف و بدون شکستگی است، و ترک خوردگی یا لایه برداری اتفاق نیفتاده است. رنگ سرب را نیز بررسی کنید.

داخل تخت

 • هیچ بالشت، ملافه و اسباب بازی (اسباب‌بازی‌هایی که هوش و خلاقیت کودک ما را افزایش می‌دهند) نباید داخل تخت نوزاد باشد. زیرا همه آن ها احتمال خفگی را افزایش می دهند. نوزاد را با یک ملافه نازک گرم نگه دارید و هیچ چیزی اطراف صورت و گردن نوزاد نباشد.

حیوانات خانگی

 • اگر حیوان خانگی دارید به آن اجازه ندهید پیش از تولد نوزاد وارد تخت او شود. این حیوانات احساس می کنند آنجا قلمروی آنها است و در هنگام به دنیا آمدن نوزاد با مشکل مواجه می شوید. همچنین احتمال آلرژی (اگزما پوستی در نوزادان) افزایش می یابد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

x

این مطالب را نیز ببینید!

دلیل چسبندگی جفت چیست و چگونه درمان می شود؟

علائم و درمان چسبندگی جفت جفت به دیواره رحم متصل می شود اما بیماری وجود ...